Zaburzenia osobowości

06.06.2023

Zaburzenia osobowości to trwałe wzorce zachowań i reakcji emocjonalnych, które różnią się znacząco od tego co jest aprobowane w danym kręgu kulturowym. Wzorce te cechuje sztywność w zmiennych sytuacjach osobistych i społecznych.

zaburzenia-osobowosci.jpg

Zaburzenia osobowości najczęściej (choć nie zawsze) powodują cierpienie psychiczne Pacjentów. Prowadzą do istotnych problemów w funkcjonowaniu społecznym, zawodowym oraz innych ważnych dla Pacjenta obszarach życia. Często są powodem społecznego wycofania. Mogą skutkować zerwaniem więzi z bliskimi i osamotnieniem. Zburzenia osobowości zaczynają się w późnym dzieciństwie bądź okresie dojrzewania i towarzyszą ludziom w dorosłym życiu.

Jakie są przyczyny zaburzeń osobowości? Zalicza się do nich niekorzystne wpływy rodzinne oraz psychospołeczne, takie jak: przebyte traumy, przemoc czy zaniedbania ze strony opiekunów, w tym niezaspokojone potrzeby emocjonalne w dzieciństwie. Niektórzy badacze wskazują również na wpływ uwarunkowań genetycznych oraz nieprawidłowości w układach neuroprzekaźników.

Test psychologiczny w kierunku zaburzeń osobowości

Leczenie zaburzeń osobowości oparte jest w dużej mierze na psychoterapii. Czasami włączana jest również farmakoterapia, zawłaszcza gdy pojawią się dodatkowo np. zaburzenia depresyjne, lękowe. Wysoką skuteczność w terapii zaburzeń osobowości wykazuje terapia schematów Jeffrey Young’a. Terapia schematów jest z powodzeniem stosowana nawet w pracy z Pacjentami z rysami osobowości antyspołecznej (socjopatycznej, psychopatycznej). Choć w tym przypadku badania wciąż trwają, wyniki są obiecujące.

Ponieważ zaburzenia osobowości w znacznej mierze negatywnie wpływają na życie Pacjentów dlatego tak ważna jest ich diagnostyka oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.

Poradnia Zdrowia Psychicznego HARMONIA dysponuje najnowszym narzędziem stosowanym w diagnostyce zaburzeń osobowości: Ustrukturalizowanym Wywiadem Klinicznym: SCID-5-PD, opartym na Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych DSM-5 Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Diagnostyka prowadzona jest również w języku angielskim. Jeżeli coś budzi nasz niepokój nie wahajmy się zgłosić po pomoc, im wcześniej podejmiemy odpowiednie działania, tym lepsze uzyskamy efekty.

Monika Zawadzka, psycholog

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.