W placówce
Badanie na elektrolity

Zaburzenia w równowadze wodno-elektrolitowej mogą mieć poważne konsekwencje w postaci drżenia mięśni, problemów z ciśnieniem, zaburzeń układu nerwowego czy nerek. Dlatego przy przeprowadzaniu badań laboratoryjnych, nie można zapominać o sprawdzaniu poziomów elektrolitów we krwi. 

Pakiet badań dotyczący równowagi wodno-elektrolitowej LUX MED pomoże w monitorowaniu poziomu 4 najważniejszych pierwiastków.

Szczegóły

Elektrolity pełnią bardzo istotne funkcje w organizmie. Są zaangażowane m.in. w pracę komórek, regulację ciśnienia krwi, poziomu cukru czy przepływu impulsów nerwowych. Do najważniejszych elektrolitów zalicza się m.in. potas, sód, magnez i wapń. Każdy z nich odpowiada za równowagę w nieco innym aspekcie, np. magnez ma szczególne znaczenie dla równowagi układu nerwowego i funkcjonowania mięśni. 

Z kolei wapń to najważniejszy składnik kości i zębów, jego odpowiedni poziom ma znaczenie w profilaktyce chorób kości i niektórych zaburzeń układu krążeniowego, np. zaburzeń rytmu serca. Zachowaj zdrowie – wybierz nasz pakiet i sprawdź poziom najważniejszych elektrolitów!

Co zawiera pakiet badań poziomu elektrolitów?

W ramach pakietu badań poziomu elektrolitów we krwi LUX MED możesz wykonać pomiar:

  • sodu (Na),
  • potasu (K),
  • magnezu,
  • wapnia.

Dzięki temu sprawdzisz poziom kluczowych pierwiastków w organizmie. Oprócz tego, korzystając z tego pakietu, otrzymujesz 20% zniżki na inne badania laboratoryjne w LUX MED.

Uwaga: promocja jest jednorazowa i ważna wyłącznie w dniu, w którym realizujesz badanie elektrolitów we krwi.

Kto może skorzystać z pakietu badań poziomu elektrolitów?

Z pakietu mogą skorzystać wszystkie osoby – zarówno kobiety, jak i mężczyźni, powyżej 18 roku życia, które chcą wykonać badania kontrolne lub posiadają inne wskazania do sprawdzenia poziomu elektrolitów we krwi. Regularne monitorowanie poziomu elektrolitów zaleca się szczególnie sportowcom, seniorom, osobom na dietach eliminacyjnych oraz zmagających się m.in. z cukrzycą czy zaburzoną pracą nerek.

Oprócz tego warto regularnie sprawdzać poziom elektrolitów, jeśli:

  • spożywasz dużą ilość kofeiny w ciągu dnia,
  • przyjmujesz leki na nadciśnienie lub astmę,
  • zmagasz się z zaburzeniami snu.

Jeśli zmagasz się ze znacznymi spadkami energii, zmęczeniem i sennością – również warto sprawdzić poziom elektrolitów we krwi.

Jak wygląda realizacja pakietu? Przygotowanie do badania

Oferowany pakiet polega na zbadaniu poziomu elektrolitów we krwi. Badanie polega na pobraniu próbki krwi (zwykle z żyły łokciowej). Krew następnie przekazuje się do laboratorium. Cały proces trwa bardzo krótko, gdyż wystarczy jedna próbka.

Aby zrealizować badanie, nie musisz się specjalnie przygotowywać, jednak pamiętaj, że powinno być ono wykonane na czczo. Dzięki temu uzyskasz najbardziej wiarygodne wyniki. Dlatego badanie warto zrealizować rano.

Wyniki sprawdzisz w Portalu Pacjenta lub w dowolnej recepcji placówki LUX MED.

Interpretacja wyników nie jest uwzględniona w pakiecie.

Kiedy warto sprawdzić poziom elektrolitów?

Badanie na poziom elektrolitów we krwi warto wykonać wtedy, gdy zachodzi podejrzenie zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Może się to zdarzyć nie tylko w przypadku niedoboru któregoś z pierwiastków, ale również w przypadku jego nadmiaru. Zaburzona równowaga wodno-elektrolitowa może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego warto sprawdzać jej poziom co jakiś czas.

Objawy, które szczególnie powinny skłonić Cię do sprawdzenia poziomu elektrolitów we krwi, to:

  • spadek apetytu,
  • zwiększona męczliwość, senność i brak energii,
  • bóle lub drżenia mięśni,
  • zawroty głowy,
  • częste skurcze mięśniowe,
  • problemy z koncentracją i utrzymaniem uwagi.

Dlaczego warto sprawdzać poziom elektrolitów?

Monitorując poziom elektrolitów we krwi, można wykryć ewentualne niedobory (lub nadmiary) poszczególnych pierwiastków. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiednich zaleceń, które pozwolą Ci uregulować gospodarkę wodno-elektrolitową i tym samym uniknąć wielu konsekwencji, jakie powoduje niewłaściwy poziom tych pierwiastków we krwi. Monitorując elektrolity we krwi, stawiasz na swoje zdrowie i właściwą profilaktykę.

Jak się bada poziom elektrolitów?

W pakiecie bada się poziom kluczowych pierwiastków we krwi, takich jak:

  • magnez – bierze udział m.in. w regulacji poziomu cukru we krwi, wspiera układ kostny, a także ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Niedobór magnezu może m.in. powodować osłabienie mięśni czy ich drżenie;
  • wapń – jego rolą jest przede wszystkim udział w budowie struktur kostnych i gospodarce wapniowo-fosforanowej. To pierwiastek kluczowy dla zdrowia kości i zębów. Bierze udział także w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz krzepnięciu krwi. Jego niedobór może prowadzić do zaburzeń pracy serca lub układu nerwowego;
  • sód – to pierwiastek, który przede wszystkim odpowiada za regulację poziomu wody w organizmie. Pełni niezwykle istotną rolę również w regulowaniu ciśnienia krwi oraz funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni. Jego prawidłowy poziom we krwi ma znaczenie w pracy kluczowych narządów, takich jak serce, wątroba czy nerki. Niedobór sodu może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, np. zaburzoną funkcją nerek.
  • potas – to pierwiastek szczególnie ważny dla właściwego funkcjonowania komórek nerwowych i mięśniowych (zwłaszcza dla regulacji potencjału błonowego). Wspiera również regulację ciśnienia i pracę serca. Jego niedobory mogą być odczuwalne m.in. w postaci osłabionych mięśni (lub ich drżenia) czy zaburzonego rytmu serca.

Badanie polega na pobraniu próbki krwi żylnej do analizy laboratoryjnej.

Po jakim czasie można spodziewać się wyników?

Badanie poziomu elektrolitów we krwi ma dość standardowy przebieg i zalicza się do klasycznych badań laboratoryjnych. Dlatego wyniki powinny być dostępne w ciągu 1-3 dni roboczych. Zyskaj kontrolę nad swoim zdrowiem i umów się na badania już dziś!

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania




Podobne usługi:

Cena79 zł

Najnowsze artykuły i poradniki

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
DermatologiaZdrowie na co dzień

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.