Obrzęk okolicy stawów skokowych – przyczyny powstania i sposoby leczenia

13.09.2023

Opuchnięte nogi w  okolicy  kostek (a w zasadzie stawów skokowych) to powszechny problem. Może być wynikiem prowadzenia siedzącego trybu życia, a także rozmaitych zaburzeń w stanie zdrowia. Sprawdź, jakie choroby mogą odpowiadać za obrzęk okolicy stawów skokowych.

Opuchnięte kostki.jpeg

Spis treści

Najczęstsze przyczyny obrzęku okolicy stawów skokowych
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Sposoby na obrzęk okolicy stawów skokowych

Przyczyną opuchniętych nóg jest nieprawidłowe gromadzenie się płynu w tkankach kończyn dolnych. Dowiedz się, do jakiego lekarza zgłosić się z obrzękiem okolicy stawów skokowych. Sprawdź, na czym polega leczenie tej przypadłości i jakie domowe rozwiązania mogą być pomocne.

Najczęstsze przyczyny obrzęku okolicy stawów skokowych

Jedną z częstszych przyczyn obrzęku okolicy stawów skokowych jest spędzanie dużej ilości czasu w pozycji siedzącej. Bierny tryb życia wiąże się z ryzykiem ucisku na naczynia krwionośne, a tym samym z zaburzeniem ukrwienia w kończynach. Poza tym spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej predysponuje do zaburzenia równowagi przepływu płynów w organizmie i gromadzenia się ich w obrębie tkanek miękkich kończyn dolnych. Efektem powyższych są opuchnięte kostki. Powszechnie obserwuje się je u osób po długiej podróży czy pracujących za biurkiem.

Eksperci wśród przyczyn obrzęku okolicy stawów skokowych często wymieniają zmiany hormonalne, a zwłaszcza zaburzenia endokrynologiczne – np. niedoczynność tarczycy. Obrzęk okolicy stawów skokowych można zaobserwować u większości kobiet ciężarnych. Obrzęki są związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi podczas ciąży, a także ze zwiększoną objętością krwi krążącej w ciele przyszłej mamy oraz z nasiloną retencją wody.

Przyczyną obrzęku okolicy stawów skokowych mogą być następujące schorzenia:

Konsultacja internisty

  • zaburzenia krążenia, niewydolność serca, niewydolność zastawek żylnych, zakrzepica żył głębokich,
  • spadek ciśnienia onkotycznego – woda ucieka z naczyń krwionośnych do tkanek,
  • utrudniony odpływ z naczyń żylnych i limfatycznych po urazach, operacjach, złamaniach,
  • przewlekłe zapalenie naczyń limfatycznych,
  • choroby nerek – obniżone wydalanie sodu z organizmu z moczem,
  • niewydolność wątroby – wodobrzusze utrudnia i blokuje odpływ żylny,
  • otyłość – złogi tkanki tłuszczowej,
  • reakcja alergiczna,
  • niedożywienie,
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Opuchnięcie kostek może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Zaobserwować je możesz w przypadku przyjmowania m.in. leków hormonalnych, środków na nadciśnienie, glikokortykosteroidów czy leków przeciwdepresyjnych.

Sprawdź, jakie mogą być przyczyny bólu kości oraz w jaki sposób go łagodzić

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Jeśli zaobserwowałeś u siebie obrzęk okolicy stawów skokowych, to zgłoś się do lekarza. Jak już wiesz, mogą być one oznaką rozmaitych problemów zdrowotnych. Udaj się na konsultację do lekarza rodzinnego lub internisty. Specjaliści ustalą przyczynę opuchniętych kostek i zaplanują leczenie albo jeśli zajdzie taka potrzeba, skierują Cię na dodatkową konsultację. Przykładowo przy zespole napięcia miesiączkowego wskazana będzie wizyta u ginekologa, przy zaburzeniach układu krążenia konsultacja kardiologiczna, a przy schorzeniach nerek – wizyta u nefrologa. W zależności od podejrzewanej przyczyny obrzęków w kostkach lekarz może zalecić różne badania.

Przeczytaj również: Spastyczność – co to jest? Objawy i sposoby leczenia

Sposoby na obrzęk okolicy stawów skokowych

Jeśli opuchnięte kostki są efektem choroby, konieczne jest podjęcie jej leczenia. Zwalczanie obrzęku okolicy stawów skokowych będzie zatem różne w zależności od przyczyny ich powstania. Przykładowo w chorobie zakrzepowej prowadzona jest farmakoterapia przeciwzakrzepowa (leki rozrzedzające krew). Dodatkowo stosowana jest kompresjoterapia, czyli leczenie uciskowe z wykorzystaniem opasek, pończoch, a także masażu pneumatycznego. W razie potrzeby zakrzep usuwa się chirurgicznie. Z kolei w przypadku zapalenia naczyń limfatycznych podstawą leczenia jest farmakoterapia z zastosowaniem antybiotyków, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przewlekły proces patologiczny jest wskazaniem do różnych procedur fizjoterapeutycznych, takich jak: jonoforeza, masaż, krioterapia, terapia infuzyjna, laser.

Na obrzęk okolicy stawów skokowych pomocne są domowe rozwiązania, do których należą m.in.:

  • zimne okłady z wykorzystaniem kostek lodu, kompresów żelowych albo moczenie stóp w zimnej wodzie;
  • naprzemienne polewanie nóg zimną i ciepłą wodą – różnica temperatur wpłynie na wzmocnienie naczyń i poprawę krążenia krwi;
  • stosowanie żeli i maści z heparyną, żywokostem, arniką górską lub kasztanowcem;
  • ograniczenie spożycia soli;
  • odpowiednie nawadnienie organizmu – spożywanie co najmniej 30 ml wody dziennie na każdy kilogram masy ciała;
  • używanie pończoch przeciwobrzękowych;
  • przerwy na rozruszanie się, zmianę ułożenia ciała, jeśli spędza się dłuższy czas w tej samej pozycji;
  • unikanie długotrwałego stania i siedzenia z nogami zgiętymi pod kątem prostym;
  • odpoczynek z uniesionymi nogami, tak aby kostki znajdowały się co najmniej na wysokości bioder;
  • stosowanie preparatów z diosminą, która wzmacnia napięcie naczyń krwionośnych i redukuje ich przepuszczalność.
Źródła
  1. M. Dobrowolski, R. Dąbrowski, Obrzęki z przyczyn kardiologicznych i ich leczenie, „Lekarz POZ” 2019, nr 1, s. 11–16.
  2. A. Szczeklik, Interna Szczeklika. Mały podręcznik, Medycyna Praktyczna, Kraków 2021.

Zobacz także

Na-czym-polega-usuwanie-metow-z-oka.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistykaSzpital Mavit

Na czym polega usuwanie mętów z oka?

Usuwanie mętów z ciała szklistego oka to zabieg znacznie poprawiający komfort życia pacjentów z tym problemem okulistycznym. Są to zwykle osoby, które uskarżają się na trwałe, ruchome cienie obecne w polu ich widzenia. Nieinwazyjne i bezbolesne leczenie witreolizą laserową przynosi trwałe efekty i jest realizowane w pełni profesjonalnie w specjalistycznych placówkach.

Mavit105904905-1.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistykaSzpital Mavit

Diagnostyka bezdechu sennego

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach zapewniamy kompleksową diagnostykę bezdechu sennego. Na początku ważne jest określenie, czy występuje bezdech oraz jaki jest jego stopień nasilenia. W CM MAVIT korzystamy z nowoczesnej aparatury, która na wielu etapach umożliwia stały monitoring snu pacjenta przez lekarza prowadzącego.

Irydotomia-laserowa-–-skuteczna-metoda-leczenia-jaskry.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistykaSzpital Mavit

Irydotomia laserowa – skuteczna metoda leczenia jaskry

W wyniku jaskry pacjenci okulistyczni mogą cierpieć na zanik nerwu wzrokowego. To z kolei skutkuje zanikami w zakresie pola widzenia i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Odpowiednio wczesne wykonanie irydotomii pozwala na wyeliminowanie leczenia farmakologicznego. Osoby z grupy ryzyka powinny regularnie wykonywać badania kontrolne w kierunku jaskry, by móc skutecznie zapobiegać jej skutkom.