Prawidłowe odżywienia (profilaktyka stomatologiczna)

01.12.2022

Znaczenie ma nie tylko to, co jemy, ale również jak często spożywamy produkty sprzyjające powstawaniu próchnicy, jaka jest konsystencja spożywanych pokarmów i kiedy je spożywamy. 

odzywianie-stomatologia.jpg

Niebezpieczne dla naszych zębów są: pokarmy kleiste (pozostają na dłużej w bezpośrednim kontakcie z zębami), produkty zawierające jednocześnie sacharozę i skrobię (np. słodka bułka) i to w wyższym stopniu niż zawierające tylko sacharozę, jak również produkty zawierające cukry o odczynie kwaśnym (np. słodzone napoje gazowane lub soki owocowe).

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Czas niezbędny do neutralizacji kwaśnego środowiska przez ślinę po spożyciu sacharozy wynosi około 40 minut. Czas ten ulega wydłużeniu na przykład w nocy, gdy spada w naturalny sposób ilość wytwarzanej śliny.

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.