Osocze bogatopłytkowe – co to jest? Zastosowanie i zalecenia po zabiegach osoczem bogatopłytkowym

18.12.2022

Osocze bogatopłytkowe jest stosunkowo szeroko stosowane w ortopedii i medycynie estetycznej. Rośnie wykorzystanie tego preparatu w medycynie sportowej, chirurgii twarzowo-szczękowej czy w stomatologii. Zabiegi z wykorzystaniem go zalecane są osobom chcącym wykorzystać potencjał swojego organizmu do regeneracji.

Osocze bogatopłytkowe.jpg

Spis treści

Osocze bogatopłytkowe – co to jest?
Jak uzyskać osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii
Osocze bogatopłytkowe – zalecenia po zabiegu ortopedycznym
Osocze bogatopłytkowe – zabiegi medycyny estetycznej
Osocze bogatopłytkowe – zalecenia po zabiegu medycyny estetycznej

Osocze bogatopłytkowe jest preparatem krwiopochodnym pochodzącym bezpośrednio od pacjenta i zawierającym skoncentrowane płytki krwi, które są zawieszone w niewielkiej objętości osocza. Poznaj zastosowania osocza bogatopłytkowego. Sprawdź, jakie są zalecenia po zabiegu osoczem bogatopłytkowym w ortopedii i medycynie estetycznej, których należy przestrzegać, aby uzyskać pożądany efekt.

Osocze bogatopłytkowe – co to jest?

Osocze bogatopłytkowe stosuje się w wielu dziedzinach medycyny w celu wzmacniania naturalnych zdolności regeneracyjnych organizmu w leczeniu różnych przypadłości.

Osocze bogatopłytkowe to preparat otrzymywany z krwi pobranej od pacjenta najczęściej z żyły łokciowej, tak jak przy standardowym pobraniu krwi z przedramienia. Zawiera zwiększoną ilość płytek krwi (tzw. trombocytów), płytkopochodnych czynników wzrostu, białek wydzielanych z ziarnistości płytek krwi podczas ich aktywacji. Czynniki wzrostu, wpływając na rozwój nowych naczyń krwionośnych, chemotaksję, proliferację i różnicowanie komórkowe, oddziałują na procesy regeneracji tkankowej i przyspieszają gojenie się ran. Efektem zastosowania osocza bogatopłytkowego jest nasilenie produkcji kolagenu i elastyny, czyli włókien białkowych, przez fibroblasty, oraz procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych.

Jak uzyskać osocze bogatopłytkowe?

Cały proces przygotowania osocza bogatopłytkowego trwa około 20 minut. Najogólniej można go przedstawić w następujący sposób:

  1. Jak podano wyżej, pierwszym etapem jest pobranie krwi od pacjenta.
  2. Następnie po zmieszaniu krwi z antykoagulantem (cytrynianem sodu) wprowadza się ją do probówek.
  3. Probówki wkłada się do wirówki, co powoduje rozdzielenie poszczególnych elementów morfotycznych zależnie od ich ciężaru i skutkuje zagęszczeniem płytek krwi.
  4. Po odwirowaniu ekstrahuje się warstwę płytek krwi z niewielką ilością osocza.
  5. Tak przygotowany produkt można podawać pacjentowi.

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Osocze bogatopłytkowe ma szerokie zastosowanie w ortopedii. Pozwala pobudzić regenerację uszkodzonych tkanek (ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstki, kości). Wykorzystywane jest w leczeniu uszkodzeń narządu ruchu, a także w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Wspomaga leczenie m.in.:

Skonsultuj swoje problemy z ortopedą

  • kolana skoczka,
  • łokcia tenisisty,
  • łokcia golfisty,
  • uszkodzeń ścięgien i ich przyczepów kostnych,
  • zwyrodnień ścięgna Achillesa,
  • uszkodzeń brzuśców mięśniowych,
  • złożonych i długotrwałych procesów gojenia kości, np. w przypadku złamań otwartych, dużych ubytków kostnych i rejonów słabo ukrwionych.

Produkt podawany jest w postaci zastrzyków dostawowych, okołostawowych, dościęgnowych pod kontrolą USG. Pełen efekt po zabiegu osoczem bogatopłytkowym obserwowany jest po 4–6 tygodniach. W chorobach o nasilonych objawach i przewlekłym przebiegu konieczne może być powtórzenie zabiegu po 3–4 miesiącach.

Osocze bogatopłytkowe – zalecenia po zabiegu ortopedycznym

Szczegółowe zalecenia po zabiegu osoczem bogatopłytkowym w ortopedii przedstawia lekarz prowadzący. Pacjenci, którzy wykonują nieobciążającą, niefizyczną pracę, mogą do niej wrócić następnego dnia. Po podaniu preparatu wskazane jest:

  • oszczędzanie poddanej zabiegowi części ciała przez mniej więcej 2 tygodnie, niekiedy w tym celu na kilka dni stosowane jest unieruchomienie, przez cały okres unieruchomienia kończyny dolnej oraz 7 dni po należy stosować profilaktykę przeciwzakrzepową,
  • kilka dni po zabiegu mogą występować miejscowe dolegliwości bólowe, do ich łagodzenia można stosować preparaty zawierające paracetamol lub tramadol, zaleca się również zimne kompresy,
  • rozpoczęcie rehabilitacji ruchowej ustalonej ze specjalistą średnio po 2 tygodniach,
  • niestosowanie środków należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – NLPZ (np. diklofenaku, ketoprofenu, ibuprofenu) przez 4 tygodnie po zabiegu,
  • kontrolna wizyta po 3–4 tygodniach po zabiegu.

Osocze bogatopłytkowe – zabiegi medycyny estetycznej

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej, często nazywane „wampirzym liftingiem”, to doskonała alternatywa dla syntetycznych substancji. Wskazania do zabiegu stanowią zwłaszcza:

  • wysuszona i napięta skóra twarzy,
  • redukcja blizn potrądzikowych,
  • spłycanie zmarszczek, bruzd,
  • redukcja przebarwień skóry twarzy,
  • przyspieszenie regeneracji skóry po innych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej,
  • rewitalizacja skóry twarzy,
  • redukcja oznak starzenia,
  • walka z łysieniem typu męskiego.

Rezultaty zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego nie są widoczne od razu w pełni. Efekty pojawiają się stopniowo wraz z odbudową włókien kolagenowych. Osocze bogatopłytkowe ma wiele zalet dla skóry – przywraca witalność, poprawia gęstość, napięcie, fakturę, koloryt, odżywia, ujędrnia, regeneruje.

Osocze bogatopłytkowe – zalecenia po zabiegu medycyny estetycznej

Zalecenia po zabiegu osoczem bogatopłytkowym są zawsze szczegółowo omawiane z pacjentem przez lekarza medycyny estetycznej. Rekonwalescencja po zabiegu osoczem bogatopłytkowym obejmuje zwłaszcza przez kilka dni po zabiegu:

  • delikatną pielęgnację skóry – stosowanie kremu o działaniu nawilżającym i antybakteryjnym, unikanie mocnego pocierania, naciągania czy naciskania skóry, kosmetyków o silnym działaniu,
  • rezygnację z basenu, sauny, siłowni,
  • unikanie nadmiernego dotykania skóry, dbałość o higienę rąk (mycie i dezynfekcję), warto zdecydować się również na zmianę pościeli na czystą.

Po zabiegu można wrócić do swoich codziennych aktywności. Ważne, aby do momentu zagojenia skóry unikać ekspozycji na promienie słoneczne. Wskazane jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV (SPF 50). W przypadku wystąpienia ewentualnych podrażnień można stosować preparaty z aloesem, a w razie drobnych siniaków – preparaty z arniką. Nie powinno się przez mniej więcej 4 tygodnie przyjmować leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tzw. NLPZ.

Źródła
  1. S.Ł. Dragan, M. Kulej, P. Morasiewicz i wsp., Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w ortopedii, „Ortopedia i Traumatologia” 2018, nr 7. Online: https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/zastosowanie-osocza-bogatoplytkowego-w-ortopedii [dostęp: 19.11.2022].
  2. A. Gołos, J. Treliński, Kliniczne zastosowanie osocza bogatopłytkowego, „Hematologia” 2014, t. 5, nr 3, s. 252–259.
  3. B. Singh, L.J. Goldberg, Autologous platelet-rich plasma for the treatment of pattern hair loss, „American Journal of Clinical Dermatology” 2016, t. 17, nr 4, s. 359–367.

Zobacz także

pielęgnacja cery trądzikowej.jpg
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Trądzik, czyli jeden z najczęściej występujących problemów skórnych, może być powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Podstawą do zminimalizowania zmian skórnych i poprawy kondycji cery jest diagnoza podłoża trądziku, zbalansowana dieta oraz odpowiedni dobór codziennej pielęgnacji do potrzeb problematycznej skóry. Jaką kolejność schematu pielęgnacji stosować? Jakie składniki kosmetyków są szczególnie polecane, a których lepiej unikać? Co z makijażem cery trądzikowej? Odpowiadamy.

łojotokowe zapalenie skóry głowy.jpg
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak sobie z nim radzić?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy dotyka około 5% populacji i może znacząco obniżać komfort życia. Nadmierna produkcja sebum, żółte, tłuste łuski na skórze głowy – z tym kojarzy się najczęściej. Ale czy to jedyne objawy? Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry głowy i co je powoduje? Czy istnieje skuteczny lek na łojotokowe zapalenie skóry głowy? Odpowiadamy na te i inne pytania – omówimy przyczyny i objawy wspomnianej dolegliwości, metody leczenia, a także to, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy jest zaraźliwe oraz jaki może być przebieg u dziecka.

choroby paznokcia.jpeg
Dermatologia

Choroby zakaźne paznokci – skąd się biorą? Jak je leczyć?

Paznokcie u dłoni i stóp – podobnie jak inne części ciała – są narażone na choroby zakaźne, wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Najłatwiej zarazić się nimi poprzez nieodpowiednią higienę i brak obuwia ochronnego w publicznych toaletach czy na basenach. Sprawdź, jak rozpoznać takie zakażenia i właściwie je leczyć!

Wszystkie artykuły i poradniki