Zaburzenia osobowości

06.06.2023

Zaburzenia osobowości to trwałe wzorce zachowań i reakcji emocjonalnych, które różnią się znacząco od tego co jest aprobowane w danym kręgu kulturowym. Wzorce te cechuje sztywność w zmiennych sytuacjach osobistych i społecznych.

zaburzenia-osobowosci.jpg

Zaburzenia osobowości najczęściej (choć nie zawsze) powodują cierpienie psychiczne Pacjentów. Prowadzą do istotnych problemów w funkcjonowaniu społecznym, zawodowym oraz innych ważnych dla Pacjenta obszarach życia. Często są powodem społecznego wycofania. Mogą skutkować zerwaniem więzi z bliskimi i osamotnieniem. Zburzenia osobowości zaczynają się w późnym dzieciństwie bądź okresie dojrzewania i towarzyszą ludziom w dorosłym życiu.

Jakie są przyczyny zaburzeń osobowości? Zalicza się do nich niekorzystne wpływy rodzinne oraz psychospołeczne, takie jak: przebyte traumy, przemoc czy zaniedbania ze strony opiekunów, w tym niezaspokojone potrzeby emocjonalne w dzieciństwie. Niektórzy badacze wskazują również na wpływ uwarunkowań genetycznych oraz nieprawidłowości w układach neuroprzekaźników.

Test psychologiczny w kierunku zaburzeń osobowości

Leczenie zaburzeń osobowości oparte jest w dużej mierze na psychoterapii. Czasami włączana jest również farmakoterapia, zawłaszcza gdy pojawią się dodatkowo np. zaburzenia depresyjne, lękowe. Wysoką skuteczność w terapii zaburzeń osobowości wykazuje terapia schematów Jeffrey Young’a. Terapia schematów jest z powodzeniem stosowana nawet w pracy z Pacjentami z rysami osobowości antyspołecznej (socjopatycznej, psychopatycznej). Choć w tym przypadku badania wciąż trwają, wyniki są obiecujące.

Ponieważ zaburzenia osobowości w znacznej mierze negatywnie wpływają na życie Pacjentów dlatego tak ważna jest ich diagnostyka oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.

Poradnia Zdrowia Psychicznego HARMONIA dysponuje najnowszym narzędziem stosowanym w diagnostyce zaburzeń osobowości: Ustrukturalizowanym Wywiadem Klinicznym: SCID-5-PD, opartym na Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych DSM-5 Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Diagnostyka prowadzona jest również w języku angielskim. Jeżeli coś budzi nasz niepokój nie wahajmy się zgłosić po pomoc, im wcześniej podejmiemy odpowiednie działania, tym lepsze uzyskamy efekty.

Monika Zawadzka, psycholog

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

hipotomia co to jest-metody leczenia.jpg
Psychologia

Jak zachowuje się osoba z hipomanią? Metody leczenia

Hipomania to „lekka mania”, co oznacza, że istnieje wiele takich samych objawów, nie występują one jednak w takim samym, szokującym stopniu. Osoby w epizodzie maniakalnym często odczuwają euforię lub zwiększoną drażliwość. Towarzyszy im również podwyższona energia i aktywność. Mają dużo pomysłów i planów, które mimo gonitwy myśli i tendencji do rozpraszania, udaje im się czasem realizować. Zdolność oceny sytuacji u osób z hipomanią ulega pogorszeniu, co może prowadzić do podejmowania ryzykownych zachowań (takich jak nadużywanie alkoholu i/ lub substancji psychoaktywnych, ryzykownych kontaktów seksualnych czy nadmiernego wydawania pieniędzy). Dowiedz się więcej o tym zaburzeniu. Poznaj metody leczenia.

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.