Endometrioza – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposób leczenia

Endometrioza to schorzenie dotykające najczęściej kobiet w wieku rozrodczym. Może w istotny sposób ograniczać płodność i obniżać jakość życia. Polega na występowaniu śluzówki macicy poza jej typową lokalizacją, czyli wnętrzem macicy. Etiologia endometriozy nie została do końca poznana.

Endometrioza – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposób leczenia

Spis treści

Endometrioza – co to za choroba?
Czym jest endometrium?
Jakie są objawy endometriozy?
Jak lekarz stawia rozpoznanie endometriozy?
Na czym polega leczenie endometriozy?
Powikłania endometriozy
Profilaktyka endometriozy

Endometrioza może mieć różną lokalizację. Wyróżnia się typy: interna – w mięśniu macicy lub w jajowodzie, externa – w innych miejscach układu płciowego, extragenitalis – poza układem płciowym. Choroba ta wymaga leczenia z uwagi na liczne dolegliwości i konsekwencje zdrowotne. Dowiedz się, na czym polega terapia i jak lekarz stawia diagnozę.


Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza to schorzenie polegające na występowaniu komórek błony śluzowej macicy zwanej endometrium poza typową lokalizacją, czyli jamą macicy. Najczęstszym patologicznym miejscem, gdzie występuje endometrioza, są jajowody, jajniki i otrzewna wyścielająca jamę brzuszną. Rzadziej obserwuje się śluzówkę macicy w pęcherzu moczowym czy w jelitach. Piśmiennictwo donosi o przypadkach odległej lokalizacji endometrium, takich jak płuca. Komórki endometrium reagują na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym, co skutkuje wewnętrznymi krwawieniami i przewlekłą reakcją zapalną. Dochodzi do rozwoju zrostów, blizn i bolesnych guzków. Choroba najczęściej dotyczy kobiet w wieku rozrodczym i występuje nawet u 10% pacjentek. Rzadko stwierdza się ją u kobiet w okresie pomenopauzalnym oraz przed rozpoczęciem miesiączkowania.

Jak dotąd nie określono dokładnych przyczyn powstania endometriozy. W jej etiologii zwraca się uwagę na nadmiar estrogenów i czynniki genetyczne – występowanie endometriozy u kobiet w najbliższej rodzinie. Uważa się, że prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby jest mniejsze u kobiet karmiących piersią.


Czym jest endometrium?

Endometrium najogólniej można opisać jako błonę śluzową wyścielającą jamę macicy. To tkanka, w której dochodzi do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Endometrium podlega cyklicznym zmianom – wzrasta podczas pierwszej fazy cyklu menstruacyjnego, a jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, dochodzi do jego złuszczenia, co prowadzi do krwawienia miesiączkowego. Również w przypadku endometriozy mają miejsce te cykliczne przekształcenia śluzówki, w wyniku których powstają mikrokrwawienia. W przeciwieństwie do krwawienia miesiączkowego nie mają one ujścia. Konsekwencją tego jest gromadzenie krwi i powstawanie nacieków lub torbieli czekoladowej (nazwa pochodzi od jej koloru, który jest wynikiem występowania w jej wnętrzu skrzepów krwi).


Jakie są objawy endometriozy?

Endometrioza to podstępna choroba – rozwija się powoli i początkowo ma bezobjawowy przebieg. Wraz z upływem czasu pojawiają się dolegliwości, a wśród typowych objawów endometriozy wymienia się:

  • bolesne miesiączki,
  • zaburzenia cyklu miesięcznego,
  • obfite krwawienia menstruacyjne,
  • ból podczas stosunku płciowego (tzw. dyspareunia) i oddawania moczu i stolca,
  • przewlekły rozlany ból w obrębie miednicy mniejszej (dolny, wyższy i węższy odcinek miednicy),
  • ból związany z owulacją,
  • wzdęcia, biegunki lub zaparcia, częste oddawanie moczu,
  • problemy z zajściem w ciążę – na skutek niedrożności jajowodów i zrostów w miednicy mniejszej.

Nierzadko u osób zmagających się z endometriozą występują plamienia lub krwawienia poza cyklem oraz PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Dolegliwości towarzyszące endometriozie znacząco wpływają na fizyczne i psychiczne samopoczucie pacjentek oraz na ich jakość życia.


Jak lekarz stawia rozpoznanie endometriozy?

Konsultacja ginekologa

Rozpoznaniem i leczeniem endometriozy zajmuje się ginekolog. Rozpoznanie tej choroby nastręcza sporo trudności. Objawy zgłaszane przez pacjentkę w czasie wywiadu mogą nasuwać jej podejrzenie. Lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne – oglądanie szyjki macicy i pochwy i we wziernikach może uwidocznić ogniska endometriozy (ale zazwyczaj ma to miejsce w zaawansowanej postaci choroby). Z kolei badanie palpacyjne może ujawnić bolesność narządu rodnego, guzki, nieprawidłowe zgrubienia. Lekarz może skierować pacjentkę na badanie USG. Podobnie jak w przypadku rezonansu magnetycznego, badanie USG nie zawsze daje jednoznaczny obraz. Niestwierdzenie endometriozy w tych badaniach obrazowych nie wyklucza jej występowania. Zdarza się, że nie wykrywają one małych lub specyficznie położonych ognisk choroby. Tzw. złotym standardem w diagnostyce endometriozy jest laparoskopia. Badanie to pozwala na bezpośrednie obejrzenie narządu rodnego. W czasie jego trwania możliwe jest również pobranie wycinków, które następnie kieruje się do analizy histopatologicznej. Jeśli chodzi o badania laboratoryjne – nie ma specyficznego wskaźnika. Przy endometriozie może występować podwyższony marker CA-125, ale nie służy on do diagnostyki tej choroby.


Na czym polega leczenie endometriozy?

Nie ma przyczynowego sposobu leczenia endometriozy. Postępowanie w tej chorobie opiera się na farmakoterapii, a w przypadku jej nieskuteczności wprowadza się leczenie operacyjne. W endometriozie stosowane są leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym oraz hormonalne, które mają ograniczyć wpływ estrogenów na endometrium. Farmakoterapia nie redukuje jednak powstałych zmian i nie zwiększa płodności u chorej pacjentki. Leczenie operacyjne determinowane jest wiekiem i oczekiwaniami chorej oraz rozległością zmian. Większość zabiegów wykonywanych jest metodą laparoskopową. Jeśli kobieta planuje zajście w ciążę, to leczenie jest jak najmniej radykalne. Usuwa się ogniska chorobowe i uwalnia zrosty. W zaawansowanych postaciach, u kobiet, które nie planują ciąży, przeprowadza się bardziej radykalne zabiegi – usunięcie jajników, niekiedy też macicy.


Powikłania endometriozy

Jednym z najczęstszych powikłań endometriozy jest zespół bólowy miednicy mniejszej – przewlekły ból trwający powyżej 6 miesięcy, ciągły, niereagujący na standardowe leczenie przeciwbólowe. Może również występować niepłodność, która jest związana z występowaniem zrostów, stanem zapalnym i nieprawidłowym funkcjonowaniem jajników z obecnymi torbielami endometrialnymi. U kobiet chorujących na endometriozę może występować zwiększone ryzyko nowotworów jajnika, natomiast nie wykazano w dotychczas przeprowadzonych badaniach zwiększonego ryzyka rozwoju raka endometrium czy piersi.


Profilaktyka endometriozy

W przypadku endometriozy nie ma skutecznej profilaktyki, chorobie nie da się zapobiec. Bardzo ważne są regularne wizyty u ginekologa, który przy podejrzeniu choroby może przy pomocy USG transwaginalnego, wykryć chorobę na początkowym etapie i zadbać o szybkie wprowadzenie leczenia.

Źródła
  1. E. Barcz, Najczęstsze błędy w diagnostyce i leczeniu endometriozy, „Ginekologia po Dyplomie” 2016, nr 6. Online: https://podyplomie.pl/ginekologia/22712,najczestsze-bledy-w-diagnostyce-i-leczeniu-endometriozy [dostęp: 13.10.2021].
  2. M. Zimmer, Endometrioza, Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
  3. K. Sroślak, U. Ziętalewicz, P. Pyrcz, Wpływ endometriozy i metod jej leczenia na jakość życia i funkcjonowanie seksualne kobiet – przegląd najnowszych badań, „Przegląd Seksuologiczny” 2017, t. 1, nr 49, s. 17–24.
  4. A. Barcz, Endometrioza, “Medycyna praktyczna dla pacjentów” 2017, online: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/88290,endometrioza [dostęp: 01.11.2021].
  5. T. Falcone i wsp., Clinical management of endometriosis, “Obstetrics and Gynecology” 2018, nr 131, s. 557-571, online: https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/inne/222136,postepowanie-w-przypadku-endometriozy,2 [dostęp: 01.11.2021].

Zobacz także

Mięśniaki macicy – objawy, diagnostyka i leczenie
DiagnostykaPierwsze objawyGinekologia

Mięśniaki macicy – objawy, diagnostyka i leczenie

Mięśniaki macicy mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku. Chociaż początkowo mogą nie dawać żadnych objawów i nie wymagać leczenia, to wymagają one systematycznego monitorowania, aby stale mieć pewność, że nie dzieje się nic niepokojącego.

Ból w podbrzuszu.jpg
GinekologiaZdrowie na co dzieńUrologia

Ból w podbrzuszu – co go może powodować i do jakiego lekarza się zgłosić?

Podbrzusze” to termin używany przez specjalistów dla określenia dolnej części brzucha, pod linią pępka. Znajdują się tutaj różne narządy – jelita, część układu moczowego i rozrodczego. W związku z tym za ból w podbrzuszu odpowiadać może wiele przyczyn. Sprawdź jakie!

BRCA 1 i BRCA 2.jpg
GinekologiaOnkologia

Czym są BRCA 1 i BRCA 2? Badanie genetyczne

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Eksperci wymieniają wiele czynników przyczyniających się do jego rozwoju, w tym m.in. palenie papierosów, wczesną miesiączkę czy późną menopauzę. Jednak szczególną rolę odgrywają obciążenia genetyczne – mutacje w genach BRCA1 i BRCA2.