Wysoką jakość treści zapewnia LUX MED Stomatologia.

LX Stomatologia.png
26.03.2025

Wypadnięcie plomby z zęba to sytuacja, która wywołuje niepokój i dyskomfort. Oczywiście konieczna jest jak najszybsza konsultacja ze stomatologiem, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych, jednak ważna okazuje się również pierwsza pomoc  –  odpowiednia reakcja bezpośrednio po zdarzeniu. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Co zrobić,gdy wypadła plomba.jpeg

Spis treści

Dlaczego plomby wypadają?
Wypadnięcie plomby z zęba – co robić? Pierwsza pomoc
Dlaczego warto jak najszybciej udać się do dentysty?
Wypadnięcie plomby z zęba – co robi dentysta?

Dlaczego plomby wypadają?

Niektóre materiały używane do wypełniania zębów mogą być mniej trwałe niż inne. Rozwiązaniem, które łączy estetykę i trwałość, są wkłady inlay/onlay, wykonane z porcelany, kompozytu lub ze złota, stosowane szczególnie w przypadku dużych ubytków.

Czynniki, taki jak zmiany w pH jamy ustnej, suchość w ustach czy nadmierna kwasowość, mogą negatywnie wpływać na trwałość wypełnień. Osoby z chorobami ogólnoustrojowymi, które zmniejszają produkcję śliny – a warto przypomnieć, że to właśnie ona ma właściwości neutralizujące kwas – są bardziej narażone na wypadanie plomb.

Mimowolne zgrzytanie zębami (bruksizm) czy uderzenia w zęby na skutek urazów mechanicznych mogą prowadzić do uszkodzenia wypełnień. Osoby, które mają tendencję do zgrzytania zębami, powinny rozważyć używanie specjalnych szyn i wizytę u specjalisty.

Przeczytaj także: Jak wyglądają współczesne plomby dentystyczne?

Wypadnięcie plomby z zęba – co robić? Pierwsza pomoc

Wypadnięcie wypełnienia to stresująca sytuacja, która może przytrafić się każdemu. Choć nie jest to przyjemne doświadczenie, nie ma powodu do paniki. Oto najważniejsze zasady pierwszej pomocy w tej sytuacji:

  1. Oczyść puste miejsce po plombie – użyj do tego ciepłej wody z solą. Pomoże to usunąć resztki jedzenia i zminimalizować ryzyko infekcji.
  2. Zastosuj tymczasowe wypełnienie – w aptece można kupić specjalne preparaty do tymczasowego wypełnienia ubytków. Są one łatwe w użyciu i zapewnią ochronę zęba przed bakteriami, a to jest najważniejsze w tej sytuacji.
  3. Unikaj twardych pokarmów – po wypadnięciu plomby warto wybierać miękkie pokarmy, które nie uszkodzą zęba, a ich gryzienie nie będzie powodowało bólu i dyskomfortu.
  4. Unikaj gorących i zimnych napojów, ponieważ skrajne temperatury mogą wywoływać ból w odsłoniętym zębie.
  5. Dbaj o higienę jamy ustnej – do szczotkowania i czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną możesz dodać płyny antybakteryjne – używanie tych specyfików zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii lub stanu zapalnego w miejscu, z którego wypadła plomba.
  6. Umów się na wizytę u dentysty – jak najszybciej skontaktuj się ze swoim stomatologiem. Tylko dentysta może profesjonalnie naprawić ubytek i przywrócić zębowi pełną funkcjonalność.

Jeśli miejsce po plombie zostanie odpowiednio zabezpieczone, wizyta u dentysty może odbyć się w normalnym trybie. Należy ją przyspieszyć, jeśli pojawią się objawy, takie jak: silny ból, odsłonięcie miazgi (podwyższone ryzyko infekcji), zmiany w kształcie lub w kolorze zęba, a także trudności w żuciu i w spożywaniu pokarmów.

Dlaczego warto jak najszybciej udać się do dentysty?

Bez plomby ząb jest bardziej narażony na działanie bakterii, co prowadzi do rozwoju próchnicy. Pamiętaj, że patogenne drobnoustroje mogą przenikać do krwi i powodować choroby ogólnoustrojowe, związane z sercem, układem oddechowym czy odpornością.

Co ważne, odsłonięta miazga zęba może być bardzo wrażliwa na bodźce termiczne i mechaniczne oraz powodować ból. Im dłużej ząb pozostanie bez wypełnienia, tym większe będzie ryzyko, że ubytek się powiększy, a jedynym ratunkiem pozostanie leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba.

Wypadnięcie plomby z zęba – co robi dentysta?

Gdy z omawianym problemem zgłosisz się do dentysty, w pierwszej kolejności dokładnie obejrzy on ubytek, który powstał po wypadnięciu wypełnienia. Sprawdzi, czy nie doszło do pogłębienia się próchnicy lub innych uszkodzeń zęba. Jeśli podczas badania okaże się, że próchnica zaatakowała odsłonięte tkanki, lekarz usunie zainfekowaną tkankę zęba, ubytek zostanie oczyszczony i przygotowany do założenia nowego wypełnienia. Wszystkie czynności mogą odbywać się z wykorzystaniem znieczulenia.

W zależności od lokalizacji ubytku i jego wielkości dentysta zaproponuje odpowiedni materiał wypełniający, jeśli ubytek był duży albo ząb był po leczeniu kanałowym, dobrym wyborem może być estetyczny i zarazem trwały wspomniany wcześniej wkład inlay/onlay.

Trwałość wypełnienia dentystycznego to kwestia indywidualna, która zależy od wielu czynników. Przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnych wizytach kontrolnych nowoczesne wypełnienia mogą służyć przez wiele lat.

Źródła
  1. U. Kaczmarek i in., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2014.
  2. G. Curatola, Jama ustna klucz do zdrowia, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
  3. A. Łyżwińska, Różne metody leczenia ubytków próchnicowych na powierzchniach stycznych, „Magazyn Stomatologiczny”, https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/a5882/Rozne-metody-leczenia-ubytkow-prochnicowych-na-powierzchniach-stycznych.html [11.2024].

Zobacz także

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.

Wszystkie artykuły i poradniki