Łuszczyca – jakie są objawy? Poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia.

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, w której zaburzenia układu immunologicznego wywołują zmiany skórne przypominające łuski. Szacuje się, że choruje na nią około 2–3% całej populacji. Dowiedz się, dlaczego dochodzi do rozwoju łuszczycy, a także, w jaki sposób się objawia i jak można ją leczyć.

Łuszczyca.jpg

Spis treści

Przyczyny rozwoju łuszczycy
Objawy łuszczycy
Do kogo zgłosić się z objawami?
Sposoby leczenia łuszczycy
Łuszczyca – jak jej zapobiegać?

Łuszczyca jest chorobą skóry o podłożu autoimmunologicznym, w której dochodzi do rozwoju bardzo charakterystycznych zmian skórnych. Pojawiają się one najczęściej w okolicy łokci, kolan i na owłosionej skórze głowy. Choroba może dotyczyć tylko skóry, ale ma także postać z zapaleniem stawów. Leczenie łuszczycy ma na celu ograniczenie objawów i zmniejszenie ryzyka nawrotów. Wykorzystuje się leki działające miejscowo (np. glikokortykosteroidy i mocznik w postaci maści), fototerapię, leki o działaniu ogólnym i leczenie biologiczne.


Przyczyny rozwoju łuszczycy

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną – pod wpływem nie do końca poznanych czynników dochodzi do aktywacji procesu zapalnego w obrębie naskórka, co prowadzi do jego nadmiernych podziałów. Przypuszcza się, że w rozwoju łuszczycy kluczową rolę odgrywają zarówno czynniki genetyczne, immunologiczne, jak i środowiskowe (np. infekcje bakteryjne czy wirusowe). Choroba może się rozwinąć u osób w różnym wieku i zwykle ma przebieg z okresami zaostrzeń i remisji.


Objawy łuszczycy

Pierwszym objawem łuszczycy są najczęściej czerwonawe, wysuwające się ponad powierzchnię skóry grudki, wyraźnie odstające od otaczającej je skóry. Mogą przyjmować różne kształty i rozmiary. Z upływem czasu pojawiają się łuski, które sprawiają, że zmiana jest twarda w dotyku. Chorzy zwykle zauważają zmiany na łokciach, kolanach, w dolnych partiach pleców i na skórze głowy. Pacjenci często skarżą się na swędzenie, pieczenie i ból, a pod wpływem drapania zmiany mogą podkrwawiać i pękać. Zauważa się także, że skóra jest sucha i podatna na pękanie.

U niektórych pacjentów łuszczyca atakuje również paznokcie rąk i stóp – płytka paznokciowa przebarwia się, pojawiają się na niej liczne „dołki” jak od ukłucia szpilki – tzw. objaw naparstka, a wzrost paznokcia jest zaburzony. W zaawansowanej chorobie czasami dochodzi do oddzielenia się płytki paznokciowej od łożyska – wówczas fragment paznokcia może się odwarstwić. Łuszczyca może powodować także zapalenie stawów, które objawia się ich obrzękiem, bólem i niekiedy sztywnością.

Łuszczyca jest chorobą, która bardzo negatywnie wpływa na jakość i komfort życia pacjentów. Często czują się oni wykluczeni i ograniczają kontakty ze znajomymi. Przestają korzystać z basenów i uprawiać inne sporty, nie opalają się, rzadziej wyjeżdżają na wakacje. Przez to często towarzyszy im obniżenie nastroju, lęki i depresja, niektórzy mogą popaść w nałogi, m.in. nadmierne picie alkoholu, palenie papierosów, które dodatkowo nasilają zmiany łuszczycowe.


Do kogo zgłosić się z objawami?

Skonsultuj swoje problemy z dermatologiem

Diagnostyką i terapią łuszczycy zajmuje się lekarz dermatolog. Na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego (obejrzenia zmian o typowym wyglądzie i lokalizacji) stawia rozpoznanie. Jeśli dermatolog ma wątpliwości co do diagnozy, może zlecić pobranie wycinka (biopsję) zmiany do oceny histopatologicznej.


Sposoby leczenia łuszczycy

Niestety, leczenie łuszczycy ma charakter objawowy i nie jest możliwe jej całkowite wyleczenie. Celem terapii jest ograniczenie liczby zmian chorobowych, postępu samej choroby i zmniejszenie ryzyka nawrotu. W leczeniu łuszczycy w zależności od stopnia nasilenia objawów wykorzystuje się:

  • leki keratolityczne (preparaty stosowane bezpośrednio na zmiany z mocznikiem lub kwasem acetylosalicylowym) – mają na celu zmiękczenie łusek pokrywających zmiany i ułatwiają przenikanie leków;
  • maści dziegciowe (mieszaniny węglowe, tzw. smoła węglowa) – delikatnie złuszczają naskórek oraz łagodzą świąd;
  • glikokortykosteroidy w postaci maści i kremów – działają przeciwzapalnie i są stosowane miejscowo, często w połączeniu z kalcypotriolem (pochodna witaminy D3);
  • fototerapię i fotochemoterapię (tzw. PUVA) – wykorzystują promieniowanie UVB, które działa przeciwzapalnie i immunosupresyjnie. Wskazane w szczególności u pacjentów z umiarkowaną i ciężką łuszczycą oraz w sytuacji, gdy miejscowo stosowane leki w łuszczycy łagodnej nie przyniosły oczekiwanych efektów;
  • leki podawane doustnie lub dożylnie – stosowane u pacjentów z umiarkowaną i ciężką łuszczycą oraz w łuszczycowym zapaleniu stawów; to leki immunosupresyjne, ograniczające reakcję autoimmunologiczną, takie jak metotreksat czy cyklosporyna A;
  • leczenie biologiczne – grupa leków związana z białkami naturalnie występującymi w ludzkim organizmie, dzięki czemu w sposób celowany modyfikują odpowiedź immunologiczną. Wykorzystywane jako ostatnia deska ratunku u pacjentów z łuszczycą oporną na standardową terapię – wykorzystuje się wówczas leki blokujące TNF alfa (np. infliksymab, etanercept) i blokery interleukin (ustekinumab).

Łuszczyca – jak jej zapobiegać?

Niestety nie ma skutecznego sposobu profilaktyki łuszczycy. Pacjenci przestrzegając kilku prostych kroków mogą zmniejszać ryzyko nawrotów choroby. Ważna jest odpowiednia dieta i stosowanie na co dzień łagodnych dla skóry dermokosmetyków do mycia ciała i włosów. Zmiany często nasilają się w zimne dni, dlatego trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze w okresie jesienno-zimowym. Korzystny efekt może dać również ograniczenie palenia papierosów i ilości spożywanego alkoholu. Stres jest znanym czynnikiem ryzyka pojawienia się zaostrzeń łuszczycy, dlatego warto dbać o odpoczynek w ciągu dnia i minimum 7 godzin snu w nocy.

Źródła
  1. A. Reich, Z. Adamski, Łuszczyca. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część 1, „Przegląd Dermatologiczny” 2020, nr 107, s. 92–108
  2. R. Nowicki, Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową, wyd. 1, Warszawa 2019.
  3. J. Maciejewska, Łuszczyca, „Medycyna praktyczna dla pacjentów” 2017, online: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74363,luszczyca [dostęp: 04.11.2021].

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.