Jak wyglądają współczesne plomby dentystyczne?
Wypełnienie, potocznie nazywane przez pacjentów plombą, jest sposobem przywrócenia kształtu, koloru i funkcji zęba. Najczęściej założenie plomby jest wymagane w trakcie leczenia próchnicy, ale także podczas leczenia starcia, nadżerek czy w razie chęci zmiany kształtu zęba. Dowiedz się więcej na temat plomb dentystycznych.
Spis treści
Czym jest plomba dentystyczna, czyli wypełnienie zęba?
Nowoczesna stomatologia zachowawcza charakteryzuje się stosowaniem materiałów, które oprócz bardzo dobrych właściwości mechanicznych, cechują się doskonałą estetyką. Dzięki odpowiedniemu doborowi koloru z bardzo szerokiej gamy barw (tzw. kolornicy) możliwe jest odbudowanie zęba w taki sposób, że nie sposób rozróżnić go od tkanki naturalnej.
Współczesna stomatologia stara się naśladować nie tylko kolor, ale także odtwarzać kształt i przywrócić funkcję zębów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że poszczególne grupy zębów pełnią różne funkcje.
Siekacze służą człowiekowi do odgryzania fragmentów pożywienia i artykulacji głosek podczas mówienia. Dzięki kłom możemy urywać fragmenty jedzenia, a przedtrzonowce i trzonowce służą nam do rozcierania kęsów pokarmu. Warto pamiętać, że większość zębów dzięki swojemu ustawieniu w łuku podpiera wargi i policzki, zapewniając w ten sposób estetyczny wygląd twarzy.
Przeczytaj również: Kiedy warto wykonać lakowanie zębów?
W jaki sposób zakłada się wypełnienie zęba?
Odpowiednio założone estetyczne wypełnienie kompozytowe zęba charakteryzuje się nie tylko prawidłowym, zgodnym z naturą ukształtowaniem, ale także pełną szczelnością, czyli dokładnym przyleganiem plomby do ścianek zęba. Do uzyskiwania tej szczelności przy zakładaniu wypełnienia stosowane są specjalne procedury przygotowujące powierzchnię zęba do lepszego przylegania materiału kompozytowego takie jak wytrawianie specjalnym kwasem (nota bene jest to ten sam kwas, który znajduje się w coli) oraz pokrywanie wytrawionej kwasem powierzchni specjalnymi klejami (tzw. bondami). Dzięki szczelnie założonemu wypełnieniu zyskujesz pewność, że Twoje leczenie będzie skuteczne, trwałe w czasie i odporne na przebarwienia.
Zwróć uwagę, aby lekarz wykonujący zabieg pracował w lupach lub używał mikroskopu. Dzięki odpowiedniemu powiększeniu dentysta jest w stanie dokładnie zdiagnozować i z ogromną precyzją wyleczyć Twój ząb przywracając mu w ten sposób prawidłowy kształt oraz funkcję dzięki szczelnej odbudowie kompozytowej.
Zobacz także: Co to jest leczenie kanałowe? Wskazania i koszty leczenia endodontycznego
Umów się na konsultację: Stomatolog Warszawa, Stomatolog Kraków, Stomatolog Gdańsk, Stomatolog Szczecin, Stomatolog Poznań, Stomatolog Katowice
Kiedy stosuje się kompozytowe wypełnienie zębów?
Pamiętaj, że tylko lekarz może w sposób prawidłowy wykonać pełne badanie jamy ustnej i zębów. Objawami, które powinny skłonić cię do jak najszybszej wizyty w gabinecie stomatologicznym są ból zęba, zmiana jego koloru, nadwrażliwość, ukruszenie lub odłamanie fragmentu korony, przykry zapach z ust, krwawienie podczas szczotkowania i nitkowania, ruchomość zębów.
Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć” zgłaszaj się regularnie na wizyty kontrolne, które powinny odbywać się co pół roku. W ten sposób stomatolog będzie w stanie zauważyć próchnicę lub inną chorobę już na jej wczesnym etapie oraz wyleczyć ją według zasad minimalnie inwazyjnej stomatologii. Dzięki temu Twoje leczenie będzie szybsze i bezbolesne, a Ty zyskasz pewność, że Twoje zdrowie jest w dobrych rękach.
Sprawdź też: Czym jest higienizacja zębów i dlaczego jest ważna?
autor: lek.dent. Jakub Rydzak