Szczepienia przeciw HPV – najważniejsze informacje

Redakcja serwisu luxmed.pl

Szczepienia przeciw HPV są ważnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej. HPV to czynnik ryzyka raka szyjki macicy i innych struktur układu płciowego, nie tylko u kobiet. Szczepienie przeciw HPV jest zalecane szczególnie przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, bo wirus rozprzestrzenia się drogą płciową.

Szczepienia przeciw HPV – najważniejsze informacje

Spis treści

Co to jest HPV?
Szczepionka przeciw HPV w Programie Szczepień Ochronnych
Kto powinien zostać zaszczepiony przeciwko HPV?
Kto nie powinien zostać zaszczepiony przeciw HPV?
Jakie są szczepionki przeciw HPV?

W 2006 roku opracowano pierwszą szczepionkę przeciw HPV. Mimo upływu kilkunastu lat i wielu badań potwierdzających jej skuteczność w zapobieganiu rozwojowi raka szyjki macicy i innych zmian, za które odpowiada HPV, szczepionka ta nie została objęta w Polsce finansowaniem z budżetu Ministerstwa Zdrowia. W krajach prowadzących narodowe programy szczepień nastąpiła redukcja infekcji wirusem HPV i zachorowalności na raka szyjki macicy.


Co to jest HPV?

Pod akronimem HPV kryje się angielska nazwa wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli Human papilloma virus. Istnieje ponad 200 typów tego wirusa, a część z nich odpowiada za powstanie łagodnych zmian skórnych w formie brodawek czy kłykcin kończystych (brodawek okolic odbytu), inne zaś za powstanie nowotworów złośliwych. Zakażenie HPV jest jedną z częściej występujących chorób transmitowanych drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Długotrwałe utrzymywanie się zakażenia w organizmie sprzyja rozwojowi nowotworu pochwy, sromu, prącia, gardła i szyjki macicy. Ten ostatni jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych nowotworów złośliwym w populacji kobiet. Bardzo często wykrywane w komórkach raka szyjki macicy są typy 16 i 18 HPV, czyli tzw. wysokiego ryzyka.


Szczepionka przeciw HPV w Programie Szczepień Ochronnych

Szczepienie przeciwko HPV

W Polsce szczepionka na HPV jest zalecana. Oznacza to, że nie jest finansowana z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Władze wielu miast, gmin i powiatów realizują programy zdrowotne dotyczące szczepień, w ramach których można skorzystać z bezpłatnych szczepień na raka szyjki macicy. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało refundację szczepionek w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej – w pierwszej kolejności dla nastoletnich dziewcząt od 2021 roku, a dla chłopców od 2026 roku. Jednak z uwagi na problemy z dostępnością preparatów do szczepienia pojawiły się kłopoty z realizacją tych założeń.


Kto powinien zostać zaszczepiony przeciwko HPV?

Rutynowe wykonywanie szczepień przeciwko HPV zaleca się dziewczętom i chłopcom w wieku 11–14 lat. Optymalnym czasem szczepienia jest 11–12 rok życia. Dzieci otrzymują szczepienie w schemacie dwudawkowym, w odstępie minimum 6 miesięcy między poszczególnymi dawkami. Szczepione mogą być także osoby powyżej 15 lat, które powinny otrzymać szczepionkę w schemacie trzydawkowym, zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego stosowanej szczepionki. Szczepionka dwuwalentna w schemacie 0, 1, 6 miesięcy, szczepionka cztero- i dziewięciowalentna w schemacie 0–2–6 miesięcy. Wszystkie dawki należy podać w ciągu 1 roku. Jeśli nie otrzymało się szczepionki w okresie dojrzewania, to wskazane jest skorzystanie z niej najwcześniej, jak to możliwe, najlepiej jeszcze przed inicjacją seksualną. Niedawno zatwierdzono do stosowania preparat, który można podać osobom w wieku do 45 lat, jednak decyzję o szczepieniu podejmuje się indywidualnie.


Kto nie powinien zostać zaszczepiony przeciw HPV?

Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego mimo ogromnej skuteczności ma pewne przeciwwskazania. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • niski wiek – nie należy jej podawać dzieciom poniżej 9. roku życia,
  • wysoką gorączkę,
  • uczulenie na którykolwiek ze składników szczepionki.

Przeciwwskazaniem do podania szczepionki na HPV są też ciąża i karmienie piersią. Brak jest wystarczających doniesień na temat wpływu szczepionki na ciężarne i płód. Z kolei jeśli chodzi o karmienie piersią, to szczepionka przeciw HPV może być stosowana, jednakże tylko w sytuacji, gdy potencjalne korzyści z tym związane są większe od potencjalnego ryzyka.


Jakie są szczepionki przeciw HPV?

Obecnie w Polsce dostępne są takie rodzaje szczepień przeciw HPV:

  • dwuwalentne chroniące przed typami HPV 16 i 18,
  • czterowalentne chroniące przed typami HPV 6, 11, 16 i 18,
  • dziewięciowalentne zapobiegające zakażeniom typami HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58.
Źródła
  1. R. Bajcarczyk, R. Florek, D. Kozieł, Wiedza nastolatek i ich matek na temat profilaktyki rak szyjki macicy oraz szczepionek przeciwko wirusowi HPV, „Państwo i Społeczeństwo” 2019, t. XIX, nr 4, s. 97–112.
  2. HPV vaccine: Who needs it, how it works. Online: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hpv-infection/in-depth/hpv-vaccine/art-20047292, [dostęp: 20.09.2021].
  3. E. Mechcatie, K. Rosenberg, HPV vaccination does not change adolescent sexual behaviors, „American Journal of Nursing” 2018, t. 11, nr 118, s. 56.
  4. Szczepionka przeciw HPV. Online: https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/, [dostęp: 20.09.2021].

Zobacz także

Małpia ospa – jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Szczepienie i profilaktyka

Małpia ospa – jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Małpia ospa – choć wcześniej ograniczona do krajów afrykańskich – w ostatnich latach coraz częściej pojawia się także w innych częściach świata. To wirusowa choroba odzwierzęca, która budzi coraz większe obawy ze względu na możliwość jej transmisji między ludźmi. Aby lepiej zrozumieć tę chorobę i skutecznie się jej przeciwstawić, warto przyjrzeć się bliżej objawom, sposobom diagnostyki oraz dostępnym metodom leczenia małpiej ospy.

Czym jest medycyna podróży? Kiedy z niej korzystać?
Szczepienie i profilaktyka

Czym jest medycyna podróży? Kiedy z niej korzystać?

Podróżowanie do odległych zakątków świata z każdym rokiem staje się powszechniejsze, a turyści coraz chętniej wybierają egzotyczne miejsca. Udając się np. do Afryki, trzeba uwzględnić ryzyko zachorowania na choroby tropikalne. Medycyna podróży i lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie pozwalają to ryzyko zminimalizować poprzez profesjonalne porady i stosowanie skutecznej profilaktyki (szczepień ochronnych). Sprawdź, kiedy warto udać się na wizytę i kto powinien to zrobić

Bąblowica – objawy i przyczyny pasożytniczego zagrożenia
Zdrowie na co dzieńSzczepienie i profilaktyka

Bąblowica – objawy i przyczyny pasożytniczego zagrożenia

Bąblowica to choroba pasożytnicza. Jej powstawaniu sprzyja nieprzestrzeganie zasad higieny i spożywanie posiłków lub wody z niepewnego bądź zanieczyszczonego źródła. Sprawdź, jakie jeszcze są drogi szerzenia się bąblowicy.