W szpitalu
Uśmiechnięta lekarka podaje dokument pacjentce

Jednym z kluczowych elementów stawu kolanowego jest chrząstka stawowa – gładka, elastyczna warstwa, pokrywająca końce kości, która umożliwia płynny ruch i amortyzuje obciążenia. Kontuzje, choroby zwyrodnieniowe lub nadmierne obciążenia mogą prowadzić do uszkodzenia tej delikatnej tkanki, powodując ból, ograniczenie ruchomości i postępującą niesprawność stawu. Współczesna medycyna ortopedyczna dysponuje zaawansowanymi technikami rekonstrukcji chrząstki stawowej, a jedną z nich jest artroskopia kolana z rekonstrukcją chrząstki. Sprawdź, jakie są wskazania do zabiegu, jak przebiega ta procedura i jak się do niej przygotować.

Szczegóły

Czym jest artroskopia kolana z rekonstrukcją chrząstki?

Artroskopia kolana z rekonstrukcją chrząstki to zaawansowana procedura chirurgii ortopedycznej, która łączy diagnostykę oraz leczenie uszkodzeń chrząstki stawowej w obrębie stawu kolanowego. Zabieg ten jest przeprowadzany w sposób minimalnie inwazyjny, wykonywany poprzez niewielkie nacięcia i przy użyciu specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. Dzięki temu Pacjent może liczyć na szybszą rekonwalescencję i zmniejszone ryzyko powikłań w porównaniu do tradycyjnych metod operacyjnych.


Zobacz także: Artroskopia biodra

Kto powinien poddać się artroskopii kolana z rekonstrukcją chrząstki – wskazania do zabiegu

Artroskopia kolana z rekonstrukcją chrząstki jest zalecana dla Pacjentów, którzy cierpią na różnego rodzaju uszkodzenia i dolegliwości ze strony stawu kolanowego, w tym:


  • urazy chrząstki stawowej spowodowane kontuzjami;
  • choroby zwyrodnieniowe stawu kolanowego, obrzęk stawu;
  • uszkodzenia chrząstki związane z przeciążeniem kolan lub ich nadmiernym użytkowaniem;
  • uporczywe bóle kolana oraz ograniczoną ruchomość stawu.

Zabieg jest również wskazany dla osób, u których na podstawie samego RTG stawu kolanowego lub USG stawu kolanowego nie można postawić ostatecznej diagnozy. Podczas artroskopii lekarz może dokładnie obejrzeć wnętrze stawu kolanowego za pomocą kamery endoskopowej. Pozwala to na bardzo dokładną ocenę chrząstki stawowej (można zobaczyć, czy jest uszkodzona, pęknięta lub złuszczona) oraz ujawnienie innych urazów (np. uszkodzonej łąkotki).

Przebieg zabiegu artroskopii kolana z rekonstrukcją chrząstki

Zabieg artroskopii kolana z rekonstrukcją chrząstki składa się z kilku kluczowych etapów.

Diagnostyka wstępna

Lekarz dokonuje oceny stanu stawu kolanowego, wykorzystując w tym celu badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI). Pozwala to na dokładne określenie rozmiaru i lokalizacji uszkodzenia chrząstki, a także na zaplanowanie najodpowiedniejszej metody leczenia.

Przygotowanie do zabiegu

Przed rozpoczęciem artroskopii Pacjent otrzymuje znieczulenie. W tym przypadku zazwyczaj proponuje się znieczulenie podpajęczynówkowe (podawane w okolicy dolnej części pleców, powodujące znieczulenie od pasa w dół; Pacjent pozostaje przytomny, ale nie czuje bólu w operowanym kolanie), ogólne (stan uśpienia).

Artroskopia

Podczas zabiegu artroskopowego lekarz wykonuje niewielkie nacięcia skóry i wprowadza do stawu kolanowego mały instrument optyczny, zwany artroskopem, który jest wyposażony w kamerę. Umożliwia to dokładne obejrzenie wnętrza stawu oraz ocenę stanu chrząstki.

Rekonstrukcja chrząstki stawowej

W zależności od charakteru uszkodzenia lekarz może zastosować różne techniki naprawy lub regeneracji chrząstki, takie jak:


  • mikrozłamania – metoda ta polega na wykonaniu serii drobnych nacięć w warstwie podchrzęstnej, stymulujących wytwarzanie tkanki chrzęstno-podobnej;
  • przeszczepy chrzęstno-kostne – pobranie fragmentu zdrowej chrząstki z innej nieobciążanej części stawu i wszczepienie go w miejsce ubytku;
  • zastosowanie implantów chrząstki – umieszczenie w miejscu uszkodzenia specjalnych rusztowań, na których następuje regeneracja tkanki chrzęstnej;
  • wykorzystanie komórek macierzystych – wstrzyknięcie do ubytku komórek o potencjale regeneracyjnym, pobranych z tkanki Pacjenta.


W zależności od stopnia skomplikowania problemu zabieg może trwać od 30 minut do nawet 2 godzin. Po zakończeniu rekonstrukcji chrząstki lekarz zespala nacięcia skórne za pomocą szwów lub zszywek, aby umożliwić prawidłowe gojenie się tkanek.

Efekty artroskopii kolana z rekonstrukcją chrząstki

Zastosowanie techniki artroskopowej w połączeniu z zaawansowanymi metodami rekonstrukcji chrząstki stawowej przywraca prawidłową strukturę i funkcję chrząstki stawowej. Dzięki temu ból w obrębie stawu kolanowego się zmniejsza, a Pacjent może odczuć poprawę komfortu i jakości życia.


Rekonstrukcja chrząstki pomaga przywrócić prawidłową mobilność stawu kolanowego, co umożliwia swobodne wykonywanie codziennych czynności oraz powrót do aktywności fizycznej.

Dzięki małoinwazyjnemu charakterowi zabiegu artroskopowego czas powrotu do pełnej sprawności jest znacznie krótszy w porównaniu do tradycyjnych metod operacyjnych. Co ważne, artroskopia wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań, takich jak infekcje czy krwawienia, które mogą pojawić się po otwartych zabiegach chirurgicznych.


Zobacz także: Chrupanie w kolanie

Opieka pooperacyjna po artroskopii kolana z rekonstrukcją chrząstki

Kluczowym elementem procesu leczenia po zabiegu artroskopii kolana z rekonstrukcją chrząstki jest kompleksowa rehabilitacja. Pacjent otrzymuje szczegółowe wytyczne dotyczące ćwiczeń, fizjoterapii oraz monitorowania postępów w leczeniu. Program ten obejmuje:


  • wczesną mobilizację – już w pierwszych dniach po zabiegu Pacjent rozpoczyna ostrożne ćwiczenia, mające na celu stopniowe przywracanie ruchomości stawu. Może to obejmować ćwiczenia bierne przy użyciu specjalnej szyny CPM (Continuous Passive Motion);
  • wzmacnianie mięśni – kolejne etapy rehabilitacji obejmują ćwiczenia ukierunkowane na stopniowe wzmacnianie mięśni otaczających staw kolanowy, aby zapewnić mu odpowiednie wsparcie i stabilizację;
  • fizjoterapię – specjalista przeprowadza zabiegi i terapie – masaże, elektroterapię czy hydroterapię – które mają na celu przyspieszenie gojenia się tkanek i poprawę funkcjonalności stawu.


Lekarz oraz fizjoterapeuta ściśle monitorują postępy Pacjenta, dostosowując program rehabilitacji do indywidualnych potrzeb i etapu leczenia. Regularne wizyty kontrolne pozwalają na szybką identyfikację ewentualnych problemów i wdrożenie odpowiednich działań korygujących.

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

LUX MED Szpital Toruń ul. M. Skłodowskiej-Curie 73, Toruń

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

fizjoterapeuta-fizjoterapia.jpg
Fizjoterapeuta
chirurgia-ortopedyczna.jpg
Chirurgia ortopedyczna
leczenie-barku.jpg
Leczenie chorób barku

Artykuły i poradniki na temat ortopedii

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?
OrtopediaNeurologia

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?

Ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa to problem, który może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Choć zwykle ma łagodny charakter i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, bywa, że dolegliwości stają się przewlekłe i uciążliwe, prowadząc do poważnych ograniczeń ruchowych. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego rodzaju bólu, jakie są najważniejsze metody diagnostyczne i jak wygląda leczenie.

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?
Zdrowie na co dzieńNeurologiaOrtopedia

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?

Uczucie drętwienia nóg jest dość powszechnym doświadczeniem, które może wynikać z różnych przyczyn – od tych prostych, jak długie siedzenie w jednej pozycji, po poważne, np. schorzenia neurologiczne lub dotyczące układu krążenia. Choć w wielu przypadkach jest to objaw przejściowy, powtarzające się lub długotrwałe drętwienie nóg może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny drętwienia nóg, na czym polegają diagnostyka i leczenie.

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie
KardiologiaOrtopediaRehabilitacja

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie

Zespół Marfana to rzadka, niezwykle złożona choroba genetyczna, która dotyczy tkanki łącznej w organizmie człowieka. Charakteryzuje się różnorodnością objawów – od nieproporcjonalnej budowy ciała po poważne problemy z układem sercowo-naczyniowym i narządem wzroku. Ponieważ jest schorzeniem dziedzicznym, jego wczesne zdiagnozowanie oraz kompleksowe podejście do leczenia odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości i długości życia pacjentów. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka i na czym polega leczenie zespołu Marfana.