Czym jest higienizacja zębów i dlaczego jest ważna?

Wysoką jakość treści zapewnia LUX MED Stomatologia.

LX Stomatologia.png
10.09.2023

Zależy Ci na pięknym i zdrowym uśmiechu? Pamiętaj o zabiegach higienizacyjnych. To kompleksowe podejście do oczyszczenia zębów z kamienia nazębnego i wszelkich osadów. Sprawdź, jak przebiega higienizacja zębów i dlaczego warto poddawać się jej systematycznie.

_MG_7742 (1).jpg

Spis treści

Czym jest higienizacja zębów?
Dlaczego warto poddawać się zabiegowi higienizacji?
Co ile powinno się robić higienizację zębów?
Zalecenia po zabiegu higienizacji

Czym jest higienizacja zębów?

Zabiegi higienizacyjne, obok codziennej higieny jamy ustnej i regularnych kontroli u dentysty, to podstawa profilaktyki stomatologicznej. Przeprowadzane są przez wykwalifikowanego higienistę stomatologicznego. W ramach higienizacji wykonuje się:

  • Skaling – mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwiękowego skalera lub narzędzi ręcznych. Dzięki wytwarzanemu efektowi kawitacji w połączeniu ultradźwięków z wodą kamień odrywa się od powierzchni szkliwa i odpada. Kawitacja polega na tworzeniu się, gromadzeniu i nagłym zanikaniu pęcherzyków gazowych w cieczy.
  • Piaskowanie – usuwanie osadów przy pomocy piaskarki, która pod ciśnieniem wyrzuca strumień wody z dodatkiem drobin czyszczących (tzw. piasku stomatologicznego) i powietrza.
  • Polerowanie – nadawanie powierzchni zębów gładkości za pomocą szczotki z pastą polerską lub gumki polerskiej. Pasty używane do polerowania mają bardzo wysokie RDA, czyli współczynnik ścieralności szkliwa. Znane jest wśród stomatologów powiedzenie „nie ma scalingu bez polishingu”. Zawsze po usunięciu kamienia nazębnego należy wypolerować zęby, ponieważ skaler nie jest w stanie uzyskać gładkiej powierzchni samodzielnie. Polerowanie ma na celu wygładzenie powierzchni, pozbycie się resztek kamienia i oddalenie w czasie jego ponownego odkładania się.  W przeciwnym razie ząb będzie miał doskonałą retencję na zbieranie się na powrót kamienia i osadów.
  • Fluoryzacja – zmniejszenie nadwrażliwości pozabiegowej po piaskowaniu i skalingu, wzmocnienie szkliwa i uodpornienie zębów na próchnicę dzięki aplikowaniu na ich powierzchnię preparatów z fluorem. Fluoryzacja proponowana jest zawsze po ww. zabiegach higienizacyjnych. Wyjątkiem jest sytuacja niedawno przebytej fluoryzacji.

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Czas trwania profesjonalnej higienizacji jamy ustnej jest zależny od ilości kamienia i osadu, a także współpracy Pacjenta podczas wizyty. Czasami wystarczy 30 minut, a czasami zajmuje  ponad godzinę, wszystko jest kwestią indywidualną. Zabieg nie wymaga żadnego przygotowywania. Należy zaznaczyć, że jest w pełni bezpieczny. Podczas jego trwania możesz odczuwać dyskomfort.

Sprawdź też: Higiena jamy ustnej w warunkach domowych

Dlaczego warto poddawać się zabiegowi higienizacji?

Zabieg higienizacji jamy ustnej to skuteczny sposób na pozbycie się kamienia nazębnego i osadu. Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna. Tworzą go białko, bakterie próchnicowe i resztki pożywienia. Jest on dużo twardszy niż płytka nazębna i jego usunięcie nie jest możliwe w trakcie zwykłego szczotkowania zębów.

Nagromadzony kamień to główna przyczyna wielu schorzeń jamy ustnej. Sprzyja powstawaniu próchnicy, halitozy (nieprzyjemnego zapachu z ust), zapalenia dziąseł, które nieleczone prowadzi do paradontozy – zapalenia przyzębia, zaniku kości i w konsekwencji do utraty zębów. Kamień nazębny jest ogniskiem zapalnym, które może wywoływać choroby ogólnoustrojowe wykraczające poza jamę ustną. Z kolei osad to przebarwienia powstające w wyniku spożywania / przyjmowania barwiących produktów. Specjaliści wymieniają wśród nich przede wszystkim: kawę, herbatę, colę, czerwone wino, tytoń. Osad, podobnie jak kamień nazębny, sprawia, że zęby wyglądają nieestetycznie. Po higienizacji zaś stają się gładsze i jaśniejsze, a przestrzenie międzyzębowe wyraźnie wyczuwalne pod językiem. Zabieg higienizacji jest potrzebny, aby zadbać o zdrowie dziąseł i szkliwo oraz zdrowie ogólne. Dzięki niemu zęby stają się odporne na działanie szkodliwych kwasów i drobnoustrojów.

Co ile powinno się robić higienizację zębów?

Powinieneś zgłaszać się na zabiegi higienizacji średnio raz na pół roku, maksymalnie raz do roku. Jeżeli jednak jesteś podatny na powstawanie kamienia nazębnego, to higienizacja zębów powinna być wykonywana dwa razy w roku, a czasami nawet raz na 3 miesiące lub w ekstremalnych przypadkach częściej. Jeżeli nosisz stały aparat tradycyjny lub samoligaturujący, to warto wykonywać higienizację raz na 3 miesiące, ponieważ aparat ortodontyczny stanowi doskonałą retencję dla płytki bakteryjnej, w związku z czym higiena musi być wzmożona. Podobnej częstotliwości przeprowadzania zabiegów higienizacyjnych powinieneś przestrzegać, jeśli zmagasz się ze stanem zapalnym tkanek przyzębia.

Stomatolog

Wykonanie zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej jest wskazane przed założeniem aparatu ortodontycznego, który utrudnia dokładne umycie zębów i powoduje szybsze odkładanie się płytki nazębnej. Są one konieczne przed zabiegiem wybielania zębów, gdyż zwiększa to efektywność środka wybielającego i sprawia, że zęby zostają rozjaśnione równomiernie.

Higienizacja zębów jest wskazana również przed zabiegiem chirurgicznym w celu eliminacji rozprzestrzeniania się chorobotwórczych bakterii jamy ustnej po organizmie. Zabiegi higienizacyjne powinno się przeprowadzać przed leczeniem zębów i wypełnieniem ubytków, aby można było idealnie dopasować kolor wypełnień do zębów, a także przed protetyką – zdrowe przyzębie pozwoli na długie korzystanie ze stałych uzupełnień protetycznych.

Sprawdź też: Higiena jamy ustnej w ciąży

Zalecenia po zabiegu higienizacji

Abyś mógł jak najdłużej cieszyć się efektami higienizacji, pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń pozabiegowych.

  • Przez 1 godzinę po zabiegu powstrzymaj się od jedzenia i picia, w tym także wody.
  • Przez 24 godziny po zabiegu prowadź tzw. białą dietę – wystrzegaj się produktów, które mogą przebarwić zęby.
  • Przez przynajmniej 24 godziny po zabiegu nie pal papierosów.
  • Myj zęby nową szczoteczką manualną, a jeśli używasz szczoteczki elektronicznej, to zmień końcówkę na nową. Stosuj szczoteczkę z minimum średnim włosiem.
  • W przypadku zbyt mocnej reakcji zębów na ciepłe i zimne pokarmy stosuj pasty na nadwrażliwość zębów.

Jeśli przeprowadzono u Ciebie także zabieg fluoryzacji, to:

  • przez 1 godzinę po zabiegu nie jedz i pij;
  • jeśli nałożono Ci lakier fluorowy, to możesz myć zęby po jedzeniu. Jeśli podczas zabiegu użyto żelu lub pianki, to dobrze jest dłużej powstrzymać się od mycia zębów i wyszczotkować je dopiero na noc;
  • do końca dnia, w którym była przeprowadzana higienizacja, nie jedz produktów kwaśnych, o lepkiej konsystencji, ostrych, słonych, mocno schłodzonych, nie pij alkoholu.
Źródła
  1. A. Kopeć, I. Brukwicka, B. Błaszczak i wsp., Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej, „Journal of Clinical Healthcare” 2017, nr 1, s. 10–14.
  2. P. Mintzberg-Wachowicz, ZABIEG HIGIENIZACJI na przestrzeni wieków, „Asysta Dentystyczna” 2020, nr 1, s. 33–39.

Zobacz także

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.

Wszystkie artykuły i poradniki