Przepuklinę kresy białej uważa się za jeden z najczęściej powstających rodzajów przepuklin. Szacuje się, że z problemem tym boryka się 3 10% populacji w średnim wieku. Trzykrotnie rzadziej dotyka kobiety niż mężczyzn. Nie jest obca osobom aktywnym fizycznie (szczególnie u sportowców), choć przybiera ona niewielkie rozmiary. Kresa biała (linia biała) jest to miejsce złączenia mięśni obu stron brzucha. Znajduje się między mostkiem a spojeniem łonowym. Tworzą ją krzyżujące się włókna ścięgien mięśni skośnych i poprzecznych brzucha.
Przepuklina kresy białej na samym początku nie daje wyraźnych objawów. Pojawia się delikatny ból oraz dyskomfort w okolicy nadbrzusza i pępka. Zwykle symptomy nasilają się po intensywnym wysiłku fizycznym, podczas wypróżniania czy silnego odkasływania. Wtedy też guzek jest bardzo dobrze wyczuwalny pod skórą.
Rozpoznanie przepukliny i leczenie
W związku z tym, że niektóre objawy przepukliny nie są jednoznaczne i nierzadko mylone z objawami innych chorób, nie zawsze od razu udaje się rozpoznać przepuklinę kresy białej. Niemniej jednak diagnostykę bardzo często przeprowadza lekarz pierwszego kontaktu. Przepuklinę można bowiem wyczuć podczas palpacyjnego badania wzdłuż kresy białej. Jeżeli uwypuklenia są wyczuwalne, zwykle diagnoza jest jednoznaczna.