Lakowanie zębów (stomatologia dziecięca)

04.12.2022

Lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruzd na powierzchni żującej zębów przedtrzonowych i trzonowych. Zabieg ten dotyczy zarówno zębów stałych jak i mlecznych. Bruzdy, czyli szczeliny i zagłębienia na powierzchni żującej zęba ułatwiają zaleganie resztek pokarmowych i namnażanie się próchnicotwórczych bakterii. Szczeliny te są nieraz bardzo wąskie, co uniemożliwia dotarcie włosia szczoteczki do zębów i ich prawidłowe oczyszczanie. Dodatkowo, warstwa szkliwa w bruzdach jest cieńsza i słabiej zmineralizowana aniżeli na innych powierzchniach zęba – sprzyja to rozwojowi próchnicy.

Lakowanie zebow.jpg

Uszczelnienie bruzd powoduje ich spłycenie, odizolowanie od działania niekorzystnych czynników, a zawarty w laku fluor wzmacnia ząb. Najlepszy moment na przeprowadzenie lakowania to czas bezpośrednio po wyrznięciu zęba. Mamy wtedy pewność, że szkliwo jest zdrowe. Zabieg jest krótki i całkowicie bezbolesny. Z powodzeniem można go przeprowadzić nawet u dwulatka! Na jednej wizycie można zalakować jeden lub kilka zębów.

Lakowanie zębów stałych dotyczy najczęściej sześciolatków, gdy pojawi się pierwszy ząb stały trzonowy czyli szóstka. Warto pamiętać, że szóstki wyrzynają się za ostatnim zębem trzonowym mlecznym i nie wymieniają się z żadnym mlecznym imiennikiem. Dlatego łatwo fakt ich pojawienia się w jamie ustnej dziecka przeoczyć. Zabieg lakowania kontynuuje się w miarę pojawiania się kolejnych zębów stałych trzonowych i przedtrzonowych. Zalakować można także anatomiczne zagłębienia w szkliwie innych zębów (np. tzw. „otwory ślepe” na podniebiennych powierzchniach siekaczy).

Zabiegowi poddaje się tylko te zęby, które są całkowicie zdrowe i w których nie stwierdza się ognisk próchnicy. Pozostałe zęby pozostawia się do obserwacji i zabezpiecza preparatem z fluorem.

Stomatologia dziecięca

Zabieg lakowania składa się z następujących etapów:

  • Badanie – w pierwszym etapie lekarz dentysta dokładnie bada stan zębów. Oświetla jamę ustną dziecka specjalną lampą, następnie używając lusterka ogląda dokładnie każdą dostępną powierzchnię zęba i dotyka ją specjalnym narzędziem zwanym zgłębnikiem.
  • Oczyszczanie – jeżeli ząb kwalifikuje się do lakowania i jest całkowicie zdrowy lekarz oczyszcza jego powierzchnię specjalną szczoteczką z pastą. Przypomina ona szczoteczkę elektryczną i może troszkę łaskotać. Następnie ząb jest opłukiwany wodą i delikatnie suszony powietrzem z dmuchawki.
  • Wytrawianie – w kolejnym etapie powierzchnię żującą zęba pokrywa się wytrawiaczem – specjalnym żelem, który pomaga utrzymać lak we właściwym miejscu. Żel ten jest kwaśny i spłukuje się go po minucie.
  • Lakowanie – po tych wstępnych czynnościach ząb jest gotowy do lakowania. Lak znajduje się w specjalnej kolorowej strzykawce. Jej końcówka jest zaokrąglona i nakładanie laku nie jest zupełnie odczuwalne przez pacjenta. Materiał umieszcza się w bruździe zęba i delikatnie go rozprowadza po całej jej długości. Dzięki temu lak, który ma półpłynną konsystencję, znajdzie się w każdej szczelince na powierzchni zęba.
  • Naświetlanie lampą polimeryzacyjną, która wyglądem przypomina małą suszarkę do włosów i ma niebieskie światło. Dzięki temu lak staje się twardy, spłyca bruzdę, blokuje drogę bakteriom, uwalnia fluor i skutecznie chroni ząb przed próchnicą.
  • Na końcu zabiegu lekarz dentysta sprawdza czy lak nie przeszkadza przy zamykaniu buzi i żuciu. Płuczemy wodą i gotowe!

Kontrolę szczelności laku przeprowadza się podczas rutynowej wizyty kontrolnej u dentysty. W razie potrzeby można utracony, starty lak uzupełnić. Dzięki temu, że lak ma biały kolor jest doskonale widoczny w bruździe zęba. Lakowanie to najlepszy sposób na trwałe zabezpieczenie bruzd zębów przed próchnicą. O pozostałe powierzchnie, w tym powierzchnie gładkie, styczne zębów należy dbać stosując zabiegi higieny domowej (nitkowanie zębów, szczotkowanie i płukanie zębów) oraz higieny profesjonalnej w gabinecie (np. lakierowanie lakierem fluorowym).

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.