Dowiedz się więcej na temat diagnostyki w ortodoncji

18.03.2024

Ortodoncja to intensywnie rozwijająca się dziedzina stomatologii. Współcześnie Pacjentom możemy zaproponować różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Dla jak najlepszego opracowania procesu leczenia konieczna jest szczegółowa diagnostyka ortodontyczna. Sprawdź, jakie elementy obejmuje.

Lekarz stomatolog w gabinecie obok siedzącej na fotelu pacjentki

Spis treści

Badanie podmiotowe
Badanie przedmiotowe
Trójwymiarowe skany / wyciski
Zdjęcia fotograficzne zewnątrz- i wewnątrzustne
Badania obrazowe w diagnostyce ortodontycznej

Badanie podmiotowe

Pierwszym krokiem diagnostyki ortodontycznej jest badanie podmiotowe, czyli wywiad medyczny. Na pierwszej wizycie podczas rozmowy z pacjentem lekarz stara się uzyskać jak najwięcej informacji o jego potrzebach i oczekiwaniach. Pyta przede wszystkim o:

Stomatolog

  • doświadczane dolegliwości;
  • dotychczas prowadzone leczenie;
  • przypadki wad zgryzu w rodzinie;
  • współwystępujące choroby;
  • styl życia;
  • przyjmowane leki;
  • urazy jamy ustnej;
  • co najbardziej przeszkadza w ustawieniu zębów;
  • jaki efekt leczenia pragnie uzyskać.

Przeczytaj także: Jak leczyć wady zgryzu?

Badanie przedmiotowe

Kolejnym elementem diagnostyki ortodontycznej jest badanie przedmiotowe. Lekarz przeprowadza badanie zewnątrz- i wewnątrzustne. Badanie zewnątrzustne polega na wzrokowej ocenie stanu skóry, obecności na niej przebarwień i wykwitów, symetrii głowy i prawidłowości jej rozwoju, wyglądu i ruchliwości gałek ocznych, wyglądu, symetrii i wzajemnego ułożenia warg, kształtu nosa i sposobu oddychania (przez nos lub usta).

Następnie lekarz przechodzi do badania palpacyjnego, podczas którego sprawdza napięcie skóry i  napięcie mięśni okolic ust, okoliczne węzły chłonne (pod żuchwą i brodą oraz na szyi), ruchomość okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, bolesność przy uciskaniu ujścia nerwu trójdzielnego. Badanie wewnątrzustne wykonywane jest z wykorzystaniem lusterka stomatologicznego i polega na wzrokowej oraz dotykowej ocenie warg, języka, błony śluzowej policzków, dziąseł, podniebienia, łuków zębowych i stanu zdrowia zębów.

Przeczytaj także: Etapy leczenia ortodontycznego

Trójwymiarowe skany / wyciski

Ważnym elementem diagnostyki ortodontycznej są modele uzębienia. Zazwyczaj powstają one na podstawie wycisków na specjalnych łyżkach, pobieranych od pacjenta. Stanowią wierne odzwierciedlenie rozmiaru, kształtu i ustawienia zębów w łuku oraz w relacji międzyszczękowej. Dzięki temu możliwe są pomiary szerokości i wielkości zębów oraz wskaźników ortodontycznych, określenie wady zgryzu w wymiarze poprzecznym, przednio-tylnym i pionowym.

Postęp w ortodoncji sprawił, że coraz częściej w gabinetach tradycyjne wyciski zastępowane są trójwymiarowymi skanami cyfrowymi. Lekarz wykonuje skan skanerem wewnątrzustnym i w oparciu na uzyskanych danych tworzony jest model cyfrowy zębów.

Zdjęcia fotograficzne zewnątrz- i wewnątrzustne

RTG punktowe zdjęcie zęba

Diagnostyka ortodontyczna obejmuje również fotografię zewnątrz- i wewnątrzustną. To tzw. fotodoncja. Zdjęcia zewnątrzustne są pomocne w określeniu symetrii twarzy, analizy profilu pacjenta i jego uśmiechu. Zdjęcia wewnątrzustne z kolei potrzebne są do analizy ustawienia zębów, tkanek twardych i miękkich oraz oceny postępów leczenia.

Wszystkie zdjęcia są ważną częścią dokumentacji medycznej. Wykonanie ich zgodnie z konkretnymi zasadami pozwala w sposób powtarzalny dokumentować przypadek danego pacjenta, a co za tym idzie – skuteczniej planować leczenie i porównywać wyniki.

Stomatologia zachowawcza – sprawdź, jakie usługi oferuje i kiedy powinno się z nich skorzystać.

Badania obrazowe w diagnostyce ortodontycznej

Pantomogram

Kluczowym elementem diagnostyki w ortodoncji są badania obrazowe. Najczęściej wykonywany jest tzw. pantomogram oraz telerentgenogramy boczne głowy (zdjęcia cefalometryczne). Na podstawie zdjęć pantomograficznych możliwa jest precyzyjna ocena ustawienia zębów, określenie ich liczby i rozpoznanie ewentualnych stanów patologicznych uniemożliwiających leczenie ortodontyczne.

Zdjęcia cefalometryczne służą do określenia dokładnych pomiarów żuchwy i szczęk oraz ustawienia zgryzu zębów. Uwidaczniają czaszkę, tkanki twarde i miękkie twarzy, podniebienie oraz zatoki przynosowe. Na ich podstawie można określić rodzaj i nasilenia wady zgryzu w wymiarze pionowym i przednio-tylnym.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, specjalista kieruje pacjenta na dodatkowe badania obrazowe. Najbardziej szczegółowym z nich jest tomografia wiązki stożkowej (CBCT). Zapewnia wielopłaszczyznowy sposób obrazowania oraz uwidocznienie zębów zatrzymanych. Lekarze zlecają je z reguły przed poważnymi zabiegami chirurgiczno-ortodontycznymi.


Źródła
  1. S. Chojnowski, Cyfryzacja w gabinecie ortodontycznym, „Digital IQ” 2022, nr 1, s. 92–93.
  2. M. T. Cobourne, A. T. DiBiase, Ortodoncja, Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
  3. F. Nieroda, M. Ungiert, A. Walendzik i wsp., Część 7. Zdjęcia fotograficzne zewnątrzustne w praktyce stomatologicznej – rodzaje i techniki wykonania, „Magazyn Stomatologiczny” 2023, nr 2, s. 53–61.

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.