Zdrowie jamy ustnej a ogólny stan zdrowia naszego organizmu

01.12.2022

Jama ustna jest kluczowa w utrzymaniu zdrowia, a jej stan jest odbiciem ogólnego stanu naszego organizmu. Tymczasem choroby jamy ustnej stały się globalnym problemem dotykającym prawie 3,5 miliarda ludzi na całym świecie.

leczenie-chorob-przyzebia.jpg

Spis treści

Zdrowie całego ciała
Cała rodzina
Jaką szczoteczkę wybrać?

Dlatego tak ważne jest uświadomienie związku między zdrowiem jamy ustnej, a zdrowiem całego ciała. „Wyniki badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce pod kierownictwem prof. dr hab. Renaty Górskiej wykazały, że odsetek osób ze zdrowym przyzębiem oscyluje pomiędzy 1,6 proc. w grupie 35-44 lata i 0,8 proc. w grupie 65-74 lata, czyli średnio tylko 1 proc. Polaków pow. 35 lat nie ma problemów z dziąsłami” – mówi dr n. med. Maciej Nowak, konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii. 

Zdrowie całego ciała

Badania pokazują, że zły stan jamy ustnej może prowadzić do poważnych schorzeń i chorób. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na wczesne objawy ostrzegawcze, takie jak obrzęk lub podrażnienie dziąseł.

Stomatolog

Choroby dziąseł zaczynają się od gromadzenia się płytki nazębnej, która zawiera miliony bakterii, zwłaszcza, gdy nie jest ona regularnie usuwana przez szczotkowanie. Toksyny wytwarzane przez te bakterie mogą podrażniać dziąsła i powodować ich stany zapalne, które z kolei mogą przekształcić się w zapalenie przyzębia. To poważna choroba, która może prowadzić do utraty zębów. Zdarza się, że wywołuje także reakcję zapalną w odległych narządach. Rozpoczyna to reakcję łańcuchową – stan zapalny rozprzestrzenia się przez układ krążenia po całym organizmie. Nieleczona i poważna choroba przyzębia może prowadzić do poważniejszych stanów, takich jak nasilone powikłania po ciąży, utrata funkcji poznawczych, słabo kontrolowalna cukrzyca, zwiększenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Cała rodzina

Kontrola zdrowia Twoich dzieci jest w Twojej mocy, a moc jest w Twoich rękach. Wszystko zaczyna się od prawidłowych nawyków codziennej higieny jamy ustnej w domu. Skuteczne usuwanie płytki bakteryjnej znacznie zmniejsza ryzyko stanów zapalnych dziąseł oraz późniejszych komplikacji. Ta pielęgnacja nie dotyczy tylko osób dorosłych, wśród których choroby dziąseł i przyzębia często występują. Budowanie prawidłowych przyzwyczajeń i nauka poprawnego szczotkowania zębów u dzieci jest równie ważna.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Jak wykazują badania, na zdrowie jamy ustnej i związany z nim poziom higieny wpływa typ szczoteczki do zębów, wiek, w którym rozpoczęto szczotkowanie, przestrzeganie zasady mycia zębów dwa razy dziennie oraz wady zgryzu. Aby zmotywować dzieci do prawidłowego szczotkowania przez 2 minuty, rekomendowane od 3 roku życia są szczoteczki elektryczne z małą okrągłą główką. Dodatkowo warto wybierać szczoteczkę, która będzie atrakcyjna dla dziecka np. z bohaterami ulubionych bajek oraz korzystać z ciekawych sposobów pomiaru czasu szczotkowania – przykładem może być aplikacja Disney Magic Timer. Dzięki temu mycie zębów stanie się przyjemnością dla całej rodziny!

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Na rynku dostępne są różne szczoteczki, począwszy od najprostszych rozwiązań na tych bardziej zaawansowanych kończąc. Szczoteczki manualne to zdecydowanie najbardziej dostępne narzędzia, które pomagają dbać o higienę jamy ustnej. Odpowiednio dobrane do wieku i potrzeb oraz co bardzo ważne – stosowane prawidłowo, spełniają swoje zadanie.

Szczoteczki elektryczne to rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwia codzienne zabiegi higieniczne. Najprościej podzielić można je na te z okragłą oraz prostokątną główką. Różnią się one nie tylko kształtem końcówki lecz sposobem pracy, zastosowaną technologią oraz przede wszystkim metodą ich użytkowania. Każda z nich może być dobrym rozwiązaniem, ponieważ w porównaniu ze szczoteczkami manualnymi czyszczenie jest łatwiejsze i bardziej efektywne.

Obecnie nowością jest technologia magnetyczna. Szczoteczkę, która ją wykorzystuje zaprezentowała marka Oral-B i według jej badań, zapewnia ona:

  • 100% zdrowsze dziąsła w ciągu zaledwie jednego tygodnia w porównaniu ze szczoteczkami manualnymi,
  • 6 razy więcej usuniętej płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł w porównaniu do szczoteczek manualnych.

Technologia magnetyczna powstała w wyniku trwających 6 lat badań z udziałem specjalistów, a z jej opracowaniem wiąże się 250 patentów. Wykorzystuje ona napęd magnetyczny, który rozprowadza energię bezpośrednio na końcówki włókien. Dzięki temu, szczoteczka z inspirowaną narzędziami dentystycznymi okrągłą główką, w połączeniu z ruchami oscylacyjno-rotacyjnymi i mikrowibracjami pracuje płynnie i zapewnia wyjątkowo precyzyjne czyszczenie w kilku trybach: od super delikatnego do wybielającego.

Niezależnie od tego, który rodzaj szczoteczki wybierzesz, pamiętaj, że nawet najbardziej nowoczesna szczoteczka nie zagwarantuje zdrowia Twoich zębów, jeżeli nie będziesz systematyczny. Dokładne mycie dwa razy dziennie i regularne przeglądy stomatologiczne to podstawa.

Źródła

1. Oral Health https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/oral-health (Accessed April 2021)

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.

baza zdjec LX (393).JPG
Stomatologia

Czym jest stan zapalny miazgi zęba? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Stan zapalny miazgi zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest konsekwencją próchnicy. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów. Niepodjęcie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jeśli więc podejrzewasz stan zapalny miazgi zęba, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. Dowiedz się, jakie są objawy stanu zapalnego i jak sobie z nim poradzić.