Jakie są przyczyny wycieku krwi z ucha? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?
Krwawienie z ucha to niepokojący objaw, który może mieć różne przyczyny – od drobnych urazów po poważne problemy zdrowotne. Krew wydobywająca się z przewodu słuchowego – nieważne, czy dotyczy osoby dorosłej czy dziecka – jest wystarczającym powodem, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty. Szybka diagnoza i właściwe leczenie są niezbędne, aby zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak utrata słuchu. Sprawdź, jak należy postępować w przypadku wycieku krwi z ucha.
Spis treści
Jakie są możliwe przyczyny krwawienia z ucha?
Podstawową przyczyną krwawienia z ucha są różnego rodzaju urazy. Może to być skaleczenie skóry przewodu słuchowego lub błony bębenkowej w wyniku niewłaściwego czyszczenia ucha (np. za pomocą patyczka), a także uszkodzenie spowodowane przez ciało obce, które dostało się do wnętrza ucha. Tego rodzaju urazy statystycznie częściej występują u małych dzieci i młodzieży niż u dorosłych, ponieważ na ogół powstają w wyniku upadków z wysokości czy z roweru.
Inną częstą przyczyną krwawienia z ucha są zmiany zapalne, takie jak ostre zapalenie ucha środkowego. W przebiegu tej infekcji może dojść do rozerwania błony bębenkowej, co skutkuje wyciekiem ropno-krwistej wydzieliny. Tego typu objawy pojawiają się również u dzieci cierpiących na nawracające stany zapalne ucha.
Należy pamiętać, że krwawienie z ucha może być objawem choroby nowotworowej dotyczącej narządu słuchu. Do takich zmian zaliczamy np. raka przewodu słuchowego zewnętrznego, błony bębenkowej, ucha środkowego lub wewnętrznego. Nowotwory te często powodują również zaburzenia słuchu, ból oraz inne dolegliwości neurologiczne.
Do rzadszych przyczyn krwawienia z ucha należy pęknięcie czyraka przewodu słuchowego zewnętrznego lub niekontrolowane nadciśnienie tętnicze. Prowadzi ono do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych.
Objawy i przebieg krwawienia z ucha
Krwawienie z ucha najczęściej przybiera postać niewielkiego wycieku świeżej, jasnoczerwonej krwi lub krwi zmieszanej z ropną wydzieliną. Obfity, wodnisty wyciek z ucha, podbarwiony krwią, może sugerować wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego w wyniku poważnego urazu.
Towarzyszące objawy zależą od przyczyny krwawienia. W przypadku urazów często występuje ból ucha. Przy zapaleniu ucha środkowego wyciek ropno-krwisty zwykle poprzedzony jest silnym bólem, który zmniejsza się po pojawieniu się wycieku. Z kolei w czyraku przewodu słuchowego zewnętrznego ból ucha jest bardzo silny i nasila się podczas dotyku.
Jeśli krwawienie z ucha pojawia się po urazie głowy, może wskazywać na poważne obrażenia, takie jak złamanie podstawy czaszki. W takiej sytuacji często występują również zaburzenia równowagi, dokuczliwe szumy uszne, wymioty i utrata przytomności.
Diagnostyka krwawienia z ucha
Podstawowym badaniem w przypadku krwawienia z ucha jest ocena wziernikowa (otoskopia). Jeżeli laryngolog widzi taką potrzebę, może zadecydować, że konieczne jest badanie z użyciem mikroskopu. Otoskopia pozwala na ustalenie miejsca i przyczyny krwawienia, a także na ocenę stanu ucha środkowego i wewnętrznego.
Przy podejrzeniu poważnego urazu, na przykład złamania podstawy czaszki, konieczne są badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa. Jeśli lekarz podejrzewa zmiany nowotworowe, może zlecić pobranie wycinka z ucha do badania histopatologicznego.
Jak postępować w przypadku krwawienia z ucha?
Gdy pojawi się krwawienie z ucha, nie należy go bagatelizować i trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W zależności od przyczyny może być konieczna wizyta u lekarza rodzinnego, pediatry lub konsultacja laryngologiczna.
Jeśli objaw występuje w przebiegu zdiagnozowanego zapalenia ucha środkowego, leczonego antybiotykami, zazwyczaj nie wymaga dodatkowej interwencji. Natomiast w przypadku krwawienia po urazie należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć uszkodzenie błony bębenkowej.
Po urazie głowy konieczna jest natychmiastowa wizyta na oddziale ratunkowym, szczególnie jeśli oprócz krwawienia dochodzi do utraty przytomności, zaburzeń równowagi lub wymiotów. Do czasu oceny przez lekarza nie należy zakładać żadnych opatrunków na ucho.
Na czym polega leczenie krwawienia z ucha?
Leczenie krwawienia z ucha zależy od jego przyczyny. W przypadku drobnych urazów, takich jak skaleczenia skóry przewodu słuchowego lub niewielkie ubytki błony bębenkowej, zazwyczaj nie jest wymagane specjalistyczne leczenie – uszkodzenia te często goją się samoistnie w ciągu kilku tygodni.
Jeśli krwawienie jest spowodowane stanem zapalnym, lekarz najczęściej zaleca antybiotykoterapię, najlepiej w postaci kropli do uszu. Może również zdecydować o nacięciu błony bębenkowej w celu umożliwienia odpływu ropnej wydzieliny z ucha środkowego.
W sytuacji, gdy krwawienie jest objawem choroby nowotworowej, leczenie zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania zmian. Może ono obejmować chirurgiczne usunięcie guza, radioterapię lub chemioterapię.
Profilaktyka i higiena uszu
Aby zapobiegać krwawieniom z uszu, niezwykle istotna jest właściwa higiena narządu słuchu. Należy unikać wkładania do przewodu słuchowego patyczków kosmetycznych, które mogą uszkodzić delikatną skórę i błonę bębenkową. Do oczyszczania uszu lepiej stosować specjalne preparaty, po konsultacji z lekarzem.