W szpitalu
null

Przewlekłe zapalenie zatok jest schorzeniem, które pojawia się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej wynika z nieprawidłowego procesu wentylacji, prowadzącego do pojawienia się stanu zapalnego i nadkażenia bakteryjnego w obrębie nosa i zatok przynosowych.

Szczegóły

Jest to uciążliwa dolegliwość charakteryzująca się niedrożnością nosa, katarem, spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszlem. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia węchu, ucisk wraz z uczuciem „nabrzmienia” w okolicy twarzy, bóle głowy, przytykanie uszu, obrzęk powiek i drapanie w gardle.

Leczenie zatok - diagnostyka oraz kwalifikacja do leczenia

W ramach diagnostyki oraz kwalifikacji do leczenia przeprowadzamy:

  • ocenę stanu górnych dróg oddechowych ze szczególnym uwzględnieniem jam nosa (rynoskopia)
  • badanie endoskopowe
  • tomografię komputerową zatok przynosowych
  • badania mikrobiologiczne i bakteriologiczne wydzieliny z nosa (w razie konieczności).

Badanie zatok u laryngologa – kiedy jest wskazane?

Zapalenie zatok przynosowych może wywoływać wiele czynników. Niezależnie od typu infekcji mogą to być:

  • schorzenia, takie jak astma, alergie czy cukrzyca;
  • wady anatomiczne (złamany nos czy skrzywiona przegroda nosowa);
  • zanieczyszczenie środowiska (w tym dym papierosowy);
  • zaburzenia transportu śluzowo-rzęskowego;
  • ogólne osłabienie układu odporności;
  • przebyte wcześniej choroby (nawet niegroźne infekcje).

Specjaliści od laryngologii przekonują, że można zapobiegać powstawaniu takich problemów, unikając dymu tytoniowego, walcząc z alergiami, ograniczając wdychanie podrażniających substancji czy troszcząc się o regularne nawadnianie organizmu.

Laryngolog od zatok będzie musiał pomóc pacjentowi, jeśli długotrwale będą u niego występować:

  • problemy z węchem;
  • niedrożność i nieżyt nosa;
  • obrzęk, ból, lub uczucie ucisku twarzy;
  • zatkane zatoki;
  • poczucie wzrostu ciśnienia, ucisku, rozpierającego uczucia dyskomfortu;
  • wyciekanie lub zaleganie wydzieliny ropnej w nosie, w przypadku zapalenia zatok bez kataru;
  • kaszel;
  • gorączka;
  • rozciągający się od zatok ból głowy;
  • ogólne złe samopoczucie.

Zachowawcze leczenie zatok szczękowych i przynosowych

Etiologia zapalenia zatok może być bardzo zróżnicowana. To problem na tle bakteryjnym lub wirusowym, ale może także wynikać z alergii. Leczenie zatok uwzględnia zwykle postępowanie zachowawcze lub operacyjne. Leczenie zachowawcze obejmuje m.in.:

  • stosowanie antybiotyków;
  • płukanie zatok u laryngologa;
  • leczenie przeciwalergiczne;
  • podanie leków przeciwzapalnych.

Powikłania wynikające z nieleczonego zapalenia zatok

Zatoki położone są w pobliżu innych struktur ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli nie zostaną prawidłowo wyleczone, mogą doprowadzić do poważnych powikłań dotyczących mózgu, zębów, kości nosowej czy jamy ustnej. Dlatego tak ważna jest szybka, poprawna diagnoza problemu i dopasowanie do niej właściwego postępowania medycznego. W Centrum Medycznym MAVIT pracują wyłącznie doświadczeni specjaliści, którzy kompleksowo zajmują się zdrowiem każdego pacjenta.

Leczenie zatok - metody

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok – FESS

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FESS) stanowi podstawową metodę leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, wykonywanych w naszym Szpitalu. Metoda ta przywraca prawidłową wentylację i drenaż zatok oraz zapewnia sprawny mechanizm oczyszczania jam zatok. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym z dostępem przez otwory nosowe (nozdrza przednie) bez nacinania powłok skórnych twarzy lub śluzówki jamy ustnej. Szpital CM Mavit w Katowicach, jako jeden z nielicznych ośrodków, po operacji nosa i zatok przynosowych, stosuje nowoczesne, wewnątrznosowe opatrunki typu Merocel. 

Dzięki zastosowaniu endoskopu optycznego wraz z zestawem mikrochirurgicznych narzędzi, możliwe jest precyzyjne usunięcie wszystkich nieprawidłowych zmian, blokujących drożność zatok przynosowych w tzw. kompleksie ujściowo-przewodowym, np. przerosty błony śluzowej, polipy oraz nieprawidłowe struktury kostne.

Zastosowanie systemu do płukania zatok

Zabieg polega na wprowadzeniu przez jamę nosa do zmienionej zapalnie zatoki, po wcześniejszym jej udrożnieniu, przewodu zakończonego miękką końcówką. Różne rodzaje końcówek umożliwiają odpowiednie dotarcie do zatok szczękowych, komórek sitowych oraz zatok klinowych i czołowych. Następnie jamy zatok przepłukiwane są pod ciśnieniem roztworem soli fizjologicznej, do którego dodatkowo można podać antybiotyk lub steryd, zwiększając efektywność leczenia i eradykacji biofilmu bakteryjnego. Dzięki dużej elastyczności końcówek i możliwości ich zamiany, zabieg można przeprowadzić bardzo dokładnie.

Precyzyjne usunięcie bakterii jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania zatok oraz uniknięcia powracających stanów zapalnych w przyszłości.

Korzyści wynikające z przeprowadzenia zabiegu endoskopową metodą FESS z płukaniem zatok:

  • usunięcie ogniska zapalnego z zatok przynosowych
  • zachowanie nienaruszonych struktur anatomicznych, które nie są objęte procesem chorobowym
  • uniknięcie zewnętrznych cięć skóry i błony śluzowej
  • w znacznym stopniu wypłukanie bakterii biofilmu
  • znaczne ograniczenie bólu pooperacyjnego
  • krótki czas hospitalizacji chorego.

Endoskopową operację zatok FESS w połączeniu z płukaniem zatok przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym z zastosowaniem delikatnych, mikrochirurgicznych narzędzi wprowadzanych przez otwory nosowe. Zabieg przeprowadzany jest całkowicie wewnątrznosowo. Po wykonanym zabiegu, który trwa około 1-2 godzin (w zależności od zakresu operowanych zmian), Pacjent pozostaje na oddziale 2 dni, do codziennych czynności powraca po wypisaniu ze szpitala. W okresie do 4 tygodni po zabiegu zaleca się ograniczenie zwiększonego wysiłku fizycznego.

Leczenie przeprowadzane z płukaniem zatok w Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT:

  • pełny zabieg FESS – otwarcie zatok wraz z płukaniem wszystkich zatok w przypadku, gdy proces zapalny obejmuje wszystkie zatoki przynosowe
  • pełny zabieg FESS – otwarcie zatok wraz z płukaniem ograniczonym do zmienionych zapalnie zatok
  • płukanie zatok*.

*zabieg ten dotyczy tylko tych Pacjentów, u których pomimo wykonania zabiegu operacyjnego FESS z udrożnieniem ujścia zatok, objawy choroby nadal występują, co spowodowane jest obecnością tzw. biofilmu bakteryjnego.


Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach ul. Szopienicka 65, Katowice

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

usuniecie-migdalkow (1).jpg
Zabieg usunięcia migdałków
Kompleksowa opieka laryngologiczna w Warszawie
Kompleksowa opieka laryngologiczna

Zarezerwuj wizytę

Artykuły na temat laryngologii

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.

Jakie są przyczyny wycieku krwi z ucha? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny wycieku krwi z ucha? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

Krwawienie z ucha to niepokojący objaw, który może mieć różne przyczyny – od drobnych urazów po poważne problemy zdrowotne. Krew wydobywająca się z przewodu słuchowego – nieważne, czy dotyczy osoby dorosłej czy dziecka – jest wystarczającym powodem, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty. Szybka diagnoza i właściwe leczenie są niezbędne, aby zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak utrata słuchu. Sprawdź, jak należy postępować w przypadku wycieku krwi z ucha.

Co może być przyczyną bólu za uchem?
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Co może być przyczyną bólu za uchem?

Ból za uchem to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Często wiąże się z innymi niepokojącymi objawami, takimi jak: bóle głowy, wysoka temperatura, uczucie zatkania ucha czy problemy ze słuchem. Dlatego tak ważne jest, aby szybko zidentyfikować źródło problemu i odpowiednio je leczyć. Sprawdź, jakie może być źródło bólu za uchem oraz jakie badania należy zrobić, aby je poznać.