Zapalenie cewki moczowej jest dość powszechną dolegliwością, w szczególności u kobiet. Objawia się pieczeniem i bólem podczas oddawania moczu. U większości osób zakażenie Mycoplasma hominis i Ureaplasma urealiticum może przebiegać bezobjawowo, dlatego wykonanie wymazu jest sposobem na postawienie diagnozy. Jak przebiega to badanie i jak się przygotować?
Co to są za bakterie – Mycoplasma hominis i Ureaplasma urealiticum?
Mycoplasma hominis i Ureaplasma urealiticum to bakterie, które bytują w drogach moczowo-płciowych. Są przenoszone drogą płciową. Ryzyko zakażenia rośnie wraz z liczbą partnerów, a przebieg choroby jest najczęściej bezobjawowy. Transmisja bakterii może nastąpić także podczas korzystania ze wspólnych ręczników, bielizny czy pościeli.
Ureaplasma urealiticum występuje nawet u połowy aktywnych seksualnie kobiet. Zakażenie Mycoplasma hominis jest diagnozowane rzadziej. Infekcja mykoplazmą u kobiet obejmuje szyjkę macicy i cewkę moczową. U mężczyzn z kolei pojawia się w cewce moczowej, a nieleczona może prowadzić do rozwoju zapalenia najądrzy i gruczołu krokowego.
Wskazania do wykonania badania w kierunku Mycoplasma hominis i Ureaplasma urealiticum
Chociaż zakażenie bakteriami mykoplazmatycznymi często przebiega bezobjawowo, u niektórych pacjentów pojawiają się dolegliwości, które powinny skłonić do wykonania diagnostyki. Mycoplasma hominis u kobiet może wywołać pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej. Często występuje charakterystyczny rybi zapach oraz upławy w kolorze białym lub szarym. Brak podjęcia leczenia często prowadzi do zapalenia narządów miednicy mniejszej lub nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej. Podczas zakażenia występuje dyskomfort związany z oddawaniem moczu (np. pieczenie, swędzenie i ból). Kobiety w ciąży także powinny uważać na zakażenie bakteriami mykoplazmatycznymi, ponieważ nieleczona infekcja może przyczynić się do zapalenia błon płodowych i łożyska.
Sprawdź też: Nieregularna miesiączka – przyczyny i sposoby leczenia
Ureaplasma urealiticum jest izolowana u kobiet ze stanem zapalnym pochwy i miednicy, nie uważa się jej jednak za czynnik etiologiczny zapalenia. Ponadto zakażenie tym rodzajem bakterii ma związek z przypadkami samoistnych poronień, porodów martwych płodów oraz z wcześniactwem.
Mycoplasma hominis u mężczyzn może prowadzić do rozwoju nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej. Charakteryzuje się ono pieczeniem i bólem podczas oddawania moczu. Towarzyszy temu wydzielina z cewki moczowej. Zakażenie bakterią jest niebezpieczne u osób z obniżoną odpornością, np. u pacjentów po przeszczepie lub zakażonych wirusem HIV. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn brak podjęcia leczenia może być jedną z przyczyn niepłodności.
Infekcje dróg rodnych i moczowych pojawiają się często, w szczególności u kobiet aktywnych seksualnie, które mają wielu partnerów i nie stosują odpowiednich zabezpieczeń. Badanie w kierunku bakterii może uchronić przed dalszymi zakażeniami oraz pozwolić podjąć leczenie siebie i partnera. Aby zapobiec chorobom przenoszonym drogą płciową, należy profilaktycznie wykonywać badania w ich kierunku.
Przebieg badania
Badanie w kierunku Mycoplasma hominis i Ureaplasma urealiticum u kobiet polega na wykonaniu wymazu z szyjki macicy lub cewki moczowej. U mężczyzn materiał jest pobierany tylko z cewki moczowej. To badanie mikrobiologiczne pozwala na wykazanie obecności bakterii w narządach płciowych lub drogach moczowych. Na zakażenie bardziej podatne są kobiety niż mężczyźni.
Materiał z szyjki macicy pobierany jest jałową wymazówką. Sposób pobrania jest podobny do cytologii. Lekarz, pielęgniarka lub położna zakładają wziernik, a następnie pobierają wymazówką próbkę do badania. Nakładają uzyskany materiał na podłoże transportowe i przekazują do badania mikrobiologicznego. W przypadku cewki moczowej wymazówka jest wprowadzana do jej ujścia. Tam wykonuje się nią delikatny ruch, który umożliwia pobranie materiału do badania. Wymaz może wywoływać niewielki dyskomfort u niektórych osób.
Jak przygotować się do badania?
Wymaz z cewki moczowej lub szyjki macicy wymaga odpowiedniego przygotowania. Badanie może zostać przeprowadzone co najmniej 5 dni po zakończonej antybiotykoterapii. Należy o tym poinformować osobę wykonującą wymaz.
Na 48 godzin przed pobraniem próbki trzeba powstrzymać się od współżycia, ograniczyć zabiegi higieniczne, w szczególności te z zastosowaniem kremów, maści, globulek czy sprayów. Kobiety nie powinny wykonywać irygacji pochwy, ponieważ może to zafałszować wyniki badania. Wymaz z cewki moczowej można pobrać minimum 3 godziny po oddaniu moczu. Dzień przed badaniem nie należy brać długich kąpieli, a bezpośrednio przed wykonaniem wymazu nie powinno się myć miejsc intymnych. Badanie bakteriologiczne jest przeprowadzane w rękawiczkach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Trwa kilka minut, jednak na wyniki należy poczekać ok. 10 dni.
Jakie choroby wywołuje Mycoplasma hominis i Ureaplasma urealiticum?
Badanie w kierunku Mycoplasma hominis i Ureaplasma urealiticum wykrywa zakażenie tymi bakteriami. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich antybiotyków. Interpretacja wyników powinna być zadaniem lekarza, który na jej podstawie zadecyduje o konkretnym postępowaniu.
Mycoplasma hominis i Ureaplasma urealiticum są patogenami, które diagnozuje się równie często, co bakterie wywołujące rzeżączkę i chlamydię. Brak leczenia zapalenia cewki moczowej często wywołuje zapalenie jąder, najądrza lub prostaty, a tego typu schorzenia mogą być odpowiedzialne za niepłodność. Pozytywne badanie u ciężarnych może utrudnić utrzymanie ciąży. W rzadkich przypadkach prowadzi do reaktywnych chorób stawów.
Przeczytaj również: Endometrioza – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposób leczenia