Pelagra – co to jest? Objawy i leczenie
Pelagra to choroba niedoborowa, związana ze zbyt niskim poziomem witaminy B3. Nazwa tego schorzenia pochodzi się od łacińskich słów pella agra, co oznacza „szorstką skórę”. Zmiany skórne to bowiem jeden z głównych objawów pelagry. Sprawdź, jakie jeszcze dolegliwości jej towarzyszą.
Spis treści
Pelagra – co to za choroba? Przyczyny powstania
Pelagra, znana także jako rumień lombardzki, to choroba niedoborowa wywołana niewystarczającym poziomem niacyny, czyli witaminy B3, określanej również jako witamina PP. Składnik ten jest dostarczany do organizmu razem z pokarmem. W pewnej ilości jest wytwarzany z tryptofanu (aminokwasu białkowego) w obecności witaminy B2 i B6.
Zobacz także: Witamina E – działanie i właściwości
Niedobór witaminy PP powoduje przede wszystkim:
- dieta ubogobiałkowa – niewielki udział w jadłospisie zbóż, mięsa, roślin strączkowych, mleka i przetworów mlecznych;
- przewlekła choroba alkoholowa;
- rakowiak (nowotwór, który wydziela serotoninę, a do syntezy tego związku wykorzystywany jest tryptofan, czyli prekursor witaminy B3);
- zaburzenia wchłaniania związane np. ze zmianami w układzie pokarmowym zachodzącym wraz z procesem starzenia się czy wynikające z chorób jelit;
- niedożywienie, na które narażone są m.in. osoby z jadłowstrętem psychicznym, AIDS, w terminalnym stadium choroby nowotworowej;
- przewlekłe stosowanie niektórych leków, np. etionamidu, izoniazydu;
- spożywanie zbóż niepoddanych obróbce termicznej – witamina B3 w surowych ziarnach nie wchłania się zbyt dobrze z przewodu pokarmowego;
- choroba Hartnupów – upośledzenie transportu tryptofanu przez błony komórkowe w błonie śluzowej jelita cienkiego i cewek nerkowych; defekt enzymatyczny prowadzi do utrudnionego wchłaniania tryptofanu z jelit i jego znacznej utraty z moczem.
Jakie są objawy pelagry?
Niedobór niacyny przejawia się w złożony sposób. Pelagrze towarzyszy zapalenie skóry wrażliwe na światło słoneczne. Zmiany przypominają oparzenie wywołane promieniowaniem UV – z pęcherzami, nasiloną suchością i wzmożonym łuszczeniem naskórka. Objawy te najintensywniejsze są na odsłoniętych obszarach ciała (dłonie, dekolt, twarz).
Zobacz także: Zmiany skórne – rodzaje i przyczyny powstania.
Objawami niedoboru witaminy B3 są stany zapalne jamy ustnej i języka. Wraz z zaawansowaniem choroby rozwinąć się mogą bolesne afty. U osób z niedoborem witaminy PP pojawiają się dolegliwości gastryczne – nudności, wymioty, biegunka, spadek masy ciała, bóle brzucha, wzmożone wydzielanie śliny.
Inne objawy pelagry to m.in.:
- zmęczenie;
- bóle i zawroty głowy;
- rozdrażnienie;
- niepokój;
- otępienie;
- bezsenność;
- ataksja (zaburzenia koordynacji ruchów ciała);
- obrzęk podudzi;
- powiększenie wątroby i śledziony.
Rozpoznawanie pelagry
Z niepokojącymi objawami pacjent powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego lub internisty. Ci specjaliści mogą skierować chorego do dermatologa z uwagi na występujące zmiany skórne. Diagnostyka pelagry rozpoczyna się, jak w przypadku każdej innej choroby, od wywiadu medycznego. Następnie przeprowadza się badanie przedmiotowe.
Pacjent kierowany jest na podstawowe badania krwi, a ostateczne rozpoznanie zapewnia oznaczenie poziomu witaminy PP w organizmie. Oznaczenie poziomu witaminy B3 nie wymaga specjalnego przygotowania. Krew pobierana jest o dowolnej porze dnia i nie ma potrzeby bycia na czczo. Najbardziej miarodajny wynik daje badanie metodą chromatografii cieczowej, sprzężonej ze spektrometrią mas.
Na czym polega leczenie pelagry?
Pelagra jest w pełni uleczalna. Jej leczenie polega na podawaniu odpowiednich dla potrzeb danego pacjenta dawek witaminy PP. Punktem wyjścia do ustalenia dawki suplementacyjnej jest wynik badania witaminy B3.
Wskazana jest wizyta u dietetyka w celu opracowania zbilansowanego sposobu odżywiania, który dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym witaminy PP. W przypadku prawidłowej diety dzienne zapotrzebowanie na niacynę u większości osób jest całkowicie pokrywane przez pokarmy. Dobrym źródłem witaminy B3 są m.in. drożdże, awokado, pieczarki, ryby (tuńczyk, łosoś), migdały, orzechy, nasiona słonecznika, mięso wieprzowe i drobiowe, ziemniaki, mleko.
Jednocześnie wskazane jest ograniczenie ekspozycji na słońce, aby zmniejszyć zmiany skórne oraz stosowanie płukanek jamy ustnej zawierających m.in. chlorheksydynę, chlorek cetylopirydyny, by złagodzić objawy zapalenia (obrzęk, tkliwość i zaczerwienie). Wszystkie powyższe działania mają charakter objawowy, natomiast w zwalczaniu pelagry kluczowe znaczenie ma leczenie problemów zdrowotnych, które doprowadziły do jej rozwoju.