Pies i dzieci – jakie są tego korzyści. Co zrobić, gdy dojdzie do ugryzienia?
Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że obecność psa w domu, w którym są dzieci, wpływa pozytywnie na ich rozwój psychofizyczny. Należy pamiętać, by odpowiednio przygotować domowników na pojawienie się zwierzęcia. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa obcowania z czworonogiem.
Spis treści
Pies uważany jest za najlepszego przyjaciela człowieka. Jeśli dobrze się go traktuje, jest zwierzęciem bardzo oddanym i wiernym. Posiadanie psa to marzenie wielu dzieci. Zanim jednak podejmie się decyzję o kupnie bądź przygarnięciu zwierzęcia, należy dobrze przygotować najmłodszych na tę okoliczność. Sprawdź, jakie są zalety posiadania psa, jakie rasy psów są najlepsze dla dzieci i jak postępować, gdy dojdzie do ugryzienia.
Jak obecność psa wpływa na dziecko?
Psy działają na dzieci uspokajająco. Obcowanie z nimi pomaga redukować stres i ułatwia dzieciom radzenie sobie z emocjami. Zabawa z psem obniża poziom kortyzolu, określanego hormonem stresu, a podnosi poziom okscytocyny – hormonu miłości. Psy podnoszą wrażliwość dziecka na krzywdę. Uczą, że trzeba stanąć w obronie czy udzielić pomocy zwierzętom i ludziom w potrzebie. Przebywanie z psem wykształca empatię. Dziecko uczy się reagować na uczucia innych, staje się bardziej otwarte i wrażliwe. Konieczność sprawowania opieki nad zwierzęciem uczy ponadto odpowiedzialności, samodzielności oraz regularności.
Dzieci wychowujące się z psami prowadzą przy tym bardziej aktywny tryb życia, mają większą odporność i lepszą samoocenę. Pies jest również doskonałym towarzyszem dla nieśmiałych, którzy mają trudności z nawiązywaniem kontaktów. Zwierzę nie ocenia, osoby wrażliwe czują się przy nim bezpieczne i docenione. Relacja ta pomaga dzieciom budować pewność siebie i niezależność. Nic zatem dziwnego, że psy pomagają w leczeniu dzieci zmagających się z wieloma problemami zdrowotnymi.
Kiedy pies ugryzie dziecko
Nawet najłagodniejszy i dobrze znany pies może ugryźć człowieka, kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie. Często ofiarami ugryzień są dzieci. Nieodpowiednio przygotowane do przebywania ze zwierzęciem lub pozostawione bez opieki mogą zachować się wobec psa niewłaściwie i sprowokować do ataku. Dziecko poruszające się bardzo szybko czy podbiegające z tyłu może przestraszyć zwierzę, które zaatakuje w formie obrony.
Jak postępować, gdy dziecko zostanie ugryzione przez psa? Ranę trzeba dobrze oczyścić. W tym celu obmywa się ją pod bieżącą wodą przez kilka minut. Wypłukuje się w ten sposób zanieczyszczenia z zębów i śliny zwierzęcia. Następnie ranę trzeba zdezynfekować środkiem antyseptycznym i założyć opatrunek. Jeśli krwawienie jest intensywne i nie łagodnieje, istnieje ryzyko uszkodzenia tętnicy. W takiej sytuacji należy wezwać pogotowie i podjąć działania mające na celu zatamowanie krwawienia.
Każde ugryzienie dziecka przez zwierzę powinien obejrzeć lekarz. Po wstępnym opatrzeniu rany należy zabrać poszkodowanego do szpitala bądź przychodni. Specjalista obejrzy, oczyści i w razie potrzeby zszyje ranę. Żeby zapobiec infekcji bakteryjnej, może przepisać antybiotyk i zalecić podanie szczepionki przeciw tężcowi. Przy wysokim ryzyku wścieklizny lekarz może zadecydować o podaniu surowicy i szczepionki przeciw tej chorobie odzwierzęcej. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku, kiedy za ugryzienie odpowiada obce zwierzę.
Jaka rasa psa dla rodziny z dzieckiem?
Posiadanie psa ma pozytywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie dziecka. Jednak nie każdy pies jest odpowiednim towarzyszem dla rodziny z dzieckiem. Rasy, które w sposób szczególny nadają się do domu, w którym jest dziecko, to buldog francuski, owczarek niemiecki, beagle, golden retriever, cocker spaniel, cavalier king charles spaniel, jack russell terrier, labrador retriever, sheltie, owczarek szkocki collie, samojed, bichon frise i seter irlandzki.
Czworonogi wychowujące się z dziećmi powinny mieć łagodne usposobienie, być towarzyskie i wesołe, czułe i empatyczne. Ważne, aby zwierzęta te miały dużą cierpliwość i nie okazywały agresji. Musi je cechować równowaga oraz zdolność do szybkiego opanowania emocji.
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w kontakcie z psem?
Bez względu na to, czy w domu jest pies, czy go nie ma, warto uczyć dzieci odpowiedniego traktowania zwierząt. Oto najważniejsze zasady, które powinno się przekazać najmłodszym:
- jeśli dziecko chce pogłaskać zwierzę, powinno zawsze o to zapytać właściciela czworonoga;
- nie wolno podchodzić do psów biegających samodzielnie po ulicy czy znajdujących się za płotem;
- psa należy głaskać delikatnie, z wyczuciem (to istotna rada, dzieci bowiem często nie zdają sobie sprawy, że sprawiają pieszczotami ból);
- kiedy obcy pies podejdzie do dziecka, powinno ono zachować spokój – nie można machać rękami, nie wolno uciekać ani krzyczeć. W razie ataku powinno się przyjąć tzw. pozycję żółwia, aby osłonić głowę i klatkę piersiową;
- każdy kontakt z psem domownikiem powinien odbywać się pod kontrolą dorosłego.
Warto rozważyć konsultację z behawiorystą lub profesjonalne szkolenie dla psów, w którym udział powinna brać cała rodzina.
Pojawienie się psa w domu nie powinno być wynikiem chwilowej zachcianki dziecka. Należy je uświadomić o konieczności sprawowania opieki nad zwierzęciem i egzekwowania jej.
Właściwe przygotowanie wszystkich członków rodziny, zdobycie odpowiedniej wiedzy o rozwoju psa, jego wychowaniu i opiece nad nim może pomóc uniknąć wielu rozczarowań i sprawić, że życie z czworonogiem będzie przyjemne.