Ortoptysta

10.06.2024

Ortoptysta w LUX MED Szpital MAVIT zdiagnozuje problem, a także opracuje i przeprowadzi indywidualny zestaw ćwiczeń – w trosce o prawidłowy rozwój widzenia Twojego Dziecka.

Mavit270465751-1.jpg

Spis treści

Kiedy warto udać się do ortoptysty?
Jakie badania wykona ortoptysta w LUX MED Szpital MAVIT?
Jakie ćwiczenia przeprowadzi ortoptysta w LUX MED Szpital MAVIT?

Twoje Dziecko, pomimo niestwierdzonej wady wzroku, widzi źle? Ma problemy w nauce? Możliwe, że potrzebuje ono pomocy ortoptycznej. Dyplomowany ortoptysta w CM MAVIT sprawdzi, jak współpracują oczy Twojego Dziecka – zdiagnozuje ewentualną nieprawidłowość widzenia i przygotuje indywidualny program terapii ortoptycznej.

Rehabilitacja ortoptyczna ma na celu leczenie m.in.: niedowidzenia (amblyopii, leniwego oka), zaburzenia ruchomości gałek ocznych, niepełnego, osłabionego widzenia obuocznego (słabej fuzji, braku stereoskopii), słabej konwergencji (zbieżności oczu), problemu z wyostrzaniem obrazu na różne odległości, problemu z przetwarzaniem informacji wzrokowej, problemu z koordynacją wzrokowo-słuchową.

Kiedy warto udać się do ortoptysty?

Zakłócenia odbioru spostrzeżeń wzrokowych często mylnie mogą być utożsamiane z problemami dyslektycznymi. Dziecko z zaburzeniami widzenia zazwyczaj ma problemy szkolne, gorzej czyta i pisze, robi znacznie wolniejsze postępy w nauce niż jego rówieśnicy.

Skonsultuj swoje problemy z okulistą dziecięcym

O nieprawidłowościach w zakresie funkcji wzrokowych mogą świadczyć:

  • nadmiernie zmęczenie podczas pracy z bliska
  • kłopot z przepisywaniem z tablicy
  • problem z płynnym, rytmicznym czytaniem – gubienie się w tekście, zjadanie wyrazów
  • przekrzywianie głowy w jedną stronę podczas czytania/pisania
  • trudność w odwzorowywaniu prostych figur geometrycznych
  • mylenie liter o podobnych kształtach, np. l-t, n-u, b-d, p-g
  • problem ze rozumieniem przeczytanej treści – koncentrowanie się na technicznej stronie czytania
  • problem z oceną odległości, np. podczas łapania piłki.

Warto wiedzieć, że Dziecko samo nie zgłosi problemu, ponieważ nie wie, że widzi nieprawidłowo. Dlatego tak ważna jest wnikliwa obserwacja ucznia na każdym etapie rozwoju. Zaobserwowanie któregokolwiek z opisanych objawów, powinno skłonić do kompleksowej wizyty okulistycznej, obejmującej również badanie ortopytczne u dyplomowanego ortoptysty.

Jakie badania wykona ortoptysta w LUX MED Szpital MAVIT?

Ortoptysta, aby sprawdzić, jak współpracują oczy Twojego Dziecka, przeprowadzi kompleksowe badanie ortoptyczne, obejmujące:

  • pomiar ostrości wzroku do dali i do bliży
  • ocenę ruchomość gałek ocznych
  • test zasłaniania oczu (cover test) – wykrywający zeza jawnego, ukrytego
  • pomiar kąta zeza na synoptoforze
  • ocenę stopnia widzenia obuocznego
  • ocenę widzenia stereoskopowego – przestrzennego, głębi
  • ocenę fiksacji siatkówkowej
  • ocenę poziomu konwergencji – zbieżności oczu.

Następnie dokładnie omówi wyniki i jeśli będzie taka konieczność, przygotuje indywidualny zestaw ćwiczeń dla Twojego Dziecka, dostosowany do wielkości zaburzenia.

Jakie ćwiczenia przeprowadzi ortoptysta w LUX MED Szpital MAVIT?

Rehabilitacja ortoptyczna może objąć:

  • ćwiczenia jednoczesnej percepcji
  • ćwiczenia zakresu fuzji
  • ćwiczenia konwergencji i akomodacji
  • ćwiczenia ruchomości mięśni gałek ocznych
  • ćwiczenia zbieżności oczu
  • ćwiczenia widzenia stereoskopowego
  • ćwiczenia mające na celu usprawnienie koordynacji wzrokowo-ruchowej
  • ćwiczenia wspierające rehabilitację aparatu ruchowego oczu przed zabiegiem w różnego rodzaju zezach i po nim.

Dodatkowo może zalecić ćwiczenia do wykonania w domu, do których da Tobie i Dziecku szczegółowy instruktaż.

Jeśli zostanie stwierdzona nieprawidłowość widzenia u Twojego dziecka, to odpowiednio dobrana terapia ortoptyczna daje szansę na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku w przyszłości, lepsze postępy w nauce i co najważniejsze większe możliwości na podjęcie wymarzonego zawodu w przyszłości i realizację marzeń przez Twoje Dziecko.

Synoptofor – służy do diagnostyki i leczenia zeza. Badamy na nim stopnie widzenia obuocznego, wielkość kąta zeza, korespondencję siatkówkową, a także prowadzimy ćwiczenia mające na celu doprowadzenie do uzyskania prawidłowego widzenia obuocznego i utrwalenia go.

Koordynator narządu wzroku – służy do badania i ćwiczenia widzenia plamkowego. W LUX MED Szpital MAVIT urządzenie to wykorzystujemy w leczeniu niedowidzenia.

Cheiroskop – służy do pobudzenia widzenia obuocznego i uzyskania lepszego zakresu widzenia głębi. Wykonywanie ćwiczeń na tym urządzeniu wymaga cierpliwości, ale jest ono bardzo przyjemne i lubiane przez dzieci.

Stymulator widzenia Campbella – służy do leczenia niedowidzenia. Urządzenie to wykorzystujemy do uzyskania poprawy ostrości wzroku, utrwalenia centralnej fiksacji i usprawnienia prawidłowej lokalizacji wzrokowej oko-ręka.

Lokalizator dźwiękowy – urządzenie to wykorzystujemy do uzyskania ostrości wzroku i polepszenia prawidłowej koordynacji pomiędzy okiem i ręką.

Diploskop – służy do sprawdzenia widzenia obuocznego oraz rozdzielenia akomodacji od konwergencji, a także oceny i stabilizacji widzenia obuocznego.

Skrzydło i krzyż Maddoxa – służą do badania zeza ukrytego.

Zobacz także

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie
OkulistykaZdrowie na co dzień

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie

Jęczmień na oku to dość powszechna i nieprzyjemna dolegliwość. Choć w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warto wiedzieć, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić. Sprawdź, jakie są przyczyny i główne symptomy tej przypadłości i poznaj skuteczne metody leczenia jęczmienia na oku, zarówno te domowe, jak i wymagające konsultacji lekarskiej.

laser_baner.jpg
OkulistykaSzpital Mavit

Nowoczesny laser mikropulsowy w LUX MED Szpital MAVIT w Warszawie

W LUX MED Szpital MAVIT na warszawskich bielanach przy ul. Podleśnej 61 pojawił się nowoczesny laser mikropulsowy służący do fotokoagulacji siatkówki.

Ptoza – dlaczego powieka opada i jakie może to mieć konsekwencje?
Okulistyka

Ptoza – dlaczego powieka opada i jakie może to mieć konsekwencje?

Opadanie powieki, znane też jako ptoza, to zaburzenie charakteryzujące się obniżeniem pozycji górnej powieki oka. To widoczny defekt estetyczny, który może również prowadzić do poważnych problemów z widzeniem i wymaga kompleksowej diagnozy oraz leczenia. Sprawdź, jakie są przyczyny tego schorzenia i skuteczne metody terapii.