Dyskopatia – co to za choroba? Przyczyny i sposoby leczenia dyskopatii

Dyskopatia to określenie stosowane do opisania zmian zwyrodnieniowych rozwijających się w obrębie krążka międzykręgowego. Polega na uwypukleniu jądra miażdżystego, które wywołuje ucisk na rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe. Dyskopatia stanowi jedną z konsekwencji choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

dyskopatia.jpg

Spis treści

Dyskopatia – co to jest i co ją powoduje?
Jakie objawy daje dyskopatia?
Na czym polega rozpoznanie dyskopatii?
Jak wygląda leczenie zachowawcze dyskopatii?
Chirurgiczne leczenie dyskopatii
Profilaktyka dyskopatii lędźwiowej
Do jakiego specjalisty się zgłosić?
Fizjoterapia dyskopatii lędźwiowej

Choroby kręgosłupa są istotnym problemem społecznym na całym świecie. Stanowią jedną z głównych przyczyn zgłaszania się do lekarza pierwszego kontaktu. Wśród nich nierzadko rozpoznawana jest dyskopatia. Dowiedz się więcej na temat przyczyn jej powstawania i sposobów leczenia.


Dyskopatia – co to jest i co ją powoduje?

Dyskopatia oznacza zmiany chorobowe krążków międzykręgowych. Są to struktury zwyczajowo określane dyskami, które znajdują się między trzonami kręgów i zbudowane są z jądra miażdżystego, które otacza włóknisty pierścień. W wyniku patologicznych zmian dochodzi do pęknięcia pierścienia i wydobycia jądra na zewnątrz. Konsekwencją tego jest ucisk wywierany na korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy, a w efekcie dolegliwości bólowe.

Do powstania dyskopatii predysponuje wiele czynników. Choroba ta może być spowodowana przez:

  • nabyte lub wrodzone wady kręgosłupa,
  • nadmierne przeciążenia kręgosłupa,
  • urazy,
  • starzenie się organizmu,
  • siedzący tryb życia.

Wśród czynników sprzyjających dyskopatii wymienia się również: ograniczenie aktywności fizycznej, długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej lub stojącej, czynniki zawodowe, np. pracę w jednostajnej, niekorzystnej pozycji ciała, a także otyłość.


Jakie objawy daje dyskopatia?

Podstawowym objawem dyskopatii jest ból odczuwany w zajętym odcinku kręgosłupa, gdyż dyskopatia może rozwinąć się na każdym jego poziomie. Najczęściej jednak występuje dyskopatia odcinka lędźwiowego (powoduje ból w dole pleców), nieco rzadziej odcinka szyjnego (wywołuje ból karku), a najrzadziej odcinka piersiowego. Wraz z zaawansowaniem zmian ból promieniuje wzdłuż dróg nerwowych – w przypadku pierwszej lokalizacji do kończyn dolnych, a w drugiej do kończyn górnych. U chorych pojawiają się zaburzenia czucia powierzchniowego, które mogą przybrać formę mrowienia lub drętwienia tych części ciała, które zaopatruje uciskany nerw. Z czasem mogą rozwinąć się niedowłady, czyli osłabienie lub całkowite zniesienie siły mięśni. W ciężkich przypadkach może dojść do zaniku tych mięśni. W przebiegu dyskopatii obserwuje się również osłabienie odruchów ścięgnistych (tzw. odruchów głębokich, które wynikają z pobudzenia odpowiednich dróg nerwowych przy użyciu młotka neurologicznego).  Przykładowo osłabienie odruchu ze ścięgna Achillesa jest spowodowane uciskiem na nerw rdzeniowy, wychodzący na poziomie S1 i S2 kości krzyżowej. Dodatkowo rozpoznaje się objawy rozciągowe, czyli nasilenie bólu podczas naciągnięcia uciśniętych nerwów. Ekstremalną sytuacją w dyskopatii lędźwiowej są niedowłady obu kończyn dolnych i zaburzenia zwieraczy (nietrzymanie moczu i stolca), co stanowi wskazanie do leczenia chirurgicznego.


Na czym polega rozpoznanie dyskopatii?

Rozpoznanie dyskopatii opiera się na badaniu podmiotowym, czyli wywiadzie lekarza ortopedy z chorym, oraz na badaniu przedmiotowym, czyli stwierdzeniu obrazu klinicznego i ocenie postawy ciała, ruchomości czynnej, biernej i z oporem, zaburzeń w zakresie czucia powierzchniowego, równowagi mięśniowej, badaniu tkanek miękkich, testach prowokujących i redukujących dolegliwości. Rezonans magnetyczny kręgosłupa wykonuje się w przypadku postępujących lub ciężkich objawów neurologicznych, takich jak niedowłady kończyn dolnych i nietrzymanie moczu i stolca w celu oceny konieczności operacji chirurgicznej.


Jak wygląda leczenie zachowawcze dyskopatii?

Leczenie chorych na dyskopatię najczęściej ma charakter zachowawczy. Stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, oraz odciążenie kręgosłupa. Po złagodzeniu dolegliwości bólowych chory powinien rozpocząć regularne ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Jeśli w okresie od 6 tygodni do 6 miesięcy stan chorego się nie poprawi, powinno się rozważyć postępowanie chirurgiczne.


Chirurgiczne leczenie dyskopatii

Szacuje się, że średnio 7−10% osób z dyskopatią wymaga leczenia operacyjnego. Bezwzględnym wskazaniem do niego są objawy neurologiczne, takie jak: zaburzenia w obrębie zwieraczy, zaburzenia czucia, zaniki mięśniowe, osłabione odruchy, sekwestracja (oddzielenie fragmentu jądra, który może przemieszczać się do kanału kręgowego). Silny ból, oporny na leczenie zachowawcze i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, jest względnym wskazaniem do zabiegu. Leczenie operacyjne różni się w zależności od lokalizacji i natężenia zmiany. Przykładowo w dyskopatii lędźwiowej najczęściej wykonywana jest mikrodiscektomia – usunięcie wypadniętej z dysku części jądra w znieczuleniu ogólnym, w pozycji na brzuchu. Tego samego dnia lub na drugi dzień chory jest pionizowany. Z kolei przy dyskopatii szyjnej najczęściej przeprowadzana jest discektomia z dostępu przedniego (nacięcie jest na przedniej powierzchni szyi), podczas której usuwa się chory krążek międzykręgowy, a przestrzeń między dwoma kręgami zastępuje się implantem w postaci sztywnej klatki wypełnionej materiałem kościotwórczym. Kontynuacją leczenia po zabiegu jest rehabilitacja.


Profilaktyka dyskopatii lędźwiowej

Najważniejszymi elementami profilaktyki dyskopatii lędźwiowej są:

  • dbałość o prawidłową masę ciała,
  • unikanie pracy w pozycji wymuszonej oraz długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej i stojącej,
  • przyjmowanie prawidłowej pozycji ciała podczas snu, wyposażenie w wysokiej jakości materace i poduszki,
  • systematyczne podejmowanie aktywności fizycznej, w tym ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie korpusu – pleców, brzucha i przykręgosłupowe,
  • higiena podnoszenia ciężkich przedmiotów – z pozycji kucznej, a nie skulonej.

Do jakiego specjalisty się zgłosić?

Z dolegliwościami ze strony kręgosłupa w pierwszej kolejności należy się zgłosić do lekarza rodzinnego lub fizjoterapeuty w celu otrzymania zaleceń postępowania. W niektórych przypadkach może być konieczne skierowanie pacjenta do neurologa, ortopedy lub neurochirurga.


Fizjoterapia dyskopatii lędźwiowej

W dyskopatii lędźwiowej podejmuje się różne formy fizjoterapii. Stosowana jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające i rozciągające przyczyniają się do zredukowania dolegliwości bólowych. Dąży się do zbudowania tzw. stabilizacji centralnej dzięki ćwiczeniom zwiększającym stabilizację aparatu mięśniowego. Po opanowaniu stanu ostrego stosuje się terapię manualną i tkanek miękkich  (zabiegi manipulacji, mobilizacji, rozciągania, neuromobilizacji), które zmniejszają napięcie mięśniowe i ból oraz zwiększą zakres ruchu. W początkowej fazie schorzenia wykorzystuje się ciepłe okłady, które powodują rozluźnienie mięśni i przyspieszają poprawę.

Źródła
  1. D. Dejmek, Dyskopatię można leczyć, ale lepiej jej zapobiegać, „Ortopedicum” 2020, nr 10, s. 5.
  2. W. Łubkowska, B. Mroczek, Współczesne kierunki rehabilitacji w zespołach bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego – przegląd systematyczny, „Pomeranian Journal of Life Sciences” 2018, t. 64, nr 1, s. 152–160.

Zobacz także

Na-czym-polega-usuwanie-metow-z-oka.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistykaSzpital Mavit

Na czym polega usuwanie mętów z oka?

Usuwanie mętów z ciała szklistego oka to zabieg znacznie poprawiający komfort życia pacjentów z tym problemem okulistycznym. Są to zwykle osoby, które uskarżają się na trwałe, ruchome cienie obecne w polu ich widzenia. Nieinwazyjne i bezbolesne leczenie witreolizą laserową przynosi trwałe efekty i jest realizowane w pełni profesjonalnie w specjalistycznych placówkach.

Mavit105904905-1.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistykaSzpital Mavit

Diagnostyka bezdechu sennego

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach zapewniamy kompleksową diagnostykę bezdechu sennego. Na początku ważne jest określenie, czy występuje bezdech oraz jaki jest jego stopień nasilenia. W CM MAVIT korzystamy z nowoczesnej aparatury, która na wielu etapach umożliwia stały monitoring snu pacjenta przez lekarza prowadzącego.

Irydotomia-laserowa-–-skuteczna-metoda-leczenia-jaskry.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistykaSzpital Mavit

Irydotomia laserowa – skuteczna metoda leczenia jaskry

W wyniku jaskry pacjenci okulistyczni mogą cierpieć na zanik nerwu wzrokowego. To z kolei skutkuje zanikami w zakresie pola widzenia i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Odpowiednio wczesne wykonanie irydotomii pozwala na wyeliminowanie leczenia farmakologicznego. Osoby z grupy ryzyka powinny regularnie wykonywać badania kontrolne w kierunku jaskry, by móc skutecznie zapobiegać jej skutkom.