Męskie zdrowie – jak zapobiegać i diagnozować raka prostaty

Dr Stefan W. Czarniecki

O raku prostaty, choć dziś jest najczęściej rozpoznawalnym męskim nowotworem, wciąż za późno się dowiadujemy. Tymczasem wcześnie wykryty daje szansę przeżycia dla 98,8 proc. mężczyzn. Wystarczy niewiele, żeby się wcześnie zdiagnozować. Jak więc o siebie zadbać?

meskie-zdrowie.jpg

Spis treści

Po pierwsze profilaktyka
Podstawowa diagnostyka - kontrola PSA
Nowoczesna diagnostyka: płynna biopsja
Dla kogo jest przeznaczona płynna biopsja?

Za zdrowie mężczyzn najczęściej odpowiadają kobiety. Bo - jak wynika z badań i obserwacji lekarzy - to właśnie często partnerki, żony czy córki doprowadzają mężczyzn do lekarza. Polscy mężczyźni znacznie częściej niż ich koledzy w Europie zapominają, że urolog jest ich najlepszym przyjacielem.


Po pierwsze profilaktyka

Do urologa na badania profilaktyczne mężczyźni powinni zgłaszać się już po 40. roku życia - nawet jeśli nic się nie dzieje. Chodzi o to, żeby profilaktycznie sprawdzić, czy wszystko u nas w porządku.

Rak prostaty bowiem bywa podstępny - przez długi czas nie daje objawów albo jedynie nieznaczne przypominające dolegliwości typowe dla łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, czyli:

  • Częste oddawanie moczu;
  • Naglące parcie na mocz;
  • Oddawanie moczu wąskim strumieniem;
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia.

To właśnie brak objawów i niechęć do regularnych badań sprawia, że w Polsce 15 proc. przypadków raka prostaty wykrywa się dopiero w IV stadium choroby.


Podstawowa diagnostyka - kontrola PSA

W rozpoznaniu choroby zasadniczą rolę odgrywa określenie stężenia PSA we krwi. W Grupie LUX MED, w specjalistycznym ośrodku HIFU CLINIC, wynik PSA pacjenci wysyłać mogą także online przed konsultacją, dzięki czemu lekarz w czasie wizyty już po analizie wyników może rozwiać obawy albo zaplanować kolejne kroki diagnostyczne.

Bo podwyższone PSA jeszcze nie jest diagnozą. Najczęściej kolejnym krokiem jest biopsja prostaty. Biopsję określa się jako standard diagnostyczny w rozpoznaniu raka prostaty, okazuje się jednak, że jedynie połowa z wykonywanych w Polsce biopsji gruboigłowych potwierdza podejrzenie wystąpienia raka prostaty. U części mężczyzn można byłoby jej potencjalnie uniknąć.


Nowoczesna diagnostyka: płynna biopsja

Nowoczesna medycyna odchodzi od mało precyzyjnych i nieprzyjemnych dla pacjentów biopsji gruboigłowych „w ciemno" na rzecz płynnej biopsji oraz obrazowania w rezonansie magnetycznym. Płynna biopsja zawdzięcza swoją popularność temu, że jest badaniem nieinwazyjnym, wykonywanym na podstawie próbki moczu, oddanej po krótkim badaniu prostaty przez lekarza.

Dla kogo jest przeznaczona płynna biopsja?

  • Dla mężczyzn z podwyższonym stężeniem PSA w zakresie 2 do 10 ng/ml.
  • W przypadku, kiedy wynik badania SelectMDX wskazuje na wysokie ryzyko występowania nowotworu, lekarz zaleca biopsję, już prawie z reguły poprzedzoną badaniem rezonansu magnetycznego prostaty MRI PI-RADS v2.1.


Dopiero po pobraniu materiału z precyzyjnie wskazanych, podejrzanych ognisk nowotworowych i rozpoznaniu histopatologicznym zmian nowotworowych można rozważyć dalsze opcje leczenia, nie będąc uzależnionym jedynie od refundowanych metod. Ważne jest zapewnienie pacjentom dostępu do najlepszych metod i planu leczenia dopasowanego do poziomu zaawansowania choroby. Wybierając spośród szerokiego zestawu możliwości, dajemy sobie często czas, by żyć dłużej w większym komforcie albo leczyć skutecznie, zmniejszając ryzyko powikłań.

Warto podkreślić, że rak prostaty należy do tych nowotworów, które długo ukrywają się, nie dając objawów, dlatego tak ważna jest diagnostyka i profilaktyka. A w profilaktyce kluczowy jest kalendarz, w którym mężczyznom po 40 roku życia zalecamy zapisać przypomnienie o corocznej wizycie u urologa.

Dr Stefan W. Czarniecki
Specjalista urolog, FEBU, Ordynator Oddziału Urologii, Dyrektor ds. Innowacji HIFU CLINIC
LUX MED Szpital Św. Elżbiety


Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.