W placówce
Lekarz wykonuje badanie usg

Prowadzisz siedzący tryb życia, palisz i źle się odżywiasz? Wspomniane czynniki zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy, która ogranicza prawidłowy przepływ krwi. W konsekwencji może ona prowadzić do niewydolności nerek, udaru mózgu i zawału serca. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto zgłosić się na USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych. Sprawdź, na czym polega badanie i jak się do niego przygotować!

Szczegóły

Czym jest USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych?

USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych pozwala na ocenę prędkości i kierunku przepływu krwi przez żyły i tętnice. Obraz USG powstaje dzięki odbijaniu się fal dźwiękowych od krążących krwinek czerwonych. Wynik zostaje przedstawiony w postaci obrazu na monitorze.

Specjalista stwierdzi, czy w którymś miejscu krew płynie zbyt szybko lub zbyt wolno. Wskaże również miejsce i stopień zwężenia naczyń, określi grubość i średnicę naczyń krwionośnych. Na podstawie wyników badania lekarz oceni ryzyko wystąpienia zakrzepicy. W tym celu sprawdzi morfologię blaszki miażdżycowej. Jeśli jest ona nieregularna, istnieje ryzyko oderwania się jej fragmentu. Na badanie Pacjent najczęściej kierowany jest przez neurologa, kardiologa lub chirurga naczyniowego. Może również otrzymać skierowanie od angiologa, który diagnozuje i leczy choroby żył, tętnic oraz naczyń limfatycznych lub laryngologa, w przypadku szumów usznych i zawrotów głowy.

Sprawdź też: Echokardiografia – wskazania, przygotowanie, przebieg badania

Wskazania do wykonania USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych

Badanie wykonuje się u Pacjentów, którzy skarżą się na:

  • szumy w uszach,
  • zaburzenia pamięci,
  • bóle i zawroty głowy,
  • epizod omdlenia lub zaburzenia świadomości,
  • epizody kilkuminutowej nagłej utraty wzroku,
  • zaburzenia równowagi,
  • mrowienie i drętwienie kończyn.

Jeśli doświadczasz wspomnianych objawów, koniecznie zgłoś się do neurologa. Zwężenie tętnic szyjnych jest bardzo niebezpieczne, może bowiem prowadzić do udaru mózgu. USG Doppler pozwala wcześnie wykryć zmiany chorobowe i wdrożyć odpowiednie leczenie, a następnie ocenić jego skuteczność.

Badanie wykonuje się profilaktycznie, zwłaszcza u osób z otyłością, u nałogowych palaczy i mężczyzn po 60. roku życia. Oprócz tego powinno się je przeprowadzić u pacjentów z insulinoopornością, cukrzycą, chorobami serca czy z wysokim poziomem cholesterolu. Chorzy są bardziej narażeni na powstanie zatoru w płucach niż osoby aktywne, które utrzymują prawidłową masę ciała. Na badanie zgłoś się również wtedy, gdy w Twojej rodzinie występowały przypadki udaru mózgu lub zawału serca. USG Doppler stosowane jest w diagnostyce po endarterektomii, polegającej na chirurgicznym usunięciu blaszek miażdżycowym. Badanie wykonuje się również po wszczepieniu stentu do tętnicy szyjnej.

Zobacz także: Przerost lewej komory serca – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Przebieg badania

Lekarz przeprowadza wywiad, podczas którego pyta o objawy. Następnie prosi chorego o położenie się na leżance i odsłonięcie szyi, po czym zabezpiecza odzież ligniną. Bada poszczególne tętnice szyjne i kręgowe. Po USG pacjent dostaje ligninę, aby usunąć pozostałości żelu. Radiolog informuje o wyniku badania, wskazuje na niepokojące zmiany i zaleca wizytę u lekarza prowadzącego. W niektórych przypadkach zwraca uwagę, że konieczna jest wizyta u specjalisty w trybie pilnym. Może również zalecić powtórzenie USG Doppler. Pacjent otrzymuje opis badania wraz z wydrukiem zdjęć także wtedy, gdy nie wykryto nieprawidłowości.

Pacjent powinien odsłonić szyję, niekiedy lekarz może poprosić go o lekkie odchylenie głowy do tyłu. Dzięki temu ma swobodny dostęp do tętnic szyjnych i kręgowych. Podczas badania przykłada głowicę USG do obu stron szyi w miejscu przebiegu naczyń. USG Doppler nie wymaga znieczulenia, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do codziennych obowiązków.

W LUX MED istnieje możliwość umówienia się na USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych oraz na konsultację u neurologa. Badanie trwa około 10–15 minut i wykonuje się je w pozycji leżącej.

Jak przygotować się do badania Doppler tętnic szyjnych i kręgowych?

Przed USG Doppler należy zdjąć łańcuszek czy naszyjnik, nie powinno się zakładać golfu ani ubrania z wysokim kołnierzem. Dzięki temu będzie można łatwo odsłonić część ciała, która ma być badana. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą:

  • dokument tożsamości,
  • skierowanie na badanie,
  • wyniki wcześniejszych badań obrazowych i laboratoryjnych,
  • wypisy ze szpitala (jeśli ma to związek z badaniem).

USG Doppler jest bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne, można je wykonywać nawet u kobiet w ciąży. Nie powinno się go jednak przeprowadzać w przypadku poparzenia lub rany otwartej okolicy szyi. W dniu badania można przyjąć leki stosowane na stałe.

Co wykrywa USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych?

Wspomniane badanie umożliwia zdiagnozowanie min.:

  • anomalii przebiegu tętnic,
  • zwężenia tętnic, wraz z określeniem jego stopnia,
  • obecności blaszek miażdżycowych, które są niestabilne i grożą oderwaniem,
  • zaburzeń przepływu krwi w tętnicach.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

rak-prostaty.jpg
DiagnostykaZdrowie na co dzieńOnkologia

Nowoczesna diagnostyka raka prostaty - rezonans prostaty MRI, płynna biopsja, badania 4K

W Polsce co tydzień ponad 300 mężczyzn dowiaduje się, że ma raka prostaty. Najczęściej rozpoznaje się go u mężczyzn po 60. roku życia, ale wciąż diagnozuje się go za późno. Tymczasem nowoczesna diagnostyka sprawia, że raka można rozpoznać o wiele szybciej i skutecznie z nim walczyć.

mammografia.jpg
Diagnostyka

Mammografia - na czym polega i jak przygotować się do badania?

Badanie mammograficzne to główna metoda wykrywania raka piersi i najskuteczniejsze badanie przesiewowe wykonywane u Kobiet powyżej 50. roku życia. Przeprowadzanie go umożliwia wykluczenie raka piersi na jak najwcześniejszym etapie rozwoju. Wczesne wykrycie nowotworu pozwala na natychmiastowe, skuteczne leczenie, co zapewnia niemal 100% gwarancji powrotu do zdrowia.

Rezonans magnetyczny.jpg
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Rezonans magnetyczny – co to za badanie? Wskazania i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe. Przeciwwskazaniem do wykonania go jest obecność w ciele metalowych elementów, np. aparatu ortodontycznego, rozrusznika serca, płytek, klipsów czy gwoździ.