Ból kręgosłupa szyjnego – co go powoduje? Badania i sposoby leczenia
Bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym to rozpowszechniona dolegliwość. Za jej powstanie odpowiadać może wiele przyczyn. Wśród częstszych wymienia się przewlekły stres, siedzący tryb życia, przeciążenia czy zwyrodnienia. Sprawdź, jak diagnozuje się i w jaki sposób zwalcza ból kręgosłupa szyjnego.
Spis treści
Kręgosłup szyjny łączy czaszkę z odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Zbudowany jest z siedmiu kręgów. To najbardziej ruchomy odcinek całego kręgosłupa. Niestety bywa źródłem poważnych dolegliwości bólowych, którym mogą towarzyszyć zaburzenie ruchomości szyi oraz bóle i zawroty głowy.
Ból kręgosłupa szyjnego – co go powoduje?
Jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za ból kręgosłupa szyjnego jest siedzący tryb życia. Na zmiany narażone są zwłaszcza osoby spędzające wiele godzin w pozycji siedzącej, a sytuację pogarsza dodatkowo zła ergonomia pracy, np. przyjmowanie nieodpowiedniej pozycji ciała przy biurku, nieprawidłowo przygotowane stanowisko pracy (np. monitor ustawiony pod złym kątem, za niskie biurko, krzesło bez regulacji wysokości i oparcia). Nie bez znaczenia jest również doświadczanie przewlekłego stresu, które może powodować napięcie mięśni szyi i ból kręgosłupa w odcinku szyjnym.
Kolejną przyczyną bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym są zwyrodnienia kręgów i dyskopatia, czyli zwyrodnienie krążka międzykręgowego (nazywanego także dyskiem), elastycznego elementu oddzielającego kolejne kręgi kręgosłupa. Dyskopatia może powodować ból poprzez ucisk krążka międzykręgowego na nerwy. Wśród czynników ryzyka dyskopatii kręgosłupa szyjnego wymienia się nadmierną masę ciała, nieprawidłową pozycję podczas snu, wady postawy, urazy powstałe np. w efekcie wypadków komunikacyjnych (uraz „uderzenia z bicza” – whiplash), przeciążenia kręgosłupa, pracę z przymusowym ustawieniem tułowia oraz naturalne procesy starzenia.
Objawy towarzyszące bólowi kręgosłupa szyjnego
Dolegliwości bólowe zwykle nasilają się podczas próby wykonania ruchu. Może im towarzyszyć ból mięśni w obrębie obręczy barkowej i położonych między łopatkami, co związane jest z przeciążeniem lub odruchowym ich napięciem. Oprócz samego bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym u chorych z dyskopatią, zwłaszcza starszych, pojawić się mogą zawroty i bóle głowy, nudności i wymioty, szumy w uszach, a nawet omdlenia. Wynikają one z ograniczenia dotlenienia struktur na skutek ucisku wywieranego przez krążek na pobliskie naczynia krwionośne. Wraz z postępem choroby pojawić się mogą ograniczone lub utrudnione poruszanie głową, drętwienie, niedowład, obniżona siła mięśniowa kończyny górnej, mrowienie palców rąk, utrudnione chwytanie przedmiotów.
Na czym polega leczenie bólu kręgosłupa szyjnego?
Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego zazwyczaj ustępują w ciągu kilku tygodni. Leczenie polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń i zabiegów fizjoterapeutycznych (np. terapii manualnej, kinesiotapingu). Oprócz ćwiczeń fizycznych i fizjoterapii nie są wskazane inne metody leczenia zachowawczego. W okresie nasilenia bólu stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należy pilnować prawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze, czyli ustawić monitor tak, aby móc na niego patrzeć bez zadzierania bądź opuszczania głowy. Konieczne jest wdrożenie regularnych przerw w pracy. Trzeba zadbać o zdrowy sen – należy używać odpowiednio dobranego materaca i poduszki. Jeśli podjęte leczenie nie przynosi efektu i dochodzi do zaostrzenia objawów na skutek ucisku na nerwy, konieczne okazać się może leczenie chirurgiczne.
Badania kręgosłupa szyjnego
Ustalenie przyczyny, a następnie leczenia wymaga od lekarza lub fizjoterapeuty uzyskania jak największej ilości informacji. Najważniejsze jest szczegółowe zebranie wywiadu i dokładne zbadanie pacjenta. Nie zaleca się badań obrazowych, o ile nie występują objawy alarmowe, takie jak objawy neurologiczne, uraz, gorączka, utrata masy ciała, przebyta lub aktualna choroba nowotworowa.
Rezonans magnetyczny oraz badanie RTG lub tomografia komputerowa są wskazane, jeśli podejrzewa się proces nowotworowy, zakażenie, uraz, ucisk rdzenia kręgowego lub przepuklinę jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. W tomografii komputerowej lepiej widać patologie dotyczące kości, a w rezonansie magnetycznym nieprawidłowości tkanek miękkich, takie jak ucisk rdzenia lub korzenia nerwu rdzeniowego.