Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci

24.05.2023

Telefony zaufania dla dzieci i młodzieży to często jedyna dostępna pomoc psychologiczna w chwili kryzysu. Dzięki ich funkcjonowaniu młodzi ludzie dostają wsparcie, realne wskazówki, zrozumienie i pomoc od specjalistów takich jak: psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, czy prawnik. 17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, który ma na celu przybliżać funkcjonowanie telefonów zaufania i zachęcać do korzystania z jego pomocy.

miedzynarodowy-dzien-telefonow-zaufania-dla-dzieci.jpg

Spis treści

Czym jest Telefon Zaufania i kto może zadzwonić?
Telefony Zaufania, które niosą pomoc dzieciom i młodzieży 
Najczęstsze powody kontaktu z Telefonem Zaufania
Jak wygląda depresja u nastolatka?

Czym jest Telefon Zaufania i kto może zadzwonić?

W Polsce działa kilka bezpłatnych numerów telefonów zaufania, które są dedykowane dzieciom i młodzieży. Pod telefonem dyżurują specjaliści, przeszkoleni w pomocy młodym ludziom – psycholodzy, psychoterapeuci, psychiatrzy, czasami prawnicy i pracownicy socjalni. Wiele z telefonów zaufania działa całodobowo, siedem dni w tygodniu, więc osoba w kryzysie może zadzwonić w odpowiedniej dla niej chwili.

Do telefonu zaufania może się zgłosić każda osoba, która potrzebuje wsparcia. Telefony dedykowane dzieciom i młodzieży obsługują osoby w różnym wieku. Dziecko, które dzwoni, nie musi podawać swojego imienia i nazwiska, ani tego skąd dzwoni, może zostać całkowicie anonimowe. Informacje, które przekazuje, są objęte tajemnicą zawodową i są poufne – rodzice, nauczyciele czy opiekunowie nie mają dostępu do udzielonych informacji, w trakcie rozmowy w telefonie zaufania.

Telefony Zaufania, które niosą pomoc dzieciom i młodzieży 

Jednym z najbardziej znanych telefonów zaufania w Polsce, który jest prowadzony od 13 lat jest telefon współtworzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – Telefon Zaufania 116 111 Telefon pomaga dzieciom i młodzieży w bardzo dramatycznych momentach – próbach samobójczych, sytuacji przemocy, doświadczania depresji czy zaburzeń lękowych. Pomoc można również uzyskać, pisząc wiadomość tekstową poprzez stronę 116111.pl.

  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka  – 800 12 12 12 jest całodobowy, działa 7 dni w tygodniu. Pomoc można uzyskać, również kontaktując się przez czat na stronie www.brpd.gov.pl. Najczęściej zgłaszają się młodzi ludzie doświadczający trudności w relacjach rówieśniczych i rodzinnych, problemów emocjonalnych, doświadczeń przemocy. Dzwoniąca osoba może zostać całkowicie anonimowa.
  • Młodzieżowy Telefon Zaufania Grupa „PONTON” – +48 22 635 93 92, wspiera młodzież w zakresie edukacji seksualnej. Pomaga w zakresie antykoncepcji, zdrowia seksualnego, ciała i higieny, a także seksu, relacji oraz przemocy seksualnej. Na stronie ponton.org.pl/telefon-zaufania znajduje się aktualny grafik działania telefonu w poszczególne dni i godziny, zazwyczaj są to piątki 16.00 – 20.00.
  • Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii” – 22 668 70 00 jest prowadzona przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia: IPZ PTP. Działa 7 dni w tygodniu w godzinach 10.00 – 20.00. Przy telefonie dyżurują psycholodzy i prawnicy. Telefon jest dedykowany dla wszystkich osób, które są pokrzywdzone przestępstwem, szczególnie przemocą w rodzinie.

Najczęstsze powody kontaktu z Telefonem Zaufania

W 2021 roku według danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, konsultanci telefonu interweniowali 823 razy, w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. Średnio to 2 interwencje dziennie! Według danych Komendy Głównej Policji zarejestrowanych prób samobójczych osób do 18 r.ż. było aż 1469, a w tym 85 podjętych przez dzieci do 12 r.ż.

Psycholog dziecięcy

Najczęściej młode osoby kontaktują się z telefonem zaufania w sprawach związanych ze zdrowiem psychicznym, często w rozmowach pojawia się lęk, poczucie braku sensu życia, stres, presja czy chroniczne napięcie.

Według danych FDDS, 35% rozmów odebranych przez telefon 116 111 dotyczyło zdrowia psychicznego, 5700 razy wystąpiły kontakty dotyczące myśli i zamiarów samobójczych. 7800 rozmów na temat depresji (czyli średnio 21,4 razy dziennie), a 10700 kontaktów dotyczyło lęków, (czyli rozmowy na ten temat były prowadzone średnio 29,3 razy dziennie). Bardzo często nastolatki zgłaszają się również z problemem przemocy domowej, rówieśniczej czy seksualnej.

Doświadczanie depresji przez nastolatków, myśli i prób samobójczych nasila się. Pokazuje to znacznie większe zainteresowanie pomocą świadczoną przez telefony zaufania, jak  statystyki Fundacji i Komendy Głównej Policji. Wpływ na zintensyfikowanie doświadczania symptomów depresji ma pandemia, lockdowny, zmiany w funkcjonowaniu szkół i rodzin oraz znaczna niepewność i nieprzewidywalność obecnej sytuacji geopolitycznej.

Jak wygląda depresja u nastolatka?

Objawy depresji u nastolatka mogą się różnić od obrazu tej choroby u dorosłych. Symptomy, które utrzymują się od 2 tygodni lub więcej, powinny zwrócić uwagę:

  • Obniżony nastrój, raczej stały, obecny przez większość dnia,
  • utrata zainteresowania dotychczasowymi aktywnościami,
  • brak zdolności do odczuwania radości,
  • osłabienie koncentracji uwagi,
  • negatywny obraz własnej osoby, pesymistyczne myśli o sobie, świecie i innych,
  • zmniejszenie energii, uczucie ciągłego zmęczenia,
  • myśli samobójcze lub myśli o śmierci, bezsensie życia,
  • zaburzenia snu – wczesne wybudzanie się, trudności z zasypianiem, nadmierna senność w ciągu dnia,
  • zaburzenia apetytu – zmiana przyzwyczajeń,
  • znaczne rozdrażnienie, irytacja,
  • mogą pojawić się również wzmożone objawy somatyczne takie jak bóle głowy, brzucha, omdlenia.

W przypadku obserwowania u młodego człowieka powyższych objawów należy zgłosić się jak najszybciej po pomoc do specjalistów – psychiatry, psychoterapeuty, psychologa. Im wcześniejsza interwencja, tym szybsza pomoc.

Telefony Zaufania są bezcenną linią wsparcia i udzielania bezpłatnej pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży, warto udostępniać numery telefonu, aby każdy młody człowiek czuł się pewniej i bezpieczniej wiedząc, że są miejsca, gdzie czekają na niego specjaliści pełni kompetencji i zrozumienia.

Autor: mgr Gaworska-Gawryś Paulina – psycholog

Źródła
  1. Statystyki 116 111 – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży za 2021 rok.
  2. Dane Komendy Głównej Policji dot. zamachów samobójczych w 2021 roku.
  3. https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/
  4. Raczkowski A. Depresja dzieci i młodzieży – zjawisko i perspektywy pomocy. Wychowanie w Rodzinie t. XVI (2/2017), 315-329

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.