Grzybica paznokci – jak wygląda i w jaki sposób jest leczona?

29.07.2022

Grzybica paznokci stanowi istotny problem epidemiologiczny, terapeutyczny i społeczny. Choroba ta nierzadko towarzyszy grzybicy skóry. Częściej dotyczy paznokci u stóp niż rąk. Objęty grzybicą paznokieć ulega pobruzdowaniu, traci różowe zabarwienie, łatwo się kruszy. Zmianom ulega również otaczający go naskórek.

Grzybica paznokci – jak wygląda i w jaki sposób jest leczona?

Spis treści

Grzybica paznokci – co to za choroba?
Przyczyny grzybicy paznokci
Jak wygląda grzybica paznokci?
Do jakiego lekarza należy się zgłosić?
Jakie są rodzaje grzybicy paznokci?
Sposoby leczenia grzybicy paznokci
Profilaktyka grzybicy paznokci

Grzybica paznokci to choroba, którą łatwo się zarazić w sposób pośredni lub bezpośredni. Zmiany grzybicze są trudne do wyleczenia, a postępowanie terapeutyczne wymaga konsekwencji ze strony pacjenta. Sprawdź, jakie postacie może przybrać grzybica paznokci oraz w jaki sposób jest zwalczana.


Grzybica paznokci – co to za choroba?

Grzybica paznokci jest też nazywana onychomikozą. To choroba przewlekła, z tendencją do nawrotów. Razem z grzybicą skóry i grzybicą włosów onychomikoza zaliczana jest do grzybic powierzchniowych. Zakażenia grzybicze stanowią średnio połowę przypadków infekcyjnych chorób paznokci. Za ich powstanie odpowiadają przeważnie dermatofity (80%) – grzyby zdolne do rozkładu keratyny (budulca włosów, naskórka i paznokci). Znacznie rzadziej czynnikiem etiologicznym grzybicy paznokci są grzyby drożdżowe lub pleśniowe.


Przyczyny grzybicy paznokci

Ryzyko rozwoju grzybicy paznokci rośnie z wiekiem. Choroba ta częściej występuje w populacji męskiej. Do jej powstania predysponować mogą czynniki miejscowe, środowiskowe i ogólnoustrojowe. Do tych pierwszych należy m.in. wzmożona potliwość, zaburzenia ukrwienia, dermatozy (tzn. choroby skóry, w tym np. liszaj płaski). Do czynników środowiskowych należą m.in. nieodpowiednie nawyki higieniczne, korzystanie z publicznych kąpielisk i saun, przyjmowanie niektórych leków (np. cytostatyki, antybiotyki), noszenie obuwia ze sztucznego tworzywa, wilgotność i wysoka temperatura, noszenie skarpet nieprzepuszczających powietrza. Czynniki ogólnoustrojowe z kolei to m.in. zaburzenia immunologiczne i cukrzyca.


Jak wygląda grzybica paznokci?

Grzybica paznokci rozwija się w obrębie jednego lub kilku paznokci. Chorobie tej towarzyszyć mogą następujące objawy:

  • zmiany przerostowe lub zanikowe – powierzchnia paznokcia staje się matowa, pogrubiona, pofałdowana;
  • zmiany kształtu powierzchni paznokcia – paznokieć robi się szponowaty (płytka wydłużona, zagięta, pogrubiona) lub rurkowaty (płytka pogrubiona, brzegi zawinięte);
  • zmiana zabarwienia (tzw. chromonychia) z różowego na żółtobrązowy, mlecznożółty lub zielonobrązowy;
  • kruchość i łamliwość paznokci (tzw. onychodystrofia).

Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Konsultacja dermatologa

W przypadku występowania objawów grzybicy paznokci należy się zgłosić do dermatologa. To specjalista zajmujący się leczeniem chorób skóry i jej przydatków. Lekarz obejrzy zmiany, zbierze wywiad z pacjentem i w razie konieczności zleci dodatkowe badania. Dermatolog może ocenić zmiany przy użyciu specjalnej lampy – tzw. lampy Wooda. W razie wskazań może również pobrać zeskrobiny lub wymaz ze zmian do badania mykologicznego umożliwiającego dokładne zidentyfikowanie grzyba wywołującego grzybicę. W celu odpowiedniej pielęgnacji stóp i paznokci można skorzystać też z pomocy podologa, który zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób tych części ciała.


Jakie są rodzaje grzybicy paznokci?

Biorąc pod uwagę lokalizację i nasilenie objawów, specjaliści wymieniają takie rodzaje grzybicy paznokci jak:

  • dystalna i boczna podpaznokciowa onychomikoza (DLSO) – postać najczęściej występująca, zakażenie rozwija się od końca dystalnego, czyli od wolnego brzegu;
  • proksymalna (bliższa) podpaznokciowa onychomikoza (PSO) – infekcja rozwija się od wału okołopaznokciowego i nierzadko poprzedza ją uraz płytki paznokciowej;
  • powierzchowna biała onychomikoza (SWO) – zakażenie jest bardzo powierzchowne, towarzyszą mu niezbyt wyraźne objawy, płytka paznokciowa ulega nieznacznemu zniszczeniu, typowe są białe proszkowate plamy;
  • wewnątrzpłytkowa onychomikoza (EO) – infekcja rozwija się od strony wolnego brzegu, nie dochodzi do zajęcia łożyska paznokcia (znajdującego się pod płytką paznokciową przy wale paznokciowym), obserwuje się plamy i blaszkowate złuszczenie paznokcia;
  • całkowicie dystroficzna onychomikoza (TDO) – charakteryzuje się całkowitym zajęciem paznokcia, dochodzi do tego na skutek niepodjęcia leczenia na początkowym etapie choroby

Podkreślić należy, że poszczególne rodzaje grzybicy paznokci mogą występować jednocześnie u danego pacjenta, nawet w obrębie konkretnego paznokcia.


Sposoby leczenia grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy paznokci bywa problematyczne i wymaga od pacjenta konsekwencji w stosowaniu się do zaleceń lekarskich. Metody leczenia różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Stosowane bywa:

  • leczenie miejscowe – polega na aplikowaniu na paznokieć leku w postaci maści, żelu, lakieru, kremu lub sztyftu. Preparat zawiera zazwyczaj amorolfinę, cyklopiroks, bifonazol. Pomocne okazuje się również stosowanie olejków eterycznych (np. z drzewa herbacianego, lawendowy, z oregano, rozmarynowy);
  • leczenie ogólne – przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych zaliczanych do grupy pochodnych triazolu;
  • leczenie skojarzone – polega na połączeniu leczenia doustnego i miejscowego;
  • leczenie chirurgiczne – stosowane w bardzo ciężkich przypadkach, polega na mechanicznym bądź chemicznym (złuszczanie płytki zazwyczaj 40-procentowym mocznikiem w połączeniu z farmakoterapią) usunięciu fragmentu lub całego paznokcia;
  • alternatywne metody, w tym m.in. ozonoterapia, czyli poddawanie paznokcia działaniu trójatomowej cząsteczki tlenu, która znana jest z silnego działania przeciwdrobnoustrojowego. Terapia ta może mieć postać np. opatrunków z oleju ozonowanego, suchej kąpieli, maści ozonowej lub opatrunków z wody ozonowanej.

Podkreślić trzeba, że na każdym etapie leczenia bardzo ważna jest pielęgnacja paznokci i dbałość o higienę oraz unikanie czynników sprzyjających rozwojowi grzybicy paznokci.


Profilaktyka grzybicy paznokci

Podstawą profilaktyki zakażeń grzybiczych jest odpowiednia higiena dłoni i stóp. Należy również:

  • Korzystać z własnych akcesoriów higienicznych,
  • często myć i dokładnie osuszać stopy,
  • uczęszczać do sprawdzonych salonów manicure i pedicure ze sterylizacją narzędzi;
  • nosić skarpety z naturalnych materiałów i często je zmieniać,
  • dezynfekować obuwie,
  • nosić buty dopasowane i z przewiewnych materiałów,
  • nosić buty ochronne w miejscach użyteczności publicznej np. klapki na basenie.
Źródła
  1. B. Gradowicz, Grzybica paznokci. Czynniki ryzyka, profilaktyka, metody leczenia i pielęgnacji, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 5, nr 8, s. 599–602.
  2. A. K. Gupta, N. Stec, R. C. Summerbell i wsp., Onychomycosis: a review, „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology” 2020, t. 34, nr 9, s. 1972–1990.
  3. F. Kuros, Terapia podologiczna w przypadku grzybicy dermatofitowej paznokci, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 2, nr 8, s. 155–162.
  4. A. Malinowska i wsp., Grzybica paznokci – terapia musi być konsekwentna, „Dermatologia po dyplomie” 2014, online: https://podyplomie.pl/dermatologia/17410,grzybica-paznokci-terapia-musi-byc-konsekwentna [dostęp: 25.07.2022].

Zobacz także

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.

Leukocyty w moczu.jpeg
Zdrowie na co dzieńUrologia

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Jak leczyć tę przypadłość?

Zdrowie układu moczowego to niezbędny element dobrego samopoczucia. Obecność w moczu leukocytów, czyli białych krwinek, może wskazywać na problemy w tej sferze. Sprawdź, co może być przyczyną tego stanu, jakie ma on znaczenie dla organizmu i jak wygląda leczenie!

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.