Zaburzenia osobowości

06.06.2023

Zaburzenia osobowości to trwałe wzorce zachowań i reakcji emocjonalnych, które różnią się znacząco od tego co jest aprobowane w danym kręgu kulturowym. Wzorce te cechuje sztywność w zmiennych sytuacjach osobistych i społecznych.

zaburzenia-osobowosci.jpg

Zaburzenia osobowości najczęściej (choć nie zawsze) powodują cierpienie psychiczne Pacjentów. Prowadzą do istotnych problemów w funkcjonowaniu społecznym, zawodowym oraz innych ważnych dla Pacjenta obszarach życia. Często są powodem społecznego wycofania. Mogą skutkować zerwaniem więzi z bliskimi i osamotnieniem. Zburzenia osobowości zaczynają się w późnym dzieciństwie bądź okresie dojrzewania i towarzyszą ludziom w dorosłym życiu.

Jakie są przyczyny zaburzeń osobowości? Zalicza się do nich niekorzystne wpływy rodzinne oraz psychospołeczne, takie jak: przebyte traumy, przemoc czy zaniedbania ze strony opiekunów, w tym niezaspokojone potrzeby emocjonalne w dzieciństwie. Niektórzy badacze wskazują również na wpływ uwarunkowań genetycznych oraz nieprawidłowości w układach neuroprzekaźników.

Test psychologiczny w kierunku zaburzeń osobowości

Leczenie zaburzeń osobowości oparte jest w dużej mierze na psychoterapii. Czasami włączana jest również farmakoterapia, zawłaszcza gdy pojawią się dodatkowo np. zaburzenia depresyjne, lękowe. Wysoką skuteczność w terapii zaburzeń osobowości wykazuje terapia schematów Jeffrey Young’a. Terapia schematów jest z powodzeniem stosowana nawet w pracy z Pacjentami z rysami osobowości antyspołecznej (socjopatycznej, psychopatycznej). Choć w tym przypadku badania wciąż trwają, wyniki są obiecujące.

Ponieważ zaburzenia osobowości w znacznej mierze negatywnie wpływają na życie Pacjentów dlatego tak ważna jest ich diagnostyka oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.

Poradnia Zdrowia Psychicznego HARMONIA dysponuje najnowszym narzędziem stosowanym w diagnostyce zaburzeń osobowości: Ustrukturalizowanym Wywiadem Klinicznym: SCID-5-PD, opartym na Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych DSM-5 Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Diagnostyka prowadzona jest również w języku angielskim. Jeżeli coś budzi nasz niepokój nie wahajmy się zgłosić po pomoc, im wcześniej podejmiemy odpowiednie działania, tym lepsze uzyskamy efekty.

Monika Zawadzka, psycholog

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?
Psychologia

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?

Wiemy, że nieleczone ADHD u dorosłych oraz u dzieci zwiększa ryzyko zachorowania na choroby psychiczne i fizyczne. Potencjalnych konsekwencji jest jednak więcej. Dotyczą one już wspomnianego zdrowia psychicznego oraz fizycznego, a także uzależnień, zaburzeń snu, nadwagi i otyłości. Badania wykazują duży związek między ADHD a przestępczością i przemocą. Konsekwencje widoczne są również w życiu społecznym, obszarach pracy i edukacji.

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie
Psychologia

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to szeroka gama schorzeń rozwojowych, które najczęściej diagnozowane są we wczesnym dzieciństwie między 3. a 10. rokiem życia. Dowiedz się dokładnie, na czym polega autyzm, jakie są objawy i przyczyny autyzmu, a także, jak przebiega leczenie tego zaburzenia.

Wszystkie artykuły i poradniki