Pomoc psychologa w komunikacji z dzieckiem

22.04.2021

Konsultacja psychologiczna dzieci i młodzieży przeważnie rozpoczyna się od rozmowy z rodzicami. Niezależnie od tego, co jest powodem wizyty – to wprowadzenie w sytuację dziecka,  które przynosi informację o jego trudnościach i sposobie ich wyrażania. Dla psychologa ważne jest, by poznać zarówno zachowanie dziecka, jak i reakcje rodziców.

pomoc-psychologa-w-komunikacji-z-dzieckiem.jpg

Co najczęściej niepokoi rodziców?

Rodzice pytają jak uczyć pociechy samodzielnego zasypiania, jak reagować na emocje, a nawet agresję dziecka. Poszukują informacji, jak wspierać dziecko w trakcie rozwodu. Rodzice martwią się czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo – np. czemu dziecko jeszcze nie mówi. Rodzice nieco starszych, już szkolnych dzieci, zgłaszają niepokój: córka o sobie źle mówi, chyba ma niską samoocenę albo notorycznie kłamie. Czasami powodem wizyty jest zgłoszenie ze szkoły, że uczeń przejawia trudności w uczeniu się czytania i pisania.

Komunikacja

Wizyta w gabinecie psychologa, podczas której specjalista wsłuchuje się w opowieści rodziców, a następnie dzieci (zabawa najmłodszych również jest formą opowieści), służy przede wszystkim zidentyfikowaniu wzajemnych potrzeb. Uważne słuchanie pozwala również wychwycić te komunikaty, które mogą utrudniać podtrzymywanie kontaktu – na przykład nadmiar zakazów, komunikaty „nie”, zawstydzanie dzieci lub umniejszanie drugiego rodzica, tłumaczenie czegoś dziecku, gdy przeżywa silne emocje, brak spójności w wychowaniu – i zaproponować rodzicom alternatywę.

Skonsultuj swoje problemy z psychologiem

Język kształtuje nasz sposób myślenia o świecie, o sobie i rodzicach. Myślimy przede wszystkim słowami, nieco mniej obrazami. Jeśli słyszymy, że tata do niczego się nie nadaje, a zdania mamy nie trzeba respektować, nasiąkamy zwątpieniem w tych, których najbardziej kochamy. Nie sprzyja to poczuciu bezpieczeństwa i przewidywalności.

 

Relacja z rodzicami

Uczenie rodzica i dziecka wzajemnego słuchania, a czasem też wyrażania potrzeb w sposób zrozumiały dla otoczenia, spójności i konsekwencji w wychowaniu może zadziać się w gabinetach psychologa. Choć pacjentem jest dziecko, psycholog co kilka sesji spotyka się z rodzicami.  Wspiera rodziców w ich odczuwaniu trudności dziecka i zachodzących zmianach.

Zdarzają się sytuacje, gdy psycholog nie może pracować z obojgiem rodziców. Powodem niedostępności rodzica może być choroba (np. depresja), wybieranie obowiązków zawodowych, niechęć do zaangażowania się czy wypieranie trudności. Coraz powszechniej przyczyną jest zmieniający się model rodziny – jeśli rodzice są w trakcie lub po rozstaniu, a opieka jest naprzemienna, bądź jeszcze nie ustalona.

Dochodzi do alienacji rodzicielskiej – zwłaszcza gdy jeden z rodziców wytyka niekompetencję i ogranicza kontakty dziecka z rodzicem, z którym ono nie mieszka. Taka sytuacja jest wbrew prawu dziecka do posiadania obojga rodziców, do wzrastania i czerpania z dwóch wzorców. Dziecko w objawach: rozdrażnienia, anoreksji, wycofania czy innych, odzwierciedla kłopoty rodziców.

Kiedy dochodzi do utraty harmonii w rodzinie, a dziecko jedynie swoimi objawami potrafi „opowiadać” o utracie bezpieczeństwa, może być potrzebne wsparcie psychologa. Pomoże on zrozumieć to, co się dzieje, wesprzeć w bieżących trudnościach. W toku spotkań zaproponuje sposoby, by odzyskać wspomnianą harmonię, tak, aby trudności nie utrwaliły się w czasie i nie rzutowały na całe życie dorastającej osoby. 

Autor: mgr Tomasz Przyłucki Psycholog dzieci i młodzieży

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.