Wysoką jakość treści zapewnia LUX MED Stomatologia.

LX Stomatologia.png
26.03.2025

Martwy ząb to taki, który stracił swoją żywotność. Oznacza to, że miazga zębowa – tkanka znajdująca się wewnątrz zęba, zawierająca nerwy i naczynia krwionośne – obumarła. Taki ząb może zmienić kolor, powodować nieprzyjemny zapach z ust lub stać się źródłem zakażenia kości. Dowiedz się więcej!

Martwy ząb.jpeg

Spis treści

Czym jest martwy ząb?
Martwy ząb – kiedy występuje?
Martwy ząb – jak rozpoznać? Objawy
Jak diagnozować martwy ząb?
Jak leczyć martwy ząb?
Jak przywrócić estetykę martwego zęba?
Czy da się zapobiec martwicy zęba?

Czym jest martwy ząb?

Martwy ząb to taki, który utracił swoją żywotność z powodu obumarcia miazgi, czyli bogato unaczynionej i unerwionej tkanki znajdującej się w jego wnętrzu, której główną rolą jest odżywianie zęba oraz rejestracja bodźców czuciowych. Kiedy dochodzi do obumarcia miazgi, ząb staje się martwy, martwica często prowadzi do stanu zapalnego wokół korzenia, a to powoduje silny, pulsujący ból w obrębie szczęki.

Martwy ząb – kiedy występuje?

Najczęstszą przyczyną martwicy miazgi zęba jest zaawansowana próchnica, która nie była odpowiednio leczona. Proces próchnicowy prowadzi do uszkodzenia zębiny, a następnie do zainfekowania miazgi. Inną przyczyną mogą być urazy, takie jak złamania zęba, które mogą spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych oraz nerwów wewnątrz zęba, co w konsekwencji doprowadza do obumarcia miazgi.

Warto pamiętać, że martwica bywa też efektem zaawansowanej infekcji, która przenika do wnętrza zęba. W przypadku „mleczaków” u dzieci może z kolei być wynikiem naturalnego procesu resorpcji (rozpuszczania i stopniowego zaniku tkanek), który prowadzi do ich wymiany na zęby stałe.

W każdym przypadku warto jak najwcześniej rozpocząć diagnostykę problemu, aby uniknąć poważniejszych komplikacji.

Martwy ząb – jak rozpoznać? Objawy

Martwy ząb może początkowo nie dawać żadnych objawów. Z czasem jednak pojawiają się charakterystyczne symptomy, które powinny skłonić do wizyty u stomatologa. Najczęściej obserwuje się zmianę koloru zęba na szary, brązowy lub czarny, ból przy ucisku, nadwrażliwość na temperaturę oraz obrzęk dziąsła w okolicy zęba.

W przypadku zaawansowanej infekcji mogą wystąpić również objawy ogólne, takie jak gorączka czy złe samopoczucie. Brak odpowiedniej reakcji może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, np. ropnia czy zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.

Przeczytaj także: Co to jest leczenie kanałowe? Wskazania i koszty leczenia endodontycznego.

Jak diagnozować martwy ząb?

Diagnostyka martwego zęba obejmuje kilka badań. Dentysta przeprowadza szczegółowy wywiad oraz badanie kliniczne, aby ocenić stan zęba i otaczających go tkanek. W celu dokładniejszej oceny często wykonuje się zdjęcia RTG, które pozwalają zobaczyć wewnętrzną strukturę zęba oraz ewentualne zmiany w sąsiednich tkankach.

Dodatkowo stomatolog może przeprowadzić testy na wrażliwość zęba na bodźce termiczne. Martwy ząb nie reaguje na te bodźce, co jest jednym z najważniejszych wskaźników jego stanu.

Jak leczyć martwy ząb?

Najczęściej wykorzystywaną metodą jest przeprowadzenie leczenia kanałowego (endodontycznego). W trakcie tego zabiegu stomatolog usuwa martwą miazgę, oczyszcza kanały korzeniowe i dezynfekuje je, aby zapobiec dalszym infekcjom. Odkażone kanały są wypełniane ostatecznie, po czym ząb jest odbudowywany, np. za pomocą korony, co przywraca mu estetykę oraz funkcjonalność.

W przypadku, gdy ząb jest zbyt uszkodzony, a leczenie kanałowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów, może być konieczne jego usunięcie. Ekstrakcja to jednak ostateczność i powinna być rozważana tylko w przypadku, gdy inne metody leczenia nie są możliwe, tj. gdy struktura zęba została bardzo uszkodzona lub może on stać się źródłem zaawansowanego zakażenia.

Jak przywrócić estetykę martwego zęba?

Martwy ząb często zmienia kolor, co może stanowić problem estetyczny dla pacjentów, szczególnie jeśli martwica dotyczy zębów znajdujących się w przedniej części szczęki. W celu przywrócenia ich estetyki dentysta zaleca zwykle wybielanie. Proces ten polega na otwarciu komory zęba, nałożeniu środka wybielającego i zabezpieczeniu go na określony czas. Wybielanie martwego zęba może przynieść zadowalające efekty, jednak wymaga kilku wizyt.

W przypadku znacznych przebarwień można też rozważyć zastosowanie licówek porcelanowych / kompozytowych lub koron protetycznych, co pozwala uzyskać naturalny i estetyczny efekt.

Czy da się zapobiec martwicy zęba?

Aby uniknąć martwicy zęba, należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Regularne szczotkowanie, nitkowanie oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej to zabiegi, które mogą zapobiec powstawaniu próchnicy. Systematyczne przeglądy stomatologiczne pozwolą z kolei na wczesne wykrycie problemów.

Źródła
  1. U. Kaczmarek i in., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2014.
  2. A. Witek i in., Leczenie endodontyczne zębów stałych niedojrzałych, „Magazyn Stomatologiczny”, https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/a729/Leczenie-endodontyczne-zebow-stalych-niedojrzalych.html/ [dostęp z 11.2024].
  3. M. Tanasiewicz, Endodoncja w ujęciu klinicznym, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2021.

Zobacz także

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.

Wszystkie artykuły i poradniki