W szpitalu
null

Przepuklinę kresy białej uważa się za jeden z najczęściej powstających rodzajów przepuklin. Szacuje się, że z problemem tym boryka się 3 10% populacji w średnim wieku. Trzykrotnie rzadziej dotyka kobiety niż mężczyzn. Nie jest obca osobom aktywnym fizycznie (szczególnie u sportowców), choć przybiera ona niewielkie rozmiary. Kresa biała (linia biała) jest to miejsce złączenia mięśni obu stron brzucha. Znajduje się między mostkiem a spojeniem łonowym. Tworzą ją krzyżujące się włókna ścięgien mięśni skośnych i poprzecznych brzucha.

Przepuklina kresy białej na samym początku nie daje wyraźnych objawów. Pojawia się delikatny ból oraz dyskomfort w okolicy nadbrzusza i pępka. Zwykle symptomy nasilają się po intensywnym wysiłku fizycznym, podczas wypróżniania czy silnego odkasływania. Wtedy też guzek jest bardzo dobrze wyczuwalny pod skórą. 

Rozpoznanie przepukliny i leczenie 

W związku z tym, że niektóre objawy przepukliny nie są jednoznaczne i nierzadko mylone z objawami innych chorób, nie zawsze od razu udaje się rozpoznać przepuklinę kresy białej. Niemniej jednak diagnostykę bardzo często przeprowadza lekarz pierwszego kontaktu. Przepuklinę można bowiem wyczuć podczas palpacyjnego badania wzdłuż kresy białej. Jeżeli uwypuklenia są wyczuwalne, zwykle diagnoza jest jednoznaczna.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

przepuklina-pępkowa.jpg
Leczenie przepukliny pępkowej
ortopeda.jpg
Leczenie przepukliny udowej
leczenie-przepukliny.jpg
Leczenie operacyjne przepukliny

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi