W placówce
Szczepienie

Wybierasz się na wakacje w tropikalne regiony Afryki albo Ameryki Środkowej lub Południowej w gęsto zaludnione obszary? Będziesz mieć kontakt ze zwierzętami, spacerować po lesie lub udawać się na wycieczki turystyczne? Wykonaj szczepienie przeciw żółtej gorączce – w LUX MED zabezpieczymy Cię przed groźną chorobą.

Aby wykonać szczepienie niezbędne jest uzyskanie kwalifikacji do szczepienia w ramach medycyny podróży.
Koszt szczepionki nie obejmuje kwalifikacji do szczepienia.

Czym jest żółta gorączka

Żółta gorączka jest chorobą wirusową z grupy gorączek krwotocznych. Przenoszona jest przez komary i małpy w regionach tropikalnych Afryki, Ameryki Środkowej lub Południowej. Okres inkubacji wynosi od 3 do 6 dni. W początkowym stadium choroba może pozostać niewykryta, jej objawy mogą przypominać inne schorzenia, dlatego w razie jej podejrzenia, zalecane jest wykonanie badań laboratoryjnych. Najcięższy przebieg żółtej gorączki zaobserwowano u dzieci i osób starszych. Typowymi objawami choroby są: silne bóle głowy, pleców i kończyn, dreszcze i nudności, gorączka, w fazie krwotocznej dodatkowo pojawia się zażółcenie skóry i zaczerwienienie spojówek, wybroczyny i wylewy na błonach śluzowych, krwawienia do przewodu pokarmowego i narządów wewnętrznych.

Szacuje się, że śmiertelność przekracza 50% nawet po 7-10 dniach od momentu zakażenia. Dotychczas nie powstał lek na tę chorobę.

Komu szczepienie jest zalecane

Przeciw żółtej gorączce powinni się zaszczepić: wszyscy przebywający lub przemieszczający się w obszarach występowania choroby, szczególnie w krajach Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej; podróżujący do krajów, w których wymaga się posiadania Międzynarodowego Certyfikatu Szczepień (tzw. żółta karta).

Opis procesu szczepienia

Szczepionka przeciw żółtej gorączce należy do grupy szczepionek żywych, zawiera atenuowany (osłabiony) szczep wirusa szczepionkowego, który jest namnożony w zarodkach kurzych.

Schemat szczepienia

Szczepionka powinna być podana przynajmniej 10 dni przed przyjazdem do obszaru endemicznego.

Dzieci w wieku 9. miesięcy i starsze: jedna dawka (0,5 ml) szczepionki.

Dorośli: jedna dawka (0,5 ml) szczepionki.

Szczepienie przypominające: w indywidualnych przypadkach.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Artykuły i poradniki na temat szczepień i profilaktyki

Szczeopionka.jpg
Szczepienie i profilaktyka

Szczepionka na pneumokoki dla dorosłych – dla kogo, jaka i w jaki sposób jest podawana?

Szczepionka na pneumokoki dla dorosłych to najlepsza forma profilaktyki wywoływanych przez tę bakterię chorób typu zapalenie płuc, osierdzia, opłucnej. Pozwala podnieść ogólną odporność na patogen, który bardzo łatwo się szerzy drogą powietrzno-kropelkową przez kontakt bezpośredni lub pośrednio przez zanieczyszczone nim przedmioty.

Szczepienia na żołtą febrę.jpg
Szczepienie i profilaktyka

Szczepienia na żółtą febrę – kiedy i jaką szczepionkę się stosuje?

Szczepionka na żółtą febrę to najskuteczniejszy sposób zapobiegania tej groźnej tropikalnej chorobie. Podróżujący są zobowiązani zaszczepić się nią w związku z wyjazdem na tereny endemiczne (określone obszary, na których występuje choroba). Szczepionka na żółtą febrę jest zaliczana do grupy szczepionek żywych osłabionych, tzw. atenuowanych.

Szczepienia przed podróżami zagranicznymi.jpg
Szczepienie i profilaktyka

Kiedy należy zaszczepić się przed podróżą?

Podróże do oddalonych zakątków świata dzięki rozwojowi transportu lotniczego nie stanowią już większego problemu. Jednak wyjazdy do tropikalnych krajów poza niesamowitymi widokami i nowymi smakami wiążą się także z ryzykiem niespotykanych w Polsce chorób. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży są szczepienia ochronne.