Jonoforeza – co to jest? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

19.10.2022

Jonoforeza to zabieg polegający na wprowadzaniu substancji leczniczej z wykorzystaniem prądu stałego, który przyspiesza proces powrotu do zdrowia. Metoda ta dostępna jest w ośrodkach rehabilitacyjnych, gabinetach kosmetycznych, sanatoriach. Stosowana jest w chorobach zwyrodnieniowych i zapalnych narządów ruchu, przykurczach czy bólach głowy.

Jonoforeza.jpg

Spis treści

Jonoforeza – co to jest?
Przebieg zabiegu jonoforezy
Jak często wykonywany jest zabieg jonoforezy?
Jonoforeza – wskazania do zabiegu
Jonoforeza – przeciwwskazania do zabiegu
Czy jonoforeza jest bezpieczna?

Fizykoterapia stanowi w wielu przypadkach ważne uzupełnienie prowadzonego procesu leczenia. Jedną z częściej stosowanych metod jest jonoforeza. Sprawdź, na czym polega ten zabieg, jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania go. Dowiedz się, jak często można korzystać z jonoforezy i czy jest ona bezpieczna.


Jonoforeza – co to jest?

Jonoforeza to zabieg fizykoterapeutyczny z wykorzystaniem prądu stałego, za pomocą którego do organizmu mogą być wprowadzane leki o różnym działaniu, w tym m.in.: przeciwreumatyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, zmiękczające tkankę bliznowatą, rozszerzające naczynia krwionośne, przyspieszające gojenie ran. Preparaty te mają postać wodnych roztworów, hydrofilnych maści czy żeli.

W czasie jonoforezy zachodzi zjawisko przemieszczania jonów leczniczych w polu elektrycznym. Zabieg opiera się na zasadzie wzajemnego odpychania się ładunków jednoimiennych. Kationy (jony o ładunkach dodatnich) umieszczane są pod elektrodą o ładunku dodatnim (anodą), aniony (jony ujemne) umieszczane są zaś pod elektrodą ujemną, czyli katodą. Podczas jonoforezy stosowany jest prąd o dawce nieprzekraczającej 0,2 mA/cm2, dostosowany do poziomu wrażliwości pacjenta.


Przebieg zabiegu jonoforezy

Jonoforeza rozpoczyna się od aplikacji leku na okolicę ciała, która ma być poddana zabiegowi. Bezpośrednio na zdezynfekowanej i odtłuszczonej skórze umieszcza się podkład nasączony lekiem grubości 0,5 cm. Następnie fizjoterapeuta kładzie folię celofanową, na nią zwilżony podkład i przykłada elektrody. Elektrodę zabezpiecza opaską i przykrywa folią izolującą.

Zabieg może być wykonany jedną lub dwiema odpowiednio przygotowanymi elektrodami czynnymi oraz elektrodą bierną. Elektroda czynna umieszczana jest w miejscu podania leku, bierna po przeciwnej stronie. Elektroda czynna ma mniejsze rozmiary od elektrody biernej. Są one zazwyczaj wykonane z folii cynowej. Po uruchomieniu urządzenia prąd zaczyna przepływać przez poddawane zabiegowi obszary, przenosząc substancję leczniczą bezpośrednio wchłanianą przez tkanki. Wówczas pacjent zaczyna odczuwać lekkie mrowienie – jest to prawidłowa reakcja.


Jak często wykonywany jest zabieg jonoforezy?

Jednorazowy zabieg jonoforezy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Konieczna jest seria terapeutyczna, na którą składa się 10–20 zabiegów, przeprowadzanych co drugi dzień lub codziennie. Każdy zabieg trwa od 15 do 30 minut. Częstotliwość i czas trwania zabiegu zależy od potrzeb pacjenta i jest ustalany ze specjalistą.


Jonoforeza – wskazania do zabiegu

Jonoforeza to zabieg o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywany jest w przypadku m.in.: zapaleń stawów lub innych zwyrodnień narządu ruchu, odczuwania wzmożonego napięcia i przykurczy, bólu głowy, zaburzeń naczynioruchowych, rwy kulszowej. Pomaga w nerwobólach, bólach pourazowych stawów i mięśni, bólach reumatycznych. Ponadto usprawnia proces gojenia ran, zmniejsza blizny, wspomaga zrost kostny. Zabieg znajduje zastosowanie w zwalczaniu nadmiernej potliwości oraz w kosmetyce, do poprawy kondycji skóry.


Jonoforeza – przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg jonoforezy, mimo że wykazuje dobroczynny wpływ na organizm, nie może zostać przeprowadzony u każdej osoby. Przeciwwskazaniami są m.in.:

  • powiększone węzły chłonne,
  • przerwanie ciągłości skóry,
  • owrzodzenia,
  • wykwity skórne,
  • niewydolność krążeniowo-oddechowa,
  • rozrusznik serca,
  • zakrzepowe zapalenie żył,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • metalowe implanty,
  • skaza krwotoczna,
  • zatorowość,
  • pompy infuzyjne,
  • osobnicza nadwrażliwość na prąd,
  • astma oskrzelowa,
  • epilepsja,
  • nowotwory.

Zabiegu jonoforezy nie wykonuje się u osób stosujących leki wchodzące w interakcję z wprowadzaną substancją oraz u kobiet w ciąży.


Czy jonoforeza jest bezpieczna?

Jonoforeza jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna, o ile poddawana jej osoba nie wykazuje przeciwwskazań do zabiegu. W rzadkich przypadkach mogą pojawić się: rumień, opuchlizna, świąd, wrażenie pieczenia lub kłucia skóry, intensywnie odczuwane ciepło, które świadczą o zastosowaniu zbyt dużego natężenia prądu lub reakcji alergicznej.

Źródła
  1. T. Karpiński, Selected Medicines Used in Iontophoresis, „Pharmaceutics” 2018, t. 10, nr 4, s. 204.
  2. J. Wesołowska, I. Iwan-Ziętek, H. Mosiejczuk i wsp., Zastosowanie wybranych bodźców fizykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. Część I. Prąd galwaniczny jako czynnik wspomagający przezskórny transport substancji aktywnych zawartych w profesjonalnych preparatach kosmetycznych, „Pomeranian J Life Sci” 2017, t. 63, nr 1, s. 50–53.

Zobacz także

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie
KardiologiaOrtopediaRehabilitacja

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie

Zespół Marfana to rzadka, niezwykle złożona choroba genetyczna, która dotyczy tkanki łącznej w organizmie człowieka. Charakteryzuje się różnorodnością objawów – od nieproporcjonalnej budowy ciała po poważne problemy z układem sercowo-naczyniowym i narządem wzroku. Ponieważ jest schorzeniem dziedzicznym, jego wczesne zdiagnozowanie oraz kompleksowe podejście do leczenia odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości i długości życia pacjentów. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka i na czym polega leczenie zespołu Marfana.

Rehabilitacja dzieci_small.jpeg
RehabilitacjaPierwsze objawyOpieka nad dzieckiem

Wady postawy – samoopieka

Wady postawy to wszelkie odstępstwa od prawidłowej postawy ciała. Mogą prowadzić do zmian przeciążeniowych, bólu czy dolegliwości o charakterze neurologicznym

Lekarka bada kręgosłup pacjenta w gabinecie
Zdrowie na co dzieńRehabilitacja

Skolioza – objawy, przyczyny i profilaktyka

Problemy z kręgosłupem są bardzo częste. Jedną z bardziej rozpowszechnionych nieprawidłowości jest skolioza. To trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. Sprawdź, jakie objawy mu towarzyszą. W jaki sposób można zapobiec tej wadzie postawy?