Toksyczna męskość. Czym jest maczyzm?

11.12.2023

Toksyczna męskość to zespół przypisywanych mężczyznom przez wzorce kulturowe cech, które pozostają szkodliwe zarówno dla środowiska takiej osoby, jak też dla samego mężczyzny.

Mężczyzna uderza pięścią w szklaną powierzchnię, która pęka

Spis treści

Czym jest toksyczna męskość?
Czemu maczyzm rani też mężczyzn?
Co jest wyznacznikiem męskości?
Ojcostwo – nowa rola męskości
Co to znaczy, że facet jest męski?

Czym jest toksyczna męskość?

Toksyczna męskość to zespół przypisywanych mężczyznom przez wzorce kulturowe cech, które pozostają szkodliwe zarówno dla środowiska takiej osoby, jak też dla samego mężczyzny.

Toksyczna męskość wiąże się z dominacją, nie tylko nad kobietą, ale też nad innymi mężczyznami w otoczeniu. Siła, władczość, sprawność seksualna to stereotyp „macho”, który ma też swoją ciemną stronę – bezwzględność i agresję. Niebezpieczeństwo takiej postawy tkwi w przyzwoleniu na przemoc wobec innych.

Czemu maczyzm rani też mężczyzn?

Jak podaje Fundacja Moonka w raporcie, dojrzewający chłopcy mierzą się ze stereotypem męskości. Najbardziej negatywne odczucia, czyli złość, zniechęcenie i bezsilność wywołuje stereotyp dotyczący ukrywania emocji, który wyraża się m.in. w popularnym określeniu „chłopaki nie płaczą”. Tłumienie kontaktu z własnymi uczuciami, a także niepozwalanie sobie na wyrażanie innych emocji niż złość może skutkować trudnościami nie tylko w relacjach społecznych, ale też w relacji z samym sobą. To zaś może zaburzyć prawidłowy rozwój.

Co ciekawe, test na płeć mózgu, skonstruowany przez genetyków Annę Moir i Davida Jessela w 10 pytaniach, określa naszą mózgową „orientację”. Nie chodzi tu o seksualne preferencje, ale o ogólny sposób myślenia. Nie ma w nim pytań o agresję, decyzyjność czy organizację lub logiczne myślenie, a więc o cechy stereotypowo przypisywane mężczyznom. Test bada nasze zachowania społeczne, intuicję i pamięć do szczegółów, na tej podstawie określając płeć mózgu. Czy zatem męskość błędnie wiąże się z dominacją? Co byłoby alternatywą dla toksycznej męskości i pasowałoby w miejsce ideału macho?

Co jest wyznacznikiem męskości?

Prof. Bogdan de Barbaro w rozmowie z Patrycjuszem Wyżgą „Jaki powinien być mężczyzna XXI wieku?” mówi, że „męskość, która się ma przejawiać piękną mięśniówką […], stanowczością, decyzyjnością i […] stanem dysemocjonalnym, to, mam nadzieję, troszkę jest passe. Dzisiaj wolelibyśmy, żeby mężczyzna miał kontakt ze swoimi uczuciami, nie musiał być zanurzony w patriarchacie i jego konsekwencjach, żeby potrafił być w relacji wrażliwej.” Swego czasu ogromny sukces w dzisiejszym społeczeństwie odniosła publikacja psychoterapeuty Jacka Masłowskiego i reportera Tomasza Kwaśniewskiego pt. „Czasem czuły, czasem barbarzyńca”. Zapis intymnej rozmowy dwóch mężczyzn wskazuje na element wrażliwości w męskości. Skąd pomysł, aby męskość łączyć z wrażliwością?

Psychoterapia indywidualna

Według psychologii głębi Carla Gustawa Junga, najwybitniejszego ucznia Sigmunda Freuda, do pełnego rozwoju osobowości człowieka niezbędna jest nam harmonia dwóch archetypowych pierwiastków – animy i animusa. Archetyp to pierwowzór. Anima jest wzorcem żeńskości - uosobieniem wszystkich tendencji kobiecych w psychice mężczyzny, zaś animus jest męskim pierwiastkiem w nieświadomości kobiety. Męskość bez kontaktu ze swoją kobiecą cząstką staje się toksyczna. Brakuje jej wrażliwości i czułości, które zrównoważyłyby ideał „macho”.

Aby być czułym i móc okazywać swoje uczucia, przede wszystkim trzeba odważyć się ich doświadczyć. Wojciech Eichelberger twierdzi, że czułość wymaga odwagi - odwagi przyjęcia odrzucenia. Odwagi komunikowania się z empatią, szacunkiem i uważnością.

Ojcostwo – nowa rola męskości

Także współcześni analitycy jungowscy pozostają wierni idei kobiecości w męskości. Jednym z nich jest Murray Stein, który w książce „Mężczyzna w budowie” przygląda się rozwojowi psychicznemu i duchowemu mężczyzn na każdym etapie ich życia aż do śmierci. Dotykając tematu rozwoju, wglądu w siebie oraz samoświadomości emocjonalnej, wskazuje na esencję świadomej męskości – czułej wobec siebie, rozumiejącej i wyrozumiałej, gotowej do zmian i rozwoju. Miejsce znajduje tu też nowa rola męskości przeżywana w ojcostwie.

Skonsultuj swoje problemy z psychologiem

Dawniej ojciec miał posłuch u dzieci z racji swojej siły i decyzyjności. Dziś mężczyzna chce być autorytetem dla swojego dziecka. O tym, jak tego dokonać i jak wziąć odpowiedzialność za wychowanie potomka, w piękny sposób tłumaczy współczesny  terapeuta rodzinny i pedagog Jesper Juul w publikacji „Być mężem i ojcem”.

Co to znaczy, że facet jest męski?

  • Odpowiedzialny – mówi Jesper Juul
  • Zaangażowany – twierdzi Jacek Masłowski,
  • Świadomy siebie – zauważa Murray Stein
  • Wrażliwy – podkreśla Bogdan de Barbaro
  • I odważny – dodaje Wojciech Eichelberger.

Poszukiwanie ostatecznego kształtu  autotransformacji to proces, który wciąż trwa, a lista przymiotów prawdziwego mężczyzny, jak widać, stale się wydłuża.

Autor: Dr n. hum. Klara Kostrzewa – psycholog, filozof

Źródła
  1. Dziurdzikowska Renata, Eichelberger Wojciech, Mężczyzna też człowiek, Wydawnictwo Drzewo Babel, Warszawa 2015.
  2. Jessel David, Moir Anna, Płeć mózgu, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2007.
  3. Juul Jesper, Być mężem i ojcem, Wydawnictwo MIND, Podkowa Leśna 2013.
  4. Kwaśniewski Tomasz, Jacek Masłowski, Czasem czuły, czasem barbarzyńca, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2016.
  5. Stein Murray, Mężczyzna w budowie, Wydawnictwo Therapeutes, Warszawa 2021.


Zobacz także

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.