Nietolerancja histaminy – przyczyny, objawy i diagnostyka
Specjaliści szacują, że nietolerancja histaminy dotyczy około 1% społeczeństwa, przy czym zaznaczają, że wartość ta może być nieco większa. Istnieją liczne możliwe przyczyny jej powstania oraz bardzo szeroki zakres objawów. Dowiedz się więcej na temat nietolerancji histaminy.
Spis treści
Nietolerancja histaminy określana bywa też mianem pseudoalergii, która objawia się nieimmunologiczną odpowiedzią organizmu.. Sprawdź, do jakiego lekarza zgłosić się z podejrzeniem nietolerancji histaminy i na podstawie jakich badań możliwe jest postawienie rozpoznania tego zaburzenia.
Co oznacza nietolerancja histaminy?
Nietolerancja histaminy to nadwrażliwość pokarmowa o podłożu nieimmunologicznym. Jest związana z brakiem równowagi między ilością histaminy, która nagromadziła się w organizmie, a zdolnością do jej degradacji. Nierzadko obserwuje się jednocześnie obniżoną aktywność oksydazy diaminowej (DAO). To enzym jelitowy odpowiedzialny za usuwanie nadmiaru histaminy, która jest wytwarzana przez mikrobiotę jelitową i dostarczana razem z pokarmem.
Jakie są przyczyny nietolerancji histaminy?
Nietolerancja histaminy to przypadłość o niejednorodnej przyczynie powstania. Odpowiadać może za nią uwarunkowany genetycznie niedobór lub zmniejszona aktywność DAO. Dochodzi do tego w wyniku polimorfizmu, czyli zmienności DNA, w genie AOC1.
Niedobór DAO bywa również związany z zaburzeniem wchłaniania węglowodanów. Aktywność tego enzymu może być zmniejszona u osób zmagających się z zaawansowaną marskością wątroby, przewlekłą niewydolnością nerek, przewlekłą pokrzywką, wirusowym zapaleniem wątroby lub niedoborem witaminy B6, C, cynku, miedzi. Nietolerancja histaminy może być też skutkiem ubocznym prowadzonej farmakoterapii. W niektórych przypadkach rozwija się w wyniku stosowania leków, które stymulują uwalnianie histaminy, zaburzają jej metabolizm bądź blokują DAO.
Zmniejszona produkcja lub aktywność DAO może być konsekwencją zmian zapalnych toczących się w obrębie błony śluzowej przewodu pokarmowego. Wśród nich można wymienić m.in.:
- zespół jelita nadwrażliwego;
- dysbiozę jelit;
- zespół krótkiego jelita;
- nieswoiste zapalenie jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna);
- inne stany zapalne żołądka i jelit;
- celiakię, nieceliakialną nadwrażliwość na gluten;
- infekcje, które zmniejszają integralności błony śluzowej jelit.
Jakie są objawy nietolerancji histaminy?
Nietolerancja histaminy objawia się w różny sposób. Jej nadmiarowi w organizmie mogą towarzyszyć takie symptomy jak m.in.:
- zmiany skórne – świąd, rumień, pokrzywka, zaczerwienienie, trądzik, wyprysk, obrzęk naczynioruchowy;
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego – bóle brzucha, biegunka, zaparcia, skurcze, wzdęcia, refluks, uczucie suchości w jamie ustnej;
- objawy ze strony narządu wzroku – obrzęk powiek, swędzenie i łzawienie oczu;
- dolegliwości ze strony ośrodkowego układu nerwowego – zmniejszona koncentracja, zawroty lub bóle głowy, pobudzenie, trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu, , zaburzenia cyklu snu i czuwania (bezsenność, trudności w zasypianiu);
- objawy sercowo-naczyniowe – hipotonia (niedociśnienie tętnicze), przyspieszona praca serca (tachykardia), arytmia;
- dolegliwości ze strony układu oddechowego – wodnisty katar, kichanie, kaszel, zatkanie nosa, duszność, świszczący oddech;
Jak wykryć nietolerancję histaminy?
Przy podejrzeniu nietolerancji histaminy wskazana jest konsultacja u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub internisty. Na podstawie wstępnego rozpoznania skieruje on pacjenta do alergologa. Można też od razu udać się do tego specjalisty. W przypadku nasilonych objawów skórnych konieczna bywa wizyta u dermatologa.
Diagnostyka nietolerancji histaminy rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego i badania przedmiotowego (m.in. osłuchanie klatki piersiowej, obejrzenie zmian skórnych). Kolejnym krokiem jest wykluczenie stanów związanych z nadmiarem histaminy w organizmie, w tym alergii IgE-zależnej. W związku z tym kieruje się pacjenta na testy skórne alergiczne i ocenę bąbla pohistaminowego oraz oznaczenie stężenia tryptazy we krwi (białka wydzielanego przez komórki tuczne, które są elementem układu odpornościowego).
Do diagnostyki przydatne jest również oznaczenie stężenia histaminy w surowicy krwi, stężenia witaminy B6 w surowicy krwi oraz badanie DAO (stężenie lub aktywność tego enzymu we krwi). Cennych informacji dostarcza ocena reakcji pacjenta na dietę niskohistaminową. W razie konieczności specjalista uzupełnia diagnostykę o dodatkowe testy.
Na czym polega leczenie nietolerancji histaminy?
W leczeniu nietolerancji histaminy eksperci wymieniają następujące kroki:
- dieta o obniżonej zawartości histaminy, prowadzenie dzienniczka żywieniowego;
- suplementacja enzymem DAO, zwłaszcza u osób z jego niedoborem;
- czasami istnieją wskazania do włączenia leków przeciwhistaminowych, jednakże decyduje o tym lekarz po analizie wszystkich objawów pacjenta
Do produktów bogatych w histaminę, których powinno się unikać, należą m.in.:
- produkty fermentowane (np. kiszona kapusta, piwo, produkty mleczne, ocet);
- mięso poddane suszeniu;
- konserwy, produkty w puszkach;
- produkty długo magazynowane;
- nieprawidłowo składowane ryby i owoce morza;
- cytrusy.