USG jąder i worka mosznowego to badanie obrazowe, służące do oceny stanu jąder i otaczających je struktur – najądrzy i powrózka nasiennego. Poznaj wskazania do przeprowadzenia tego badania. Dowiedz się, jak należy się przygotować do USG moszny i jak to badanie przebiega.
Czym jest USG jąder i moszny?
USG worka mosznowego to podstawowe badanie w diagnostyce schorzeń moszny, a także jąder, najądrza i powrózka nasiennego. To w pełni bezpieczne, bezbolesne i szybkie badanie, które jak inne badania USG opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Emitowane przez głowicę aparatu USG, rozchodzą się w badanych tkankach i wracają jako echo z powrotem do głowicy, dając obraz na monitorze.
USG to badanie z wyboru w przypadku jąder z uwagi na wrażliwość tych narządów na promieniowanie rentgenowskie i duże bezpieczeństwo badania, dzięki któremu może być wykonane zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci
Wskazania do wykonania USG jąder i moszny
Wskazaniem do badania USG jąder i moszny są niepokojące objawy, takie jak:
- zmiana kształtu, zmniejszenie/powiększenie, asymetria jąder,
- ból worka mosznowego,
- zmiana spoistości jądra,
- obecność zgrubienia, guzków czy grudek w obrębie jądra,
- stany zapalne (np. w wyniku infekcji);
- gromadzenie się płynu między osłonkami jądra,
- nadmierne napięcie skóry w okolicy moszny,
- zaczerwienienie skóry worka mosznowego,
- opuchlizna, obrzmienie moszny,
- uczucie ciężaru w mosznie.
Diagnostyka obrazowa stanowi ważny element diagnostyki niepłodności męskiej. Wskazaniem do USG moszny są także urazy – w USG rozpoznać można m.in. pęknięcie jądra czy krwiaki. Badanie to pozwala również na przeprowadzenie oceny wyników leczenia – śledzenie zmian narządów zawartych w mosznie w okresie terapii. USG jąder może być też wykorzystane podczas biopsji tego narządu, czyli pobrania materiału do analizy histopatologicznej.
USG pozwala na precyzyjne przeprowadzenie tego zabiegu. USG moszny to badanie, które powinni wykonywać mężczyźni, gdy wykryją jakiekolwiek nieprawidłowości podczas samobadania jąder. Powinno się je wykonywać regularnie, raz w miesiącu, o tej samej porze.
USG jąder zleca się ponadto w kontekście niedorozwoju lub zaniku (atrofii) tej części ciała.
Przebieg badania USG jąder i moszny
Jak wygląda USG jąder? Badanie to wykonywane jest przez radiologa lub innego odpowiednio przeszkolonego lekarza, w tym m.in. urologa, który specjalizuje się w chorobach jąder. Przed przystąpieniem do USG lekarz przeprowadza krótki wywiad, w którym skupia się na dolegliwościach zgłaszanych przez Pacjenta.
USG moszny wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach. Pacjent proszony jest o zdjęcie dolnej części garderoby i zajęcie miejsca na kozetce. Aby USG jąder było jak najbardziej wiarygodne, konieczne jest ograniczenie ruchomości worka mosznowego. W tym celu użyte mogą zostać ręczniki do „podparcia” jąder. Pacjent może zostać poproszony o przytrzymanie prącia przyciągniętego do brzucha. Następnie na skórę badanej okolicy aplikowany jest specjalny żel. Ma on na celu zapewnić dobre poruszanie głowicy aparatu po ciele i odbiór sygnału. Lekarz przykłada głowicę do moszny i zmieniając jej pozycję, stara się uzyskać jak najdokładniejszy obraz poszczególnych struktur worka mosznowego.
Badanie nie wywołuje bólu. Może powodować pewien dyskomfort, lecz nie utrudnia normalnego funkcjonowania i powrotu do codziennych obowiązków. Po zakończeniu badania Pacjent otrzymuje jednorazowy ręcznik papierowy, aby zetrzeć pozostałości żelu, i może się ubrać. Ile trwa USG jądra? Badanie to zajmuje kilkanaście minut. Pacjent od razu dostaje wyniki – zdjęcia wraz z opisem.
Jak przygotować się do USG jąder i moszny?
Nie jest konieczne specjalne przygotowanie do USG jąder. Pacjent powinien pamiętać, aby przed badaniem zadbać o higienę – dokładnie umyć mosznę i jej okolice. Ważne, aby zabrał ze sobą wyniki wcześniejszych badań diagnostycznych i inną dokumentację medyczną, jeżeli taką posiada.
Przy zgłoszeniu na badanie należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym też o preparatach dostępnych bez recepty, oraz o występujących chorobach.
Zaleca się, aby pacjent ubrał się na badanie w luźny strój, który bez trudu zdejmie. Do USG jąder nie ma potrzeby być na czczo, stosować specjalnej diety, stawiać się z wypełnionym pęcherzem czy depilować okolic intymnych.
Jakie choroby wykrywa USG jąder i moszny?
Badanie USG jąder pozwala na rozpoznanie schorzeń, takich jak:
- ropień jądra,
- ostre zapalenie jądra i najądrza,
- przepuklina mosznowa,
- skręt jądra,
- wodniak jądra,
- żylak powrózka nasiennego,
- żylaki najądrzy,
- wrodzone zaburzenia rozwoju jąder, np. wnętrostwo,
- uszkodzenia jąder w wyniku chorób wirusowych, np. świnki,
- guzy jądra.
Zobacz także: Infekcje dróg rodnych – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie.