Liposukcja brzucha – na czym polega? Efekty i postępowanie po zabiegu

Liposukcja brzucha to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej. Decydują się na nią osoby, u których stosowanie diety i regularna aktywność fizyczna nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Liposukcja brzucha skutecznie wspiera dążenia do idealnej sylwetki.

Liposukcja brzucha – co to jest Zabieg przed i po

Spis treści

Liposukcja brzucha – co to jest?
Liposukcja brzucha – przeciwwskazania do zabiegu
Jakie są rodzaje liposukcji brzucha?
Na czym polega liposukcja brzucha?
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Efekty po zabiegu liposukcji brzucha
Liposukcja brzucha – postępowanie po zabiegu
Powikłania po zabiegu liposukcji

Liposukcja stosowana jest od lat 60. XX wieku. Wynaleziona została przez włoskich lekarzy – Arpada i Georgia Fisherów. Od tego czasu opracowano różne metody jej przeprowadzenia. Obecnie najczęściej wykonywana jest liposukcja laserowa i ultradźwiękowa. Najlepszymi kandydatami do zabiegu są osoby z prawidłową wagą ciała, ale z nadmiarem tkanki tłuszczowej w regionie brzucha.

Liposukcja brzucha – co to jest?

Liposukcja brzucha to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej polegający na usunięciu tkanki tłuszczowej. Stanowi sposób na wymodelowanie sylwetki. Decydują się na to szczególnie osoby, które ze względu na predyspozycje genetyczne mają problemy z uzyskaniem idealnej sylwetki, mimo uprawiania sportu i stosowania diety. Należy jednak pamiętać, że liposukcja brzucha to zabieg modelujący sylwetkę, a nie odchudzający.

Liposukcja brzucha – przeciwwskazania do zabiegu

Liposukcja brzucha nie powinna być wykonana u kobiet w ciąży oraz u osób, których ogólny stan zdrowia jest wątpliwy i odsysanie tłuszczu wiązałoby się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Z zabiegu nie mogą skorzystać osoby niepełnoletnie. Wśród przeciwwskazań do liposukcji brzucha wymienia się choroby serca, płuc, niewydolność krążenia, niewyrównaną cukrzycę oraz niekontrolowane nadciśnienie tętnicze krwi. Zabieg liposukcji brzucha nie powinien być też przeprowadzany u osób z zaburzeniami psychicznymi i po operacjach bariatrycznych (zabiegach chirurgicznych w celu zmniejszenia żołądka w otyłości olbrzymiej).

Jakie są rodzaje liposukcji brzucha?

Zgodnie z podstawowym podziałem wyróżnia się liposukcję suchą i mokrą. W przypadku pierwszej z nich wykorzystuje się wysokie podciśnienie. Z uwagi na to, że opracowano bezpieczniejsze metody, rzadko się ją stosuje. W mokrej liposukcji konieczne jest mniejsze podciśnienie, bo do warstwy podskórnej wstrzykuje się płyn (płyn fizjologiczny + adrenalina oraz dodatkowo środki znieczulające). Jeżeli chodzi o techniki rozbijania tłuszczu, jedną z popularniejszych jest obecnie liposukcja laserowa, w której wiązka lasera rozpuszcza tkankę tłuszczową. Kolejną znaną techniką jest ultradźwiękowa liposukcja brzucha (wykorzystująca fale dźwiękowe do rozbicia tłuszczu) – początkowo używana do mniejszych obszarów ciała, dziś z powodzeniem rozprawia się z tłuszczem w pasie i na udach. Inną możliwą opcję stanowi liposukcja wodna brzucha, tzw. liposukcja WAL (ang. water-jet assisted liposuction), w przypadku której ciśnienie wywierane przez napływającą wodę powoduje fragmentację tkanki tłuszczowej. Ponieważ w tej metodzie komórki tłuszczowe nie są uszkadzane, pozyskany tłuszcz można wykorzystać m.in. do modelowania pośladków lub piersi, w zależności od potrzeb pacjenta.

Na czym polega liposukcja brzucha?

Liposukcja brzucha to zabieg przeprowadzany zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. W związku ze stosowaniem znieczulenia pacjent powinien odbyć konsultację z anestezjologiem, przedstawić wyniki zleconych przez niego badań i przez co najmniej 6 godzin przed liposukcją nic nie jeść i nie pić. Zabieg trwa od 2 do 6 godzin. W pierwszym etapie lekarz oznacza na brzuchu miejsca wprowadzenia kaniuli i koncentracji swoich działań. Rozbija grudki tłuszczu, co prowadzi do upłynnienia tkanki tłuszczowej. Wykonuje drobne nacięcia (1,5–2,5 mm) i wprowadza nimi kaniulę zasysającą tłuszcz, która odprowadza go do specjalnego zbiornika. Kaniula jest przemieszczana pod skórą, dzięki czemu minimalizuje się ilość koniecznych nacięć. Po zabiegu zakładane są niewielkie szwy. Zabieg liposukcji brzucha wymaga zazwyczaj pozostania przez dobę na obserwacji w placówce medycznej. Następnego dnia odbywa się zmiana opatrunków i pierwsza kontrola. Terminy kolejnych wizyt określa lekarz prowadzący.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Osoby zainteresowane zabiegiem liposukcji brzucha powinny się zgłosić na konsultację do chirurga plastycznego lub do wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej.

Efekty po zabiegu liposukcji brzucha

Podczas jednego zabiegu liposukcji brzucha możliwe jest usunięcie z organizmu do 4 litrów tłuszczu. Najlepsze efekty uzyskuje się u osób młodszych, które mają bardziej elastyczną skórę, przy czym wiek nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Obwisła skóra może wymagać plastyki powłok brzusznych, tzw. abdominoplastyki – chirurgicznego usunięcia nadmiaru skóry. Liposukcja zapewnia utratę kilku centymetrów w pasie, dzięki czemu zwiększa się wcięcie w talii, a sylwetka staje się smuklejsza. Zabieg pozwala pozbyć się „boczków” lub wystającego brzucha. Efekty liposukcji widoczne są od razu, ale dopiero po okresie pooperacyjnym następuje całkowita poprawa wyglądu. W tym czasie ustępuje opuchlizna i zachodzą wygładzające skórę intensywne procesy przebudowy tkanki.

Liposukcja brzucha – postępowanie po zabiegu

Rekonwalescencja po liposukcji brzucha trwa mniej więcej miesiąc. Przez cały ten czas nie należy się przemęczać i nosić specjalny strój przypominający gorset, który łagodzi pozabiegowe dolegliwości oraz wspiera modelowanie sylwetki. Jednocześnie pacjent powinien pamiętać o zakładaniu luźnej odzieży – obcisłe ubrania mogłyby zaburzyć uzyskany efekt estetyczny. Przez 4 tygodnie po zabiegu należy unikać sauny, słońca, solarium i większego wysiłku fizycznego. Średnio przez 7 dni pacjent powinien przebywać na zwolnieniu lekarskim i odpoczywać w domu.

Powikłania po zabiegu liposukcji

Skóra po zabiegu bywa zaczerwieniona i zasiniona. Pacjent może doświadczać wrażenia „znieczulicy” skórnej, tzw. obcej skóry. Typowym objawem po liposukcji jest opuchlizna i ból. Wszystkie dolegliwości mijają w ciągu kilku dni po zabiegu. Pozytywne efekty podczas powrotu do zdrowia przynosi drenaż limfatyczny, który usprawnia przepływ limfy i oczyszczanie organizmu. Specjalnym masażom można się poddać po upływie ok. 2 tygodni od zabiegu. Do bardzo rzadko występujących, ale groźnych powikłań należy zator tłuszczowy (zatkanie naczynia tętniczego materiałem zatorowym, którym jest tłuszcz uwolniony podczas liposukcji), który może prowadzić do zagrażającej życiu zatorowości płucnej. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań, w celu wykonania zabiegu liposukcji należy wybrać odpowiednie miejsce z wykwalifikowanym personelem medycznym oraz doświadczonego specjalistę.

Źródła
  1. N. Agochukwu-Nwubah, H. A. Mentz, Abdominal Etching: Past and Present, „Aesthetic Surgery Journal” 2019, t. 39, nr 12, s. 1368–1377.
  2. E. Bellini, M. P. Grieco, E. Raposio, A journey through liposuction and liposculpture: Review, „Annals of Medicine and Surgery” 2017, nr 24, s. 53–60.
  3. A. Przylipiak, Podstawy Medycyny Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2014.
  4. A. Saad, L. N. Combina, C. Altamirano-Arcos, Abdominal Etching, „Clinics in Plastic Surgery” 2020, t. 47, nr 3, s. 397–408.

Zobacz także

Żylaki na udach (1).jpg
Artykuły -Szpital PuławskaUroda i sport

Skąd biorą się żylaki na udach? Jakie są metody ich leczenia?

Żylaki na udach to powszechny problem zdrowotny, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Powiększone, skręcone żyły mogą powodować ból i dyskomfort oraz zwiększać ryzyko wystąpienia poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny żylaków i metody zapobiegania ich powstawaniu oraz sposoby leczenia.

bol-kregoslupa-szyjnego.jpg
RehabilitacjaPierwsze objawyUroda i sportDiagnostyka

Ból kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, badania i leczenie

Ból kręgosłupa jest jedną z częściej zgłaszanych dolegliwości. Przeczytaj, jakie są rodzaje bólu kręgosłupa i jakie stany mogą go powodować. Dowiedz się, jakie badania pozwalają określić przyczynę bólu kręgosłupa i jak się go leczy. Poznaj ćwiczenia, które możesz wykonywać, aby zapobiegać bólom kręgosłupa i wzmocnić mięśnie.

Lifting brwi.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Lifting brwi – co to jest? Efekty zabiegu podniesienia brwi

Lifting brwi to zabieg trwałego podniesienia brwi. Przywraca twarzy pogodny wygląd, niweluje wrażenie zmęczonych oczu, sprawia, że stają się one bardziej „otwarte”. Lifting brwi może być przeprowadzony jako osobna procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.