Endoskopowa operacja zatok z plastyką przegrody nosowej, znana również jako FESS (Functional Endoscopic Sinus Surgery) z septoplastyką, to małoinwazyjna, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych oraz niedrożności nosa. Dzięki zastosowaniu technik endoskopowych chirurdzy otolaryngolodzy mogą skutecznie usuwać zmiany chorobowe w zatokach, jednocześnie korygując deformacje przegrody nosowej. Dowiedz się więcej na temat wskazań do zabiegu, jego przebiegu i korzyści.
Czym jest endoskopowa operacja zatok?
Endoskopowa operacja zatok ( z lub bez plastyki przegrody nosowej) to nowoczesna i małoinwazyjna metoda, którą wykorzystuje chirurgia laryngologiczna. Stosuje się ją najczęściej do leczenia przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych. W LUX MED pacjentom oferowany jest nie tylko sam zabieg, ale również pełna opieka przed- i pooperacyjna. Zabieg wykonują doświadczeni specjaliści z wykorzystaniem nowoczesnego i zaawansowanego sprzętu medycznego.
Cel procedury to przywrócenie odpowiedniej wentylacji oraz udrożnienie ujść zatok przynosowych. Jeśli zachodzi taka potrzeba, chirurg jednoczasowo usuwa inne zmiany chorobowe, m. inn. polipy nosa (nie jest to już wówczas jedynie operacja funkcjonalna zatok). Operacja zatok FESS znacząco wpływa na polepszenie jakości życia pacjenta, skutecznie łagodzi bowiem nieprzyjemne objawy przewlekłego zapalenia zatok, jak: przewlekły katar, uczucie zatkanego nosa, bóle głowy, problemy ze swobodnym oddychaniem czy kaszel
W jakim wieku można wykonać operację przegrody nosowej?
Ostateczną decyzję o kwalifikacji pacjenta do operacji podejmuje laryngolog. Z reguły zabieg wykonuje się u osób dorosłych. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest oceniany indywidualnie i jeśli istnieją ku temu szczególnie istotne wskazania medyczne, może zdarzyć się, że zabieg poleca się młodszym pacjentom.
Wskazania do wykonania endoskopowej operacji zatok
Operacja zatok przynosowych endoskopową techniką jest uznawana za skuteczną i bezpieczną metodę usuwania różnych zmian w obrębie zatok przynosowych i nosa. Decyzja o zabiegu powinna być podjęta zawsze po konsultacji z laryngologiem i zapoznaniu się z indywidualnym stanem zdrowia pacjenta oraz po przeprowadzeniu niezbędnych badań diagnostycznych, jak endoskopia laryngologiczna czy tomografia komputerowa. Wskazania do wykonania zabiegu FESS to m.inn. :
- przewlekłe zapalenie zatok przynosowych – jeśli standardowe metody leczenia zachowawczego nie przyniosły pożądanych efektów
- skrzywienie przegrody nosa – w szczególności gdy towarzyszy przewlekłemu zapaleniu zatok;
- polipy nosa – to miękkotkankowe zmiany, które mogą blokować swobodny przepływ powietrza przez jamy nosowe, a tym samym utrudniać oddychanie;
- niektóre przypadki przewlekłego nieżytu nosa – gdy stan zapalny utrzymuje się co najmniej przez 3 miesiące, a dolegliwości są wyjątkowo uporczywe;
- nawracające ostre zapalenia zatok – w szczególności gdy infekcje są częste i oporne na leczenie zachowawcze;
- zaburzenia węchu w wyniku przewlekłego stanu zapalnego zatok przynosowych z polipami;
- śluzowiak zatok przynosowych
- grzybicze zapalenie zatok
Zobacz także: Usunięcie zmian zatoki szczękowej
Przeciwwskazania do wykonania endoskopowej operacji zatok
Endoskopowa operacja zatok przynosowych uważana jest za bezpieczną metodę, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu. Są nimi:
- powikłania po ostrym zapaleniu zatok, jak ropień oczodołu,
- stan zapalny kości czołowej,
- choroby oczodołu bądź wewnątrzczaszkowe, które mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka powikłań pooperacyjnych,
- poważne anatomiczne deformacje twarzoczaszki, które mogą uniemożliwić swobodny dostęp endoskopu do zmienionego chorobowo miejsca,
- wcześniejsze poważne powikłania po zabiegach w obrębie zatok i nosa,
- alergia na środki znieczulające podawane podczas zabiegu,
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Warianty operacji
Można wymienić 5 głównych wariantów endoskopowej operacji zatok:
- FESS(L) + septoplastyka: Operacja FESS w wariancie (L) skupia się na leczeniu łagodnych przypadków schorzeń zatokowych, takich jak przewlekłe zapalenie zatok. W połączeniu z septoplastyką, czyli chirurgicznym prostowaniem przegrody nosowej, może być skutecznym rozwiązaniem dla pacjentów z jednoczesnym zapaleniem zatok oraz skrzywienie przegrody nosa, powodującym trudności w oddychaniu.
- FESS (M) + septoplastyka: Operacja FESS w wariancie (M) jest przeznaczona dla średnio zaawansowanych przypadków schorzeń zatokowych. Przeprowadzana wraz z septoplastyką pozwala na kompleksowe leczenie problemów z zatokami oraz jednoczesne skorygowanie deformacji przegrody nosowej.
- FESS (S) + septoplastyka: FESS w wariancie (S) jest odpowiednie dla pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych schorzeniami zatokowymi. W połączeniu z septoplastyką umożliwia skuteczne usuwanie zmian w zatokach oraz korektę przegrody nosa.
- FESS (XL) + septoplastyka: Wariant (XL) operacji FESS jest przeznaczony dla pacjentów z zaawansowanymi schorzeniami zatokowymi. W połączeniu z septoplastyką pozwala na kompleksowe leczenie nawet najbardziej zaawansowanych przypadków, przywracając pacjentowi komfort oddychania i poprawiając jakość życia.
- FESS (XXL) - Draf III + septoplastyka: Wariant (XXL) operacji FESS, znany również jako Draf III, jest stosowany w najbardziej zaawansowanych przypadkach schorzeń zatokowych. W połączeniu z septoplastyką umożliwia skuteczne usuwanie rozległych zmian w zatokach, przywracając swobodny przepływ powietrza i poprawiając oddychanie pacjenta.
Jak przygotować się do endoskopowej operacji zatok?
Przygotowanie do endoskopowej operacji zatok obejmuje kilka istotnych kroków. Ich przestrzeganie pomaga w skutecznym i bezpiecznym przeprowadzeniu zabiegu. Pierwszym punktem jest konsultacja z lekarzem laryngologiem z dokładnie przeprowadzonym wywiadem odnośnie przebytych chorób, przyjmowanych leków. Następnie pacjent kierowany jest na wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych, jak tomografia komputerowa zatok przynosowych oraz badania krwi.
Na około 14 dni przed zabiegiem należy zaprzestać palenia tytoniu, a na kilka dni przed również picia alkoholu. W przypadku stosowania leków przeciwkrzepliwych, ich ewentualne, czasowe odstawienie należy omówić z lekarzem. Przed podaniem znieczulenia istotne jest także przestrzeganie postu. Z reguły zaleca się zaprzestanie jedzenia i picia na około 6–8 godzin przed planowaną operacją. Istotne, aby pacjent zorganizował transport do domu po zabiegu oraz przygotował wygodne miejsce do odpoczynku na czas rekonwalescencji.
Przebieg zabiegu
Endoskopowa operacja zatok to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Dzięki temu chirurg ma stabilne warunki do precyzyjnych czynności w delikatnej strukturze nosa oraz zatok. Po podaniu znieczulenia chirurg wprowadza do nosa endoskop – cienką rurkę z kamerą oraz źródłem światła. Obraz z urządzenia jest przekazywany na monitor, co daje możliwość bardzo precyzyjnego przeprowadzenia operacji. Do usunięcia zmian chorobowych czy poszerzenia ujść używa się specjalistycznych narzędzi, a co najważniejsze podczas zabiegu nie wykonuje się nacięć zewnętrznych, co minimalizuje urazy tkanek. Po oczyszczeniu zatok pacjent pozostaje pod obserwacją medyczną do momentu wybudzenia się oraz ustabilizowania stanu jego zdrowia.
Czy endoskopowa operacja zatok boli?
Zabieg endoskopowy zatok przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, dlatego też podczas trwania procedur chirurgicznych pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwosci. Dodatkowo operacja taka nie wymaga nacięcia skóry, co znacznie minimalizuje ból pooperacyjny, a także przyspiesza czas powrotu pacjenta do pełni zdrowia.
Możliwe powikłania po zabiegu FESS
Endoskopowa operacja zatok to zabieg bezpieczny, jednak jak każda ingerencja chirurgiczna może wiązać się ze zdarzeniami niepożądanymi . U pacjentów po FESS powikłania występują rzadko (zaledwie w około 2–5% przypadków), a należą do nich:
- krwawienie po zabiegu ( najczęstrze z powikłań )
- ból nosa,
- obrzęk i zasinienie okolicy oczodołów
- zrosty nosa oraz zaleganie zaschniętej krwistej wydzieliny w przewodach nosowych
- Suchość nosa,
- zmiany węchu, smaku,
- nawrót choroby (wówczas niezbędne może okazać się powtórzenie operacji).
Czy warto operować krzywą przegrodę nosową? Korzyści zabiegu
Endoskopowa plastyka przegrody nosowej jest korzystne dla pacjentów, u których krzywa przegroda znacząco wpływa na jakość codziennego życia. Na operację decydują się najczęściej osoby, które mają problem ze swobodnym oddychaniem przez nos, cierpią na nawracające bóle głowy, zapalenie zatok, bezdech senny czy chrapanie. Warto pamiętać, że decyzja o zabiegu powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem, który po indywidualnej ocenie zdrowia pacjenta wykluczy ewentualne przeciwwskazania.
Zobacz także: Zabieg plastyki kształtu nosa