Czym jest skaling? Przebieg i efekty zabiegu usuwania kamienia

15.01.2024

Skaling to zabieg usunięcia złogów kamienia. Powinien być wykonywany średnio raz na pół roku, razem z innymi zabiegami higienizacyjnymi – piaskowaniem, polerowaniem czy fluoryzacją. Dowiedz się więcej na temat skalingu i zaleceń po zabiegu.

Młoda kobieta siedzi na ławce i uśmiecha się

Spis treści

Skaling zębów – co to?
Na czym polega skaling?
Jak często wykonywać zabieg skalingu?
Jakie są korzyści ze skalingu?
Czy skaling jest bezpieczny?
Czego nie robić po skalingu? Zalecenia pozabiegowe

Skaling zębów – co to?

Skaling zębów to zabieg dentystyczny, który w większości przypadków rozpoczyna higienizację stomatologiczną. Polega on na usuwaniu kamienia nazębnego, który gromadzi się na powierzchni zęba. Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje kamienia nazębnego: naddziąsłowy – czyli taki, który możesz zauważyć na zębach, i poddziąsłowy – zalegający poniżej linii dziąsłowej, w kieszonkach poddziąsłowych.

W kamieniu nazębnym gromadzą się i bytują chorobotwórcze bakterie. Z tego względu złogi nazębne przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Są też miejscem, w którym w sposób szczególny gromadzi się płytka nazębna – osad, który przebarwia zęby na żółto.

Stomatolog

Pamiętaj, że skaling to jedynie element pełnej higienizacji. By cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem regularnie poddawaj się higienizacji stomatologicznej.

Na czym polega skaling?

Skaling zębów przeprowadza się przy użyciu specjalnego urządzenia nazywanego skalerem. Wykonują go zarówno lekarze dentyści, jak i higieniści stomatologiczni. Specjaliści korzystają z narzędzi maszynowych (skalera ultradźwiękowego), a kiedy nie jest to możliwe, z narzędzi ręcznych (skalera manualnego).

Po zajęciu miejsca na fotelu dentystycznym lekarz poprosi Cię o otwarcie ust i rozpocznie zabieg skalingu. Będzie przesuwać końcówką skalera po powierzchni zębów. Powstające na niej drgania o wysokiej częstotliwości (około 50 000 Hz/s) powodują wibrację. Ta sprawia, że złogi kamienia nazębnego pękają i odrywają się z powierzchni zęba. Na koniec lekarz ssakiem pozbędzie się usuniętej płytki i przekaże Ci zalecenia pozabiegowe. Stosując się do nich, będziesz mógł dłużej cieszyć się efektami zabiegu skalingu.

Skaling ultradźwiękowy to preferowana metoda, która skraca czas zabiegu oraz wywołuje mniejszą utratę tkanek twardych zęba i cementu korzeniowego w porównaniu z zabiegiem wykonywanym narzędziami ręcznymi.

Dowiedz się, czym jest stomatologia zachowawcza i jakie zabiegi obejmuje.

Jak często wykonywać zabieg skalingu?

Zabieg skalingu powinno się wykonywać średnio dwa razy do roku. Zachowując taką częstotliwość i stosując się jednocześnie do zasad higieny jamy ustnej, w znaczący sposób ograniczysz ryzyko chorób zębów i przyzębia. Pamiętaj, że skaling powinien być wykonywany razem z innymi specjalistycznymi zabiegami higienizacyjnymi - piaskowaniem, polerowaniem, fluoryzacją. Tylko korzystając z pełnej higienizacji, zapewnisz zębom należytą ochronę.

Zdarza się, że u niektórych zabieg skalingu powinien być wykonywany częściej. Dotyczy to m.in. osób, które wykazują tendencję do gromadzenia się kamienia, mają stłoczone zęby, spożywają duże ilości kawy i herbaty, palą papierosy, zmagają się z chorobami przyzębia. Dlatego warto zgłosić się do dentysty, który określi najlepszą dla Ciebie ścieżkę profilaktyki stomatologicznej.

Przeczytaj również: „Implanty – najlepsze rozwiązanie na braki zębowe”

Jakie są korzyści ze skalingu?

Regularnie przeprowadzany skaling wiąże się z wieloma korzyściami. Główne z nich to:

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

  • estetyczny, pozbawiony przebarwień i osadu uśmiech;
  • mniejsze ryzyko i zwalczanie stanów zapalnych dziąseł;
  • zapobieganie krwawieniu dziąseł przez drażniący je kamień nazębny;
  • zapobieganie halitozie, czyli nieświeżemu oddechowi;
  • mniejsze ryzyko paradontozy.

Czy skaling jest bezpieczny?

Skaling to zabieg bezpieczny, jednak w przypadku najczęściej przeprowadzanego skalingu ultradźwiękowego istnieją pewne ograniczenia. Przeciwwskazaniami do zabiegu tą metodą są m.in.:

  • choroby infekcyjne,
  • zaburzenia immunologiczne – niedobory odporności,
  • wszczepione implanty słuchowe,
  • uzębienie mleczne i uzębienie w okresie wymiany,
  • zaawansowana osteoporoza,
  • głębokie kieszonki dziąsłowe,
  • uzupełnienia protetyczne pełnoceramiczne, olicowane porcelaną oraz implantoprotezy – w trakcie zabiegu może dojść do mechanicznego uszkodzenia porcelany.

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do skalingu. Jednak eksperci zalecają, aby zabieg ten był przeprowadzany u przyszłych mam w drugim trymestrze ciąży.

Czego nie robić po skalingu? Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu skalingu zębów powinieneś przestrzegać następujących zaleceń:

  • przez co najmniej godzinę nie jedz i nie pij - oprócz wody;
  • przez 24-48 godzin stosuj tzw. białą dietę, czyli nie spożywaj barwiących napojów i pokarmów, takich jak: herbata, kawa, czerwone wino, aronia, jagody, buraki;
  • myj zęby nową zaleconą przez specjalistę szczoteczką o delikatnym włosiu – szczotkuj zęby najlepiej po każdym posiłku.

Po skalingu możesz odczuwać niewielką nadwrażliwość zębów. Może też dojść do delikatnego krwawienia dziąseł. To przejściowe skutki, które ustąpią w przeciągu kilku dni. Aby je ograniczyć, stosuj pasty i płukanki znoszące nadwrażliwość zębiny lub dodatkowo skorzystaj z lakierowania zębów. Po skalingu z reguły nie występuje ból zębów.


Źródła
  1. B. Jedynak, A. Braksator, Professional hygiene procedures in patients wearing prosthetic restoration, „Prosthodontics” 2017, t. 67, nr 4, s. 395–407.
  2. A. Droździk, Przeciwwskazania do skalingu ultradźwiękowego i air‑polishingu, „Magazyn Stomatologiczny” 2020, nr 9, s. 92–94.
  3. R. Górska, Periodontologia, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2017.

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.