Artykuły i poradniki
Ból biodra – możliwe przyczyny i sposoby leczenia
Ból biodra jest dość powszechną przypadłością. Sprzyja powstaniu zaburzeń wzorca chodu i wadom postawy. Za jego powstanie odpowiada wiele schorzeń, w tym złamanie, zapalenie, zwyrodnienie stawów. Leczeniem bólu biodra zajmuje się ortopeda.
Zakażenie układu moczowego – przyczyny powstania, objawy, sposoby leczenia
Zakażenie układu moczowego to częsta przypadłość. Może dotyczyć konkretnego narządu lub kilku narządów wchodzących w skład tego układu: nerek, moczowodów, pęcherza i cewki moczowej. Najczęściej spotykanymi objawami zakażenia układu moczowego są pieczenie, kłucie i ostry ból w okolicach cewki moczowej.
Kwartalnik "Blisko Zdrowia"
- Porady zdrowotne naszych ekspertów
- Inicjatywy, które realizujemy i wspieramy
- Aktualności i nowe rozwiązania dla Pacjentów
Ból kolana – co go może powodować? Jakie są sposoby leczenia
Ból kolana, a dokładnie stawu kolanowego, to stosunkowo częsta przypadłość. Za jej powstanie odpowiada wiele przyczyn, w tym przeciążenia, urazy, nadmierna masa ciała i zwyrodnienia.
Co to jest neurorehabilitacja? Metody i wskazania do jej zastosowania
Neurorehabilitacja, jak sama nazwa wskazuje, to rehabilitacja skierowana do osób zmagających się z chorobami układu nerwowego. Z tego rodzaju terapii korzystają zatem pacjenci ze stwardnieniem rozsianym, z chorobą Parkinsona, po udarze mózgu czy urazach czaszkowo-mózgowych.
Co zrobić, aby zapewnić sobie dobry sen. Jak spać z bezdechem sennym?
Jak dobrze spać? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona, na higienę snu składają się bowiem m.in. odpowiednia jego długość, warunki do spania, zachowanie przed odpoczynkiem. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana w przypadku występowania bezdechu sennego, czyli powtarzających się epizodów zatrzymania oddechu lub jego spłycenia podczas snu.
Opieka szpitalna LUX MED
- 14 szpitali w całej Polsce, w tym:
- 4 szpitale onkologiczne
- 4 szpitale wysokospecjalistyczne
- Ginekologia, urologia, chirurgia, ortopedia, okulistyka i wiele innych
Jakie badania obrazowe wykonuje się w przypadku bólu pleców?
Badania obrazowe to niezwykle przydatne metody w diagnostyce oraz monitorowaniu przebiegu leczenia wielu schorzeń. Powszechne jest ich wykorzystanie w przypadku schorzeń kręgosłupa.
Niedosłuch – rodzaje i stopnie. Przyczyny powstania i sposoby leczenia niedosłuchu
Niedosłuch polega na zaburzonym odbiorze lub przewodzeniu dźwięków. Nieprawidłowość ta dotyczy przeważnie osób w wieku podeszłym. Wyróżnia się kilka rodzajów i stopni niedosłuchu. Zaburzenie to leczone jest odpowiednio dobranymi aparatami słuchowymi lub zabiegowo.
Pies i dzieci – jakie są tego korzyści. Co zrobić, gdy dojdzie do ugryzienia?
Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że obecność psa w domu, w którym są dzieci, wpływa pozytywnie na ich rozwój psychofizyczny. Należy pamiętać, by odpowiednio przygotować domowników na pojawienie się zwierzęcia. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa obcowania z czworonogiem.
Stopa końsko-szpotawa – co to jest? Sposoby leczenia tej deformacji
Stopa końsko-szpotawa to wrodzona deformacja polegająca na utrwalonym zgięciu podeszwowym stopy i przywiedzeniu przodostopia. Uważana jest za najczęstszą po dysplazji stawu biodrowego wadę rozwojową narządu ruchu. W Polsce częstość jej występowania wynosi 1–2/1000 urodzeń.
LUX MED to wszechstronna opieka zdrowotna
- Ponad 8000 lekarzy
- Blisko 270 placówek własnych
- Ponad 3000 placówek partnerskich
- 14 szpitali
Szczepionka na pneumokoki dla dorosłych – dla kogo, jaka i w jaki sposób jest podawana?
Szczepionka na pneumokoki dla dorosłych to najlepsza forma profilaktyki wywoływanych przez tę bakterię chorób typu zapalenie płuc, osierdzia, opłucnej. Pozwala podnieść ogólną odporność na patogen, który bardzo łatwo się szerzy drogą powietrzno-kropelkową przez kontakt bezpośredni lub pośrednio przez zanieczyszczone nim przedmioty.
Wady wzroku u dzieci – najważniejsze informacje o głównych rodzajach
Wady wzroku u dzieci są stosunkowo często spotykane. Należą do nich krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Najczęściej leczone są zaopatrzeniem okulistycznym – soczewkami lub okularami.
Zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacji wypadku drogowego
Uczestnik ruchu drogowego – kierowca, pieszy czy rowerzysta, będący świadkiem zdarzenia drogowego, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia, ma obowiązek udzielenia pomocy. Kwestia ta jest uregulowana prawnie, o czym świadczą zwłaszcza art. 44 Prawa o ruchu drogowym i art. 162 Kodeksu karnego.
Zwyrodnienie plamki żółtej – co to jest i jak się leczy?
Zwyrodnienie plamki żółtej stanowi duży problem okulistyczny. Choroba ta dotyczy głównie osób starszych. Powoduje stopniową utratę wzroku, poczynając od punktu centralnego oka. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej zależy od postaci choroby.
Zespół Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS)
Czy można pić alkohol będąc w ciąży? Czy istnieje jakaś dopuszczalna ilość alkoholu bezpieczna dla dziecka? Czy problemy z nauką, koncentracją oraz zachowaniem u dzieci szkolnych mogą wynikać z toksycznego działania alkoholu podczas ciąży? Na te oraz na wiele innych ważnych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Higiena jamy ustnej – najważniejsze zasady
Zdrowe i białe zęby to wyznacznik atrakcyjnego wizerunku. Aby uzyskać taki efekt, należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, których podstawą jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, oczyszczanie powierzchni języka, używanie płukanek, korzystanie z nici dentystycznej i z zabiegów higienizacyjnych.