W placówce
null

Test niedokończonych zdań Rottera (w skrócie: RISB) to metoda projekcyjna, stosowana najczęściej w badaniach marketingowych i psychologicznych, a czasami także w zakresie diagnozy psychologicznej. RISB możesz wykonać w placówkach LUX MED. Sprawdź koniecznie dostępne terminy badania.

Co bada RISB?

Test zdań niedokończonych Rottera to technika projekcyjna. Oznacza to, że przedstawione w badaniu sytuacje mogą być neutralne lub nacechowane emocjonalnie, w zależności od cech osobowości danej osoby. Tym samym to ocena osoby badanej sprawia, że dana sytuacja nabiera konkretnego znaczenia. W przypadku RISB pacjent ma za zadanie dokończyć przedstawione zdania zgodnie z własną wolą. Osoba badana przenosi więc swoje projekcje, pewne wyobrażenia, cechy osobowości i działania na otoczenie. Tym samym RISB jest testem subiektywnym, ponieważ nie ma w nim dobrych i złych odpowiedzi. Zgodnie z założeniami testu:

  • odpowiedzi na pytania udzielone przez respondentów są odbiciem ich postaw, zachowań, cech osobowości;
  • badani w sposób nieświadomy odpowiadają na pytania, dokańczając zdania zgodnie z własnymi skojarzeniami;
  • odpowiedzi są zgodne z rzeczywistością, ponieważ nie są przemyślane;
  • w ten sposób możliwe jest przewidzenie, czy dana osoba jest przystosowana, czy też nie do danej działalności, na przykład konkretnego zawodu;
  • nie jest to test psychologiczny w kierunku zaburzeń osobowości, jednak może być jednym z elementów diagnozy.

RISB jest testem, który ma oceniać nieprzystosowanie, jednak często jest traktowany jako jedno z narzędzi do badania w danym przypadku.

Na czym polega test zdań niedokończonych Rottera?

Test niedokończonych zdań Rottera polega na dokończeniu rozpoczętych już zdań zapisanych na kartce papieru. Test ten składa się z 40 trzonów zdań, czyli tyle elementów należy również dopisać. Odpowiedzi osoby badanej mogą być w formie jednego słowa lub kilku, w zależności od pytania, a także potrzeby pacjenta. Treść trzonów zdań jest stała, zwykle psycholog nic nie zmienia, tylko stosuje konkretny test. Dobrze jednak zaznaczyć, że istnieje wiele różnych wersji testu Rottera.

Gdzie test RISB znajduje zastosowanie?

RISB znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Kiedyś test często stosowano w celach diagnozy, analizy nieprzystosowania danej jednostki, jednak obecnie jest traktowany jako jedna z metod. Test niedokończonych zdań często jest elementem badań przesiewowych, stosowany jest także w przypadku rekrutacji i selekcji do różnych firm. W ten sposób możliwe jest sprawdzenie przystosowania danego kandydata do stanowiska pracy.

Dodatkowo testy zdań niedokończonych z modyfikacjami znajdują zastosowanie w badaniach marketingowych. Respondenci mogą wypowiedzieć się na różne tematy, związane na przykład z podejmowaniem decyzji konsumenckich lub zakupami, a także w kontekście opinii na temat danej marki lub produktów.

Test często jest stosowany w rekrutacji żołnierzy do służby, razem z innymi narzędziami diagnozy psychologicznej. Na tej podstawie wysuwa się pewne wnioski, które później są analizowane przez komisję. Istnieje nawet specjalna wersja testu stworzona dla wojskowych. Test niedokończonych zdań Rottera jest przeznaczony jednak nie tylko do badania osób dorosłych, lecz także dzieci i młodzieży oraz studentów.

Przeczytaj również: Wpływ rodziców na osobowość dziecka.

Zalety testu RISB

Zdecydowaną zaletą testu RISB jest możliwość poznania zdania osoby badanej na konkretne tematy w bardzo prosty sposób. Na podstawie wyników RISB możliwe jest sformułowanie pewnych wstępnych wniosków, a po połączeniu ich z innymi wynikami badań może to dać pełen obraz sytuacji lub osobowości danego pacjenta. Kolejną zaletą jest krótki czas badania i zwykle szczerość odpowiedzi ze strony pacjenta. W kontekście badań psychologicznych, przesiewowych i marketingowych, test ten niesie spore możliwości, pozwala na zbadanie opinii.

Warto wiedzieć, że test wykonywany jest techniką projekcyjną, co oznacza, że na wyniki oraz odpowiedzi badanych mogą wpływać różnorodne czynniki. Czasami zdarza się, że wysoka inteligencja emocjonalna, a także doskonała znajomość konstrukcji testów psychologicznych sprawiają, że badany odpowiada zgodnie z potencjalnymi oczekiwaniami psychologa. Właśnie dlatego test ten nie może być stosowany jako jedyne narzędzie diagnostyczne, jednak może sprawdzić się bardzo dobrze w całym procesie psychoterapii lub kilku konsultacji psychologicznych.

Ile trwa badanie RISB?

Badanie RISB nie wymaga bardzo dużo czasu. Pacjent poświęca zwykle od 20 do 25 minut na uzupełnienie odpowiedzi, natomiast psycholog zlicza wyniki i analizuje je. Następnym krokiem jest omówienie wyników, a czasami także połączenie ich z innymi, pochodzącymi z wcześniej wykonanych testów. W LUX MED możesz zapisać się na spotkanie z psychologiem i wykonać różne badania, w tym także test niedokończonych zdań Rottera.

Przeczytaj również: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.