Gorzki smak w ustach – jakie schorzenia wywołują takie objawy?
Gorzki smak w ustach to zarówno nieprzyjemny, jak i krępujący problem. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny goryczy w ustach i w jaki sposób łagodzić je domowymi sposobami, zanim lekarz ustali, co może być jego przyczyną.
Spis treści
Gorycz w ustach – przyczyny stomatologiczne
Gorzki smak w ustach kojarzy się przede wszystkim z problemami stomatologicznymi. Gorycz w to typowy objaw chorób przyzębia, a najczęściej spotykane spośród nich to zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. Może to świadczyć o obecności ubytków próchnicowych. Są one efektem zmiękczania szkliwa przez kwasy będące wynikiem rozkładu cukru przez bakterie płytki nazębnej.
Kolejna możliwa przyczyna gorzkiego posmaku w ustach to nagromadzenie kamienia nazębnego. Gorycz towarzyszysz też zapaleniu języka i grzybicy jamy ustnej. Za jego powstanie odpowiadać może niewłaściwa higiena jamy ustnej, nieprawidłowe czyszczenie protez i aparatów ortodontycznych.
Z problemami stomatologicznymi takimi jak ubytki w zębach lub zapalenia dziąseł należy zgłaszać się do stomatologa. Specjalista ten nie zajmuje się tylko leczeniem zębów, lecz także tkanek je otaczających.
Sprawdź też: Higiena jamy ustnej w warunkach domowych
Gorzki smak w ustach – przyczyny ze strony układu oddechowego
Smak goryczy pojawić się może w przebiegu chorób układu oddechowego. Towarzyszy infekcjom toczącym się zarówno w górnych, jak i dolnych częściach tego układu. Gorzki posmak w ustach zaobserwować można przy m.in.:
- przeziębieniu;
- stanach zapalnych zatok;
- polipach nosa;
- zakażeniu SARS-CoV-2;
- zapaleniu błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych;
- ropnych zmianach płucnych.
Gorycz w ustach a kamica żółciowa
Smak goryczy w ustach może być jednym z objawów kamicy żółciowej. Choroba ta polega na tworzeniu się złogów w pęcherzyku żółciowym lub w przewodach żółciowych, które zaburzają transport żółci. Do ich powstania dochodzi na skutek wytrącania się z żółci m.in. białka, bilirubiny, cholesterolu. Goryczy w ustach w kamicy żółciowej towarzyszy zgaga, nudności, wymioty, brak apetytu, spadek masy ciała lub ataki kolki żółciowej charakteryzujące się ostrym bólem brzucha.
Przeczytaj również: Powiększona wątroba – o czym świadczy?
Gorzki posmak w ustach a choroby wątroby
Gorycz w ustach związana może być z chorobami wątroby. Gorzki posmak to wynik niedoboru cynku. Deficyt ten nasila odczuwanie wrażeń smakowych. Za metabolizm cynku odpowiedzialna jest wątroba. Jeśli zmagasz się z chorobami wątroby, powinieneś uważać na niedobory wspomnianego pierwiastka. Zaburzenia pracy tego narządu, do których należą m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu B (tzw. WZW B), stłuszczenie i marskość czy choroby autoimmunologiczne wątroby, tłumaczą właśnie silniejsze odczuwanie gorzkiego smaku.
Gorycz w ustach a refluks żołądkowo-przełykowy
Kolejną z przyczyn gorzkiego smaku w ustach może być tzw. refluks żołądkowo-przełykowy prowadzący do choroby refluksowej. Podczas refluksu dochodzi do cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Zaburzenie to stanowi efekt niesprawności mięśnia przełyku, który powinien blokować powrót nadtrawionych treści w górne partie przewodu pokarmowego. Poza gorzkim smakiem w ustach refluksowi towarzyszy zgaga, ból brzucha, odbijanie (puste, gorzkie lub kwaśne), czkawka i nudności.
Gorycz w ustach a choroby neurologiczne
Uczucie goryczy w ustach może być spowodowane uszkodzeniem nerwów odpowiedzialnych za odczuwanie smaku. Do uszkodzenia tzw. drogi smakowej doprowadzić mogą m.in.:
- zabiegi laryngologiczne;
- zapalenie błony śluzowej języka;
- stwardnienie rozsiane;
- przewlekła niewydolność nerek;
- niedobór witamin i pierwiastków;
- uszkodzenie nerwu węchowego.
Gorzki smak w ustach po lekach
Gorzki smak w ustach może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Substancje czynne w lekach mogą oddziaływać na zlokalizowane na języku receptory smakowe. Efektem tego jest gorycz w ustach. Jednak związki aktywne zawarte w lekach o gorzkim smaku są zdolne do powodowania goryczy w ustach nawet wtedy, gdy znajdą się już w przewodzie pokarmowym. Stamtąd dostają się do krwiobiegu. Razem z krwią transportowane są po całym ciele i dostają się do śliny.
Kolejną przyczyną goryczy w ustach związanej z przyjmowaniem leków jest obniżanie przez nie poziomu cynku. Gorzki smak zaobserwować można w trakcie antybiotykoterapii, stosowania inhibitorów konwertazy angiotensyny (np. kaptoprylu), leków stymulujących wydzielanie kwasów żółciowych (np. pantoprazolu), przeciwgruźliczych czy moczopędnych.
Do jakiego lekarza należy zgłosić w przypadku zaburzeń smaku?
Jeśli gorzki smak w ustach nie jest związany z jedzeniem, zgłoś się do internisty lub lekarza rodzinnego. Specjalista na podstawie wnikliwego wywiadu i badania fizykalnego określi dalszą diagnostykę, która pozwoli ustalić przyczynę goryczy w ustach. Pacjent może zostać skierowany na dodatkowe badania krwi oraz na konsultację do innych specjalistów (np. neurologa lub gastrologa), w zależności od podejrzewanej przyczyny dolegliwości.
Jak pozbyć się gorzkiego smaku w ustach?
W pierwszej kolejności zadbaj o zdrowie jamy ustnej. Stosuj się do zasad higieny jamy ustnej – regularnie myj zęby, dziąsła i język oraz przestrzeń międzyzębową. Korzystaj z gotowych płynów o działaniu odświeżającym i przeciwbakteryjnym, miętowych drażetek i ziołowych naparów do płukania ust. Najskuteczniejsze zioła w zwalczaniu gorzkiego smaku to szałwia, korzeń prawoślazu i kwiat rumianku.
Przeczytaj także:
Utrata smaku objawy i możliwe choroby
Suchość w jamie ustnej - przyczyny i profilaktyka
Stwardnienie rozsiane - objawy, przyczyny i leczenie