W szpitalu
Uśmiechnięta lekarka podaje dokument pacjentce

Artroskopia stawu biodrowego polega na wytworzeniu 3-4 małych nacięć na skórze, przez które do stawu wprowadza się narzędzia i kamerę w celu dokładnego uwidocznienia i oceny rozległości patologii. Dowiedz się więcej!

Czym jest artroskopia biodra?

Chirurgia ortopedyczna to prężnie rozwijająca się gałąź medycyny, oferująca pacjentom szereg zabiegów podnoszących komfort ich życia. Jednym z nich jest artroskopia biodra. To małoinwazyjna metoda leczenia chorób stawu biodrowego. Pacjent krócej pozostaje w szpitalu, blizny pooperacyjne są minimalne, rekonwalescencja po zabiegu przebiega szybciej, a ryzyko powikłań jest znacznie ograniczone.

Artroskopia biodra polega na wykonaniu kilku niewielkich nacięć skóry w rzucie stawu biodrowego, przez które wprowadzone zostaną kamera i narzędzia potrzebne do wykonania operacji. Artroskopia stawu biodrowego nie tylko zmniejsza ryzyko dalszego rozwoju schorzenia, ale i przywraca staw do sprawności – pozwala na powrót do normalnego i aktywnego życia. Artroskopia biodra może być skuteczną alternatywą dla endoprotezoplastyki. Pozwala bowiem w skuteczny sposób uniknąć ryzyka ograniczeń wynikających z wszczepienia sztucznego implantu.

Zobacz również: Rehabilitacja po zabiegu wszczepienia endoprotezy

Wskazania do artroskopii biodra

Istnieje wiele wskazań do artroskopii biodra. Ortopeda może zaproponować tę procedurę w przypadku m.in.:

  • konfliktu udowo-panewkowego,
  • obecności ciała wolnego,
  • uszkodzenia obrąbka stawu biodrowego,
  • przerostu i stanu zapalnego błony maziowej biodra,
  • biodra trzaskającego,
  • uszkodzenia chrząstki stawu biodrowego,
  • uszkodzenia więzadła głowy kości udowej,
  • jałowej martwicy głowy kości udowej (wczesne stadium),
  • płukania stawu w przypadku jego ropnego zapalenia,
  • niestabilności stawu biodrowego spowodowanej niewydolnością więzadeł lub obrąbka,
  • złamania głowy kości udowej typu Pipkin,
  • bólu utrzymującego się dłużej niż pół roku, którego przyczyny nie da się określić,
  • zabiegów naprawy w zakresie mięśni rotatorów biodra i mięśnia biodrowo-lędźwiowego,
  • zmian w biodrze wywołanych dną lub chondrokalcynozą.

Przeciwwskazania do artroskopii biodra

Celem artroskopii biodra jest uratowanie stawu przed postępem schorzenia i uzyskanie szybkiego powrotu do sprawności. Dlatego też operacji tej nie wykonuje się u osób, u których nie zapewni ona oczekiwanych rezultatów i poprawy. Głównym przeciwwskazaniem do artroskopii biodra jest zaawansowana choroba zwyrodnieniowa. Operacja ta nie jest wskazana u osób z poważnymi deformacjami w obrębie stawu biodrowego. Od artroskopii biodra powinno się odstąpić w przypadkach zwłóknienia stawu, skostnienia okołostawowego, braku ruchu w stawie (tzw. sztywny staw).

Z zabiegu dyskwalifikują zaawansowana martwica głowy kości udowej i rozległe uszkodzenia stawu, które wymagają klasycznej operacji (metodą otwartą). Przeciwwskazaniem są również stany zapalne skóry i tkanki podskórnej, ciężka otyłość, zaburzenia krzepnięcia, otwarte rany i owrzodzenia w okolicy stawu biodrowego.

Przygotowanie do zabiegu

Pacjent kierowany jest na zabieg na podstawie rozpoznania postawionego w oparciu o szereg badań. Większość uszkodzeń diagnozuje się na podstawie wywiadu, badania klinicznego, RTG stawu biodrowego, USG stawu biodrowego, rezonansu magnetycznego. Na podstawie informacji uzyskanych w tych badaniach lekarz może skrupulatnie zaplanować operację. Przed operacją artroskopii biodra pacjent wykonać musi komplet badań. Składają się na niego takie badania, jak m.in. grupa krwi, morfologia krwi, ocena obecności anty-HBs i anty-HCV, ocena krzepliwości, EKG czy zdjęcie klatki piersiowej z opisem.

Pacjent zabiera ze sobą na zabieg dokumentację medyczną i torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami osobistymi. Jeśli u Pacjenta współistnieje inna choroba (np. wątroby, płuc, układu nerwowego, serca), powinien skontaktować się przed zabiegiem ze swoim lekarzem leczącym dane schorzenie, celem wykluczenia przeciwwskazań do operacji ortopedycznej.

Przebieg zabiegu artroskopii biodra

Artroskopia stawu biodrowego to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej na wznak często z wykorzystaniem specjalistycznego stołu operacyjnego umożliwjającego rozciągnięcie operowanego stawu

Po zapewnieniu sterylności pola lekarz wykona minimalne nacięcia w skórze (zazwyczaj nieprzekraczające 1 cm), w ściśle określonych miejscach, tak aby dotrzeć do miejsc stawu objętych chorobą. Z reguły wymagane są 2-3 takie dostępy operacyjne. Przez te nacięcia specjalista wprowadzi do ciała pacjenta kamerę powiększającą wysokiej rozdzielczości (artroskop) i narzędzia operacyjne. Operator dokonuje chirurgicznej naprawy uwidocznionych uszkodzeń i usuwa zdegenerowane tkanki. Po wykonaniu zabiegu, nacięcia zaopatrywane są szwami.

Czas zabiegu artroskopii biodra wynosi zwykle od 1 do 3 godzin i zależy od stopnia jego skomplikowania oraz ilości uszkodzeń. Pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj 1 dzień.

Zalecenia pozabiegowe

Po około 14 dniach Pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną, podczas której zdejmowane są szwy. Po operacji Pacjent porusza się w asekuracji kul łokciowych. Odciążanie stawu (zakaz stawania na nodze) może trwać przez 2-6 tygodni. Wskazany jest odpoczynek przez około 2 tygodnie. Po tym czasie można stopniowo wracać do codziennych obowiązków.

Jednocześnie prowadzona jest rehabilitacja, która rozpoczyna się następnego dnia po operacji. Czas trwania rehabilitacji po artroskopii biodra wynosi 1-9 miesięcy i zależy od indywidualnego planu leczenia. Przez pierwsze 3 miesiące zaleca się unikanie większego wysiłku i obciążania operowanego stawu. Rozpoczęcie aktywności sportowej zawsze powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Szczegółowe zalecenia pooperacyjne zostaną przekazane przez lekarza po zabiegu.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Toruń ul. M. Skłodowskiej-Curie 73, Toruń

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

fizjoterapeuta-fizjoterapia.jpg
Fizjoterapeuta
chirurgia-ortopedyczna.jpg
Chirurgia ortopedyczna
leczenie-barku.jpg
Leczenie chorób barku

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat ortopedii

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?
Zdrowie na co dzieńNeurologiaOrtopedia

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?

Uczucie drętwienia nóg jest dość powszechnym doświadczeniem, które może wynikać z różnych przyczyn – od tych prostych, jak długie siedzenie w jednej pozycji, po poważne, np. schorzenia neurologiczne lub dotyczące układu krążenia. Choć w wielu przypadkach jest to objaw przejściowy, powtarzające się lub długotrwałe drętwienie nóg może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny drętwienia nóg, na czym polegają diagnostyka i leczenie.

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?
OrtopediaNeurologia

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?

Ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa to problem, który może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Choć zwykle ma łagodny charakter i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, bywa, że dolegliwości stają się przewlekłe i uciążliwe, prowadząc do poważnych ograniczeń ruchowych. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego rodzaju bólu, jakie są najważniejsze metody diagnostyczne i jak wygląda leczenie.

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie
KardiologiaOrtopediaRehabilitacja

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie

Zespół Marfana to rzadka, niezwykle złożona choroba genetyczna, która dotyczy tkanki łącznej w organizmie człowieka. Charakteryzuje się różnorodnością objawów – od nieproporcjonalnej budowy ciała po poważne problemy z układem sercowo-naczyniowym i narządem wzroku. Ponieważ jest schorzeniem dziedzicznym, jego wczesne zdiagnozowanie oraz kompleksowe podejście do leczenia odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości i długości życia pacjentów. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka i na czym polega leczenie zespołu Marfana.