Helicobacter pylori to powszechnie występująca bakteria, która wywołuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Aby potwierdzić aktualne lub przebyte w przeszłości zakażenie tym drobnoustrojem, należy wykonać test na przeciwciała. Oprócz oznaczenia IgG i IgA w surowicy krwi można wykonać bezbolesne badanie z próbki kału. Sprawdź, kiedy należy je zrobić i jak się do niego przygotować.
Czym jest badanie na Helicobacter z kału?
Helicobacter pylori to powszechnie występująca bakteria, która bytuje w przewodzie pokarmowym, a dokładnie w błonie śluzowej kluczowych narządów, takich jak żołądek czy dwunastnica. Problem dotyczy przede wszystkim krajów rozwijających się, w których zakażenie – z objawami lub bez – występuje u około 90% społeczeństwa. W Europie Zachodniej odsetek ten jest dużo niższy, bo wynosi 40%, jednak – biorąc pod uwagę dostępność wiedzy na temat higieny osobistej i wirusów – wciąż jest wysoki. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w dzieciństwie poprzez dotykanie brudnymi rękami do ust (droga oralno-fekalna) lub picie z tej samej butelki (droga oralno-oralna).
Badanie na Helicobacter z kału to całkowicie bezinwazyjne badanie polegające na pobraniu próbki kału w celu wykrycia obecności przeciwciał (antygenów) specyficznych dla omawianego drobnoustroju. Badanie próbki wykonywane jest metodą immunochromatograficzną. Jako narzędzie diagnostyczne – podobnie jak testy z krwi – pozwala potwierdzić zakażenie bakteryjne, a oprócz tego pomaga monitorować skuteczność leczenia.
Przeczytaj również: Męskie zdrowie – jak zapobiegać i diagnozować raka prostaty?
Wskazania do wykonania badania Helicobacter z kału
Jest wiele osób, które nigdy nie dowiedzą się o zakażeniu Helicobacter pylori, ponieważ w niektórych przypadkach przebiega ono całkowicie bezobjawowo. Warto jednak zwracać uwagę na alarmujące symptomy, które stanowią wskazanie do wykonania badania. Są to m.in.:
- zgaga związana z silnym pieczeniem w okolicach mostka. Dyskomfort pojawia się nie tylko po posiłkach, ale również na czczo w godzinach porannych;
- bóle w nadbrzuszu;
- kwaśne odbijanie się po posiłkach;
- nudności;
- wymioty;
- niestrawność;
- biegunki;
- brak apetytu;
- spadek wagi niezwiązany ze zmianą trybu życia.
Jeśli tego rodzaju dolegliwości mają charakter epizodyczny, mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym lub o infekcji o podłożu rotawirusowym. Gdy jednak mają charakter długotrwały i nawracający, warto jak najszybciej wykonać badania diagnostyczne, aby znaleźć główną przyczynę problemu. Badanie Helicobacter z kału zleca się zazwyczaj wtedy, gdy zachodzi podejrzenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia żołądka, refluksu przełykowego lub nowotworów żołądka. Kontrolne badanie na obecność przeciwciał mogą też wykonać członkowie rodziny osoby zakażonej.
Zobacz także: Zadbaj o swoje zdrowie – skorzystaj z kompleksowej diagnostyki w szpitalu
Przebieg badania na Helicobacter z kału
Badanie kału odbywa się w laboratorium. Zadanie pacjenta polega jedynie na odpowiednim przygotowaniu próbki i dostarczeniu jej w przeznaczonym do tego pojemniku. Badanie jest więc zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne. Najlepiej, aby do analizy trafił stolec oddany do pojemnika bezpośrednio przed wizytą w laboratorium. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego zaleca się, aby próbka (szczelnie zamknięta) była przechowywana w temperaturze od 2 do 6 stopni Celsjusza.
Jeśli nie doszło do zakażenia, wynik badania będzie negatywny (lub też ujemny), natomiast wynik pozytywny (lub dodatni) to informacja, że doszło do zakażenia bakterią.
Jak przygotować się na badanie Helicobacter z kału?
Aby oddać próbkę kału do analizy, nie potrzeba specjalnych przygotowań poza dostosowaniem się do wymagań dotyczących oddania i przechowywania materiału do badania. Jeśli pacjent właśnie bierze antybiotyki, lepiej odłożyć badanie na czas po terapii, ponieważ leki mogą zafałszować wynik badania. Nie ma też innych rygorów dotyczących diety czy trybu życia, których należy przestrzegać przed wykonaniem badania.
Jakie choroby wykrywa badanie na Helicobacter z kału?
Badanie na Helicobacter z kału wykonuje się przede wszystkim w przypadku podejrzenia choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka. To dość powszechne schorzenie, w którego przebiegu powstają ubytki w błonie śluzowej wspomnianych organów. Choroba ta objawia się dokuczliwym bólem w nadbrzuszu, który ma miejsce nie tylko bezpośrednio po posiłkach, ale również w godzinach porannych i w nocy. Do innych dokuczliwych objawów należą: wymioty, nudności, zaparcia lub biegunki i, w przypadku towarzyszącego refluksu żołądkowo-przełykowego, nieprzyjemny posmak w ustach (kwaśny lub gorzki) z towarzyszącym mu odbijaniem.
Badanie z kału pozwala też diagnozować inne choroby, choć w ich przypadku konieczne są dodatkowe metody diagnostyczne. Zakażenie Helicobacter pylori może świadczyć o stanach chorobowych, takich jak:
- refluks przełyku – polega na cofaniu się kwaśnej treści z żołądka do górnych partii przewodu pokarmowego. Dolegliwość ta utrudnia wypoczynek w nocy i staje się przyczyną chrypki, ponieważ nie tylko układ pokarmowy, ale również niektóre elementy układu oddechowego ulegają podrażnieniu;
- nowotwory w żołądku – zakażenie bakterią Helicobacter pylori może wskazywać na zmiany o charakterze nowotworowym, takie jak gruczolakorak czy chłoniak. Tego rodzaju podejrzenia wymagają jednak bardziej szczegółowej diagnostyki.
W przypadku nowotworów może być konieczna interwencja chirurgiczna. Sprawdź, co znajduje się w pakiecie badań przed zabiegiem operacyjnym.