Zadbaj o zdrowy uśmiech swojego dziecka

04.12.2022

Porady dla naszych najmłodszych pacjentów i ich rodziców

W czasie trwającej epidemii koronawirusa powinniśmy pozostać w swoich domach i kontrolne wizyty stomatologiczne odłożyć nieco w czasie. To jednak nie znaczy, że nie możemy zadbać o zdrowy uśmiech swojego dziecka. Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad dotyczących codziennej profilaktyki i niecodziennych przypadków.

Zadbaj o zdrowy uśmiech swojego dziecka.jpg

Spis treści

6 zasad profilaktyki
Pomoc w nagłych sytuacjach

6 zasad profilaktyki

  • Pilnuj, aby każdy używał wyłącznie własnych sztućców. Nie można np. oblizywać łyżeczki dziecka podczas karmienia. W ten sposób bardzo łatwo przekazać dziecku wirusy, bakterie i grzyby. Pamiętaj, że próchnica również jest chorobą zakaźną. 
  • Unikaj słodkich przekąsek, a do picia podawaj wyłącznie wodę (niegazowaną, bezsmakową). Jeżeli Twoja pociecha nie możne obejść się bez soku, podawaj tylko świeżo wyciśnięty, bez dodatku cukru, 1 raz w ciągu dnia, najlepiej zaraz po głównym posiłku.
  • Koniecznie dopilnuj mycia zębów dwa razy dziennie (po śniadaniu i przed pójściem spać) pastą z fluorem, odpowiednią do wieku dziecka. To konieczne już od pojawienia się pierwszego ząbka. Nadzoruj prawidłowe szczotkowanie zębów do 8 roku życia. 
  • Używaj nici dentystycznych czyszcząc zęby dziecka już od 3 roku życia, przynajmniej 2 razy w tygodniu. Możesz używać zwykłej nici dentystycznej lub tzw. flossers (nitka na wykałaczce). 
  • Około 6 roku życia, z tyłu za ostatnimi zębami mlecznymi (piątkami), zaczynają pojawiać się pierwsze stałe zęby trzonowe (szóstki). Dopilnuj ich dokładnego wyszczotkowania, nawet jeśli nie wyrżnęły się jeszcze w całości.
  • Nie zapominaj o podstawowej higienie zapobiegającej zakażeniom – często (co 2 godziny) razem z dzieckiem myj ręce wodą z mydłem.

Pomoc w nagłych sytuacjach

Stomatologia dziecięca

Bolesne ząbkowanie
Wmasuj w dziąsło żel na ząbkowanie, dostępny w aptece bez recepty (np. Calgel, Bobodent, Anaftin Baby). W przypadku znacznego obrzęku dziąsła, kataru i podwyższonej temperatury ciała podawaj dziecku dwa razy dziennie Paracetamol lub Ibuprofen (rano i wieczorem przed snem).

Ruszający się ząb mleczny (i wychodzący obok ząb stały)
Spokojnie – najczęściej nie jest to powód do niepokoju. Taki stan może utrzymać się 4-6 tygodni lub dłużej. Utratę zęba mlecznego można przyspieszyć poprzez mocniejsze ruszanie nim (językiem lub czystymi palcami). 

Ubytki i próchnica
Jeżeli zęby nie bolą, to należy odczekać z ich leczeniem do czasu opanowania epidemii koronawirusa. Bardzo ważne jest czyszczenie przestrzeni między zębami nitką dentystyczną, aby zalegające jedzenie nie powodowało ucisku lub bólu dziąsła u dziecka.

Nadwrażliwość zęba z próchnicą, utrata plomby
Aby zabezpieczyć ząb przed dostępem bakterii i zmniejszyć wrażliwość na zimno w aptece można kupić wygodne w użyciu tymczasowe wypełnienie (np. Plomb-R).

Afty u dzieci
Aby nie podrażniać afty należy unikać kwaśnych pokarmów i uważać podczas mycia zębów. Można stosować środki łagodzące dostępne w aptece (np. Anaftin lub Dentosept). Afty goją się około 10 dni.

Jeżeli problem utrzymuje się pomimo stosowania naszych rad, zalecamy telefoniczny kontakt z LUX MED Stomatologia pod numerem 224 600 700.

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.