Liposukcja ud – na czym polega ten zabieg? Kiedy się go przeprowadza?

Liposukcja ud to zabieg cieszący się sporym zainteresowaniem. Dużo osób dba dziś o sylwetkę, jednak nie wszyscy mają czas oraz motywację do stosowania diet odchudzających i ćwiczeń fizycznych. Pewnego rodzaju alternatywę stanowią takie zabiegi jak liposukcja ud, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej w krótkim czasie.

Liposukcja ud – na czym polega?

Spis treści

Liposukcja ud – co to jest?
Jak przebiega liposukcja ud?
Liposukcja ud – przed i po
Jakie są wskazania do liposukcji ud?
Odsysanie tłuszczu z nóg – kiedy nie przeprowadza się zabiegu?
Odsysanie tłuszczu z ud – postępowanie po zabiegu?
Kto wykonuje zabieg liposukcji?

Szerokie uda to jedna z częstszych przyczyn kompleksów u kobiet. W wyszczupleniu i wymodelowaniu tej partii ciała może pomóc odsysanie tłuszczu. Liposukcja ud pozwala poprawić figurę, pozbywając się nadmiaru tkanki tłuszczowej z najbardziej problematycznych części ciała. Dowiedz się, kto może skorzystać z zabiegu, jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia go i jakie daje efekty.

Liposukcja ud – co to jest?

Liposukcja ud to zabieg polegający na usunięciu tkanki tłuszczowej. Przez niektórych uważana jest błędnie za sposób odchudzania. W rzeczywistości jest metodą modelowania sylwetki poprzez pozbycie się depozytów tłuszczu z partii ciała wykazujących większą odporność na utratę tkanki tłuszczowej na skutek diety czy ruchu.

Jak przebiega liposukcja ud?

Przed liposukcją ud lekarz określa kwalifikację pacjenta do zabiegu i oznacza na jego ciele miejsca, z których zostanie usunięta tkanka tłuszczowa. Odsysanie tłuszczu z ud to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym bądź podpajęczynówkowym. W związku z tym przez co najmniej 6 godzin przed zabiegiem pacjent nie powinien niczego jeść i pić. Czas trwania zabiegu wynosi 1–2 godziny. Najpierw wykonuje się kilka niewielkich nacięć na skórze, przez które wprowadza się specjalny aparat rozbijający tkankę tłuszczową. Kiedy zostanie ona „rozpuszczona”, przechodzi się do jej odessana. Podczas zabiegu lekarz powinien zwracać uwagę, czy powierzchnia ciała poddawana zabiegowi jest równomiernie gładka. Po zakończeniu usuwania tłuszczu z organizmu zszywa się nacięcia. Szwy zdejmuje się po ok. 7 dniach. Wskazane jest pozostanie w placówce medycznej do następnego dnia po zabiegu.

Liposukcja ud – przed i po

Możliwe jest przeprowadzenie liposukcji ud po stronie wewnętrznej lub zewnętrznej. Podczas jednego zabiegu można pozbyć się nawet 4 litrów tłuszczu. Wiąże się to ze zredukowaniem masy ciała o kilka kilogramów oraz zmniejszeniem obwodu ud o kilka centymetrów. Usuwanie tkanki przynosi również inne pozytywne efekty w postaci redukcji cellulitu. Wyszczuplenie ud wpływa pozytywnie na samopoczucie i samoocenę. Pierwsze efekty obserwuje się od razu po zabiegu – uda stają się smuklejsze. Pełen rezultat liposukcji osiąga się jednak po upływie 3 miesięcy od odsysania tłuszczu, kiedy zakończy się okres rekonwalescencji.

Jakie są wskazania do liposukcji ud?

Liposukcja ud to zabieg skierowany do osób, które pragną pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Przeprowadza się go wówczas, gdy kandydat:

  • ma elastyczną i dobrze napiętą skórę;
  • ma stabilną masę ciała;
  • ma zbyt dużo tkanki tłuszczowej w górnej części kończyn dolnych;
  • ma dobrą ogólną kondycję zdrowia potwierdzoną wynikami badań.

Odsysanie tłuszczu z nóg – kiedy nie przeprowadza się zabiegu?

Należy pamiętać, że zabiegu liposukcji nie należy przeprowadzać u pacjentek w ciąży. Inne główne przeciwwskazania do zabiegu stanowią: niewyrównana cukrzyca, nadciśnienie tętnicze krwi, nadczynność tarczycy, choroby układu oddechowego i krwionośnego, zaburzenie krzepliwości krwi. Poza tym liposukcji ud nie wykonuje się u osób, które mają nierealistyczne, wygórowane oczekiwania, których nie da się spełnić. Do zabiegu kwalifikowani są wyłącznie pacjenci pełnoletni.

Odsysanie tłuszczu z ud – postępowanie po zabiegu?

Po przebytym zabiegu odsysania tłuszczu z ud pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, sztywnienie nóg, zaburzenia czucia i obrzęk, jednak objawy te mijają samoistnie w ciągu kilku dni. Nieco dłużej, bo do 14–21 dni, mogą utrzymywać się zasinienia. Jeśli ból będzie dokuczliwy, można go łagodzić powszechnie dostępnymi lekami przeciwbólowymi.

Po liposukcji ud pacjent powinien nosić specjalny kombinezon uciskowy, który przypomina wyglądem getry. Jego zadaniem jest minimalizowanie obrzęku i modelowanie sylwetki. Ubranie uciskowe musi być noszone przez 4–6 tygodni. Przez ten czas pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego, ograniczyć intensywne opalanie, a także korzystanie z solarium i sauny.

Ważnym aspektem postępowania po zabiegu jest również zwracanie uwagi na zakładaną odzież, która musi być luźna i najlepiej pozbawiona szwów. Szczególną uwagę należy zwrócić na spodnie, które nie powinny się opinać ciasno na nogach. Wywierany przez nie ucisk predysponuje do powstawania nierówności i zrostów.

Po zabiegu zaleca się około 7 dni zwolnienia lekarskiego. Do momentu zabliźnienia ran należy korzystać z prysznica i unikać kąpieli, szczególnie w jacuzzi. Komfort rekonwalescencji przynieść mogą drenaże limfatyczne, które – pobudzając ukrwienie tkanek – usprawniają proces gojenia. Celem takiego drenażu jest wspomaganie naturalnego przepływu limfy w organizmie.

Kto wykonuje zabieg liposukcji?

Liposukcję powinni przeprowadzać tylko doświadczeni lekarze – chirurdzy plastyczni lub wykwalifikowani lekarze medycyny estetycznej. Obecnie jest bardzo wiele ofert zabiegów wyszczuplających sylwetkę. Należy wybrać odpowiednie miejsce, gdzie pracują specjaliści i mają odpowiedni sprzęt do wykonania bezpiecznej liposukcji – ograniczy to ryzyko ewentualnych powikłań i braku zadowalającego efektu estetycznego.

Źródła
  1. E. Bellini, M. P. Grieco, E. Raposio, A journey through liposuction and liposculpture: Review, „Annals of Medicine and Surgery” 2017, nr 24, s. 53–60.
  2. A. Przylipiak, Podstawy Medycyny Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2014.

Zobacz także

Żylaki na udach (1).jpg
Artykuły -Szpital PuławskaUroda i sport

Skąd biorą się żylaki na udach? Jakie są metody ich leczenia?

Żylaki na udach to powszechny problem zdrowotny, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Powiększone, skręcone żyły mogą powodować ból i dyskomfort oraz zwiększać ryzyko wystąpienia poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny żylaków i metody zapobiegania ich powstawaniu oraz sposoby leczenia.

bol-kregoslupa-szyjnego.jpg
RehabilitacjaPierwsze objawyUroda i sportDiagnostyka

Ból kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, badania i leczenie

Ból kręgosłupa jest jedną z częściej zgłaszanych dolegliwości. Przeczytaj, jakie są rodzaje bólu kręgosłupa i jakie stany mogą go powodować. Dowiedz się, jakie badania pozwalają określić przyczynę bólu kręgosłupa i jak się go leczy. Poznaj ćwiczenia, które możesz wykonywać, aby zapobiegać bólom kręgosłupa i wzmocnić mięśnie.

Lifting brwi.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Lifting brwi – co to jest? Efekty zabiegu podniesienia brwi

Lifting brwi to zabieg trwałego podniesienia brwi. Przywraca twarzy pogodny wygląd, niweluje wrażenie zmęczonych oczu, sprawia, że stają się one bardziej „otwarte”. Lifting brwi może być przeprowadzony jako osobna procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.