Choroba refluksowa przełyku (GERD) - objawy, leczenie i powikłania

Choroba refluksowa przełyku, zwana także GERD, jest schorzeniem powodowanym przez zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co powoduje jego podrażnienie.

choroba-wiencowa.jpg

Spis treści

Jakie są objawy GERD
Jak leczy się chorobę refluksową przełyku?

Jakie są objawy GERD

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby refluksowej jest uciążliwe pieczenie w przełyku w odcinku zamostkowym nazywane zgagą. Pacjenci przedstawiają ją jako „palenie w przełyku”.  W sposób szczególny narażone są na nią kobiety ciężarne.

Dodatkowo często w chorobie refluksowej występują:

  • puste odbijanie połączone z jednoczesnym drażnieniem gardła
  • zarzucanie treści z żołądka do przełyku

Mniej typowe objawy to:

  • suchy kaszel
  • chrypka, zwłaszcza nasilona w godzinach porannych
  • świszczący oddech

Dowiedz się w jaki sposób można złagodzić ten uciążliwy stan.

Jak leczy się chorobę refluksową przełyku?

Podstawą leczenia choroby refluksowej i zgagi jest modyfikacja stylu życia polegająca na:

  • przyjmowaniu ostatniego posiłku nie później niż 3 godziny przed położeniem się spać,
  • zjadaniu 4-5 posiłków w ciągu dnia o małej objętości,
  • unikaniu wysiłku fizycznego oraz pozycji leżącej po posiłkach - może to nasilać objawy
  • unikaniu ubrań mocno uciskających w pasie
  • redukcji masy ciała u pacjentów z nadwagą i otyłością,
  • zaprzestaniu palenia tytoniu,
  • unikaniu alkoholu, który może nasilać objawy
  • spaniu na poduszkach zapewniających lekkie uniesienie górnej części tułowia, (jeżeli nie lubisz spać na poduszkach włóż pod nogi łóżka od strony głowy 10 cm podwyższenia)
  • unikaniu sytuacji stresowych ponieważ, stres może nasilać objawy,

U niektórych pacjentów objawy mogą nasilać: kawa, czekolada, ostre przyprawy, cytrusy, napoje gazowane – jeżeli dzieje się tak w twoim przypadku ogranicz te produkty w diecie.

Często zastosowanie powyższych zaleceń jest wystarczające do skutecznego leczenia objawów choroby refluksowej.

Sposobem na zgagę może być przyjmowanie ogólnodostępnych w aptece preparatów zobojętniających sok żołądkowy. Mają one najczęściej postać pastylek do ssania lub syropu. Są to sole magnezu, glinu lub wapnia.

Dostępne są także leki osłaniające błonę śluzową, zawierające  kwas alginowy, kwas hialuronowy w połączeniu z siarczanem chondroityny. Występują one w postaci syropu. W razie potrzeby można je przyjmować przed każdym posiłkiem oraz bezpośrednio przed snem.

W aptece można kupić także dostępne bez recepty leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego. Należy przyjmować je na 30 minut przed śniadaniem.

W przypadku braku poprawy po zastosowaniu powyższego leczenia lub nawrotu objawów po krótkotrwałej poprawie zgłoś się do lekarza.

W przypadku kobiet w ciąży, podstawą leczenia jest opisana powyżej zmiana stylu życia. W razie braku poprawy można dodatkowo zastosować preparaty niewchłaniające się z przewodu pokarmowego, tj. preparaty kwasu alginowego.

Nie stosuj samodzielnie innych preparatów. W przypadku braku poprawy po zastosowaniu powyższego leczenia lub nasilonych objawów skontaktuj się ze swoim lekarzem.

UWAGA!! Jeżeli zgadze towarzyszą:

  • bóle przy połykaniu
  • trudności z połykaniem
  • chudnięcie
  • bóle brzucha w nocy
  • utrzymujące się wymioty

Zgłoś się w trybie pilnym do lekarza.

Dieta przy chorobie refluksowej

Do pobrania - Dieta w chorobie refluksowej

Źródła

1. http://www.ptg-e.org.pl/Postepowanie-u-pacjentow-z-objawami-choroby-refluksowej-przelyku-rekomendacje-dla-lekarzy-rodzinnych,294.html

2. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/77349,choroba-refluksowa-definicja-objawy-diagnostyka-roznicowanie

3. Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski, Interna Szczeklika 2019, wydanie 10, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2019, ISBN 978-83-7430-591-4

Zobacz także

Zaparcia – co warto o nich wiedzieć? Przyczyny, dieta, leczenie
GastrologiaDietetykaZdrowie na co dzień

Zaparcia – co warto o nich wiedzieć? Przyczyny, dieta, leczenie

Zaparcia to dokuczliwy problem, z którym boryka się wiele osób. Choć często postrzega się je jako niegroźne, mogą one znacząco wpływać na jakość życia i ogólne samopoczucie.  Istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością. Sprawdź, jakie są przyczyny zaparć, poznaj sprawdzone metody łagodzenia nieprzyjemnych objawów, a także główne zasady diety przy tej dolegliwości.

Refluks.jpeg
PediatriaGastrologia

Objawy refluksu u dzieci i niemowląt. Postępowanie, leczenie

Refluks żołądkowo-przełykowy to dość częsty problem wśród niemowląt i dzieci w różnym wieku. Objawia się on cofaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co może wywoływać duży dyskomfort. U najmłodszych jest to często zjawisko fizjologiczne, związane z niedojrzałością układu pokarmowego w pierwszych miesiącach życia. U starszych dzieci występowanie refluksu  wymaga odpowiedniej diagnostyki, rozpoznania i leczenia. Sprawdź, jakie dolegliwości wskazują na refluks u dziecka i w jaki sposób mu pomóc.

Czy zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe? Objawy, rodzaje, diagnostyka i powikłania chorob
DiagnostykaGastrologia

Czy zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe? Objawy, rodzaje, diagnostyka i powikłania choroby

Zapaleniem oskrzeli nazywa się stan zapalny błony śluzowej oskrzeli. Choroba może mieć charakter ostry lub przewlekły. Za jej powstanie odpowiadać mogą różne patogeny, jednak najczęściej ma podłoże wirusowe. Poznaj czynniki sprzyjające rozwojowi zapalenia oskrzeli.