W placówce
Urządzenie do przeprowadzania badania USG

USG gruczołu krokowego przez powłoki brzuszne najczęściej przeprowadzane jest przy diagnostyce przerostu prostaty lub podejrzeniu raka stercza. To badanie nieinwazyjne, w pełni bezpieczne i bezbolesne. Sprawdź, jak się do niego przygotować i jak ono przebiega. Poznaj wskazania do wykonania USG prostaty przez powłoki brzuszne.

Szczegóły

Czym jest USG prostaty przez powłoki brzuszne?

USG prostaty przez powłoki brzuszne obejmuje ocenę pęcherza moczowego i prostaty (gruczołu krokowego). Badanie pozwala na zmierzenie prostaty (obliczenie objętości gruczołu) i ocenę struktury jej miąższu. Podczas USG sprawdzana jest również praca pęcherza (ocena zalegania moczu po jego opróżnieniu, czyli objętości pęcherza moczowego po mikcji).

Wskazania do wykonania USG prostaty przez powłoki brzuszne

Do najczęstszych wskazań do przeprowadzenia USG prostaty przez powłoki brzuszne należą:

  • nieprawidłowości stwierdzone w badaniu per rectum (badanie proktologiczne – badanie odbytu i odbytnicy za pomocą palca ręki);
  • nieprawidłowy wynik oznaczenia PSA, czyli swoistego antygenu sterczowego,
  • obciążony wywiad rodzinny w kierunku raka prostaty (przypadki tej choroby wśród najbliższych krewnych);
  • choroby zapalne prostaty;
  • zwiększona potrzeba oddawania moczu;
  • uczucie ucisku na pęcherz moczowy;
  • ból lub pieczenie w trakcie oddawania moczu;
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza;
  • przerywany lub słaby strumień moczu;
  • częste lub przewlekle utrzymujące się zapalenie pęcherza moczowego;
  • nieokreślone bóle podbrzusza.

Badanie powinno być też wykonywane profilaktycznie, gdyż ryzyko chorób prostaty rośnie wraz z wiekiem – liczba zachorowań wzrasta po 45. roku życia. Diagnostyka obrazowa stanowi również element kontroli efektywności podjętego już leczenia chorób prostaty. Ponadto, pod kontrolą USG (w tym przypadku USG transrektalnego) często wykonuje się biopsję prostaty, czyli pobranie fragmentu zmienionej tkanki, w celu przeprowadzenia badania histopatologiczngo, czyli analizy mikroskopowej.

Zobacz także: Co to jest biopsja i jakie są jej rodzaje? Kiedy pacjent kierowany jest na biopsję?

Przebieg badania USG prostaty przez powłoki brzuszne

Badanie USG prostaty przez powłoki brzuszne jest wykonywane w pozycji leżącej na plecach lub na boku. Pacjent musi odsłonić badaną okolicę. Następnie na skórę w badanym miejscu aplikowany jest specjalny żel, który ma na celu ułatwienie przesuwania głowicy aparatu USG po ciele i odbiór ultradźwięków przez nią wysyłanych.

Czas wykonywania USG gruczołu krokowego przez powłoki brzuszne to około 20 minut. W przebiegu tego badania wyróżnić można dwa etapy. Pierwsza część polega na ocenie prostaty i pęcherza moczowego przy maksymalnym napełnieniu. Następnie Pacjent udaje się do toalety w celu oddania moczu, po czym następuje kolejna część badania. Wykonywany jest wówczas pomiar pozostałej w pęcherzu ilości moczu. Po zakończeniu badania osoba badana może zetrzeć pozostały żel ręcznikiem jednorazowym. Pacjent otrzymuje wynik badania USG od razu.

Jak przygotować się do badania USG prostaty przez powłoki brzuszne?

USG gruczołu krokowego przez powłoki brzuszne wymaga od Pacjenta odpowiedniego przygotowania. Aby możliwe było prawidłowe wykonanie badania, konieczne jest maksymalne wypełnienie pęcherza moczowego. W tym celu na około godzinę przed USG Pacjent powinien wypić 1–1,5 l niegazowanej wody. Od tego momentu należy wstrzymać się z oddawaniem moczu aż do wykonania badania USG.

Czy na USG prostaty trzeba być na czczo? Wskazane jest, aby Pacjent zgłosił się na badanie na czczo, co najmniej 6–8 godzin od ostatniego posiłku. Zaleca się stosowanie przez kilka dni przed USG lekkostrawnej diety z ograniczeniem produktów wzdymających (takich jak np. napoje gazowane, warzywa strączkowe czy ciężkostrawne, tłuste posiłki). W ten sposób zminimalizuje się w jelitach ilość gazów, które mogłyby utrudniać przeprowadzenie badania.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, u osób z zaparciami konieczne jest przyjęcie w przeddzień badania łagodnych środków przeczyszczających lub wlewki doodbytniczej, aby oczyścić jelita z treści pokarmowej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Pacjenci zgłaszający się na USG gruczołu krokowego powinni powstrzymać się w dniu badania od palenia papierosów, picia kawy, alkoholu i napojów gazowanych oraz żucia gumy.

Przed USG prostaty przez powłoki brzuszne należy omówić z lekarzem kierującym na badanie kwestię przyjęcia stosowanych na stałe leków i suplementów diety. Pacjent powinien pamiętać o zabraniu ze sobą na badanie wyników poprzedniego USG, jeśli takie ma.

Jakie choroby wykrywa USG prostaty przez powłoki brzuszne?

USG prostaty przez powłoki brzuszne stosowane jest w diagnostyce chorób gruczołu krokowego. Pozwala wykryć takie schorzenia jak m.in.:

  • łagodny przerost prostaty;
  • rak prostaty;
  • ostre zapalenie stercza;
  • ropień stercza;
  • torbiel gruczołu krokowego;
  • przewlekłe zapalenie prostaty.

Badanie USG prostaty przez powłoki brzuszne pomaga w ustaleniu przyczyn bezpłodności. A w szczególności zaburzeń pęcherzyków nasiennych i nasieniowodów, których końcowe odcinki przebiegają tuż przy prostacie.

Sprawdź też: Rezonans magnetyczny – co to za badanie? Wskazania i przeciwwskazania

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

rak-prostaty.jpg
DiagnostykaZdrowie na co dzieńOnkologia

Nowoczesna diagnostyka raka prostaty - rezonans prostaty MRI, płynna biopsja, badania 4K

W Polsce co tydzień ponad 300 mężczyzn dowiaduje się, że ma raka prostaty. Najczęściej rozpoznaje się go u mężczyzn po 60. roku życia, ale wciąż diagnozuje się go za późno. Tymczasem nowoczesna diagnostyka sprawia, że raka można rozpoznać o wiele szybciej i skutecznie z nim walczyć.

mammografia.jpg
Diagnostyka

Mammografia - na czym polega i jak przygotować się do badania?

Badanie mammograficzne to główna metoda wykrywania raka piersi i najskuteczniejsze badanie przesiewowe wykonywane u Kobiet powyżej 50. roku życia. Przeprowadzanie go umożliwia wykluczenie raka piersi na jak najwcześniejszym etapie rozwoju. Wczesne wykrycie nowotworu pozwala na natychmiastowe, skuteczne leczenie, co zapewnia niemal 100% gwarancji powrotu do zdrowia.

Rezonans magnetyczny.jpg
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Rezonans magnetyczny – co to za badanie? Wskazania i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe. Przeciwwskazaniem do wykonania go jest obecność w ciele metalowych elementów, np. aparatu ortodontycznego, rozrusznika serca, płytek, klipsów czy gwoździ.