Jak wygląda planowanie leczenia stomatologicznego?

Wysoką jakość treści zapewnia LUX MED Stomatologia.

LX Stomatologia.png
01.12.2022

Zdrowie jamy ustnej jest wielowymiarowe. Dotyczy możliwości mówienia, uśmiechania się, odczuwania smaku, zapachu, dotyku, żucia, połykania oraz przekazywania wyrazem twarzy różnych uczuć w pewny siebie sposób, wolny od bólu, dyskomfortu i chorób obszaru czaszkowo-twarzowego. Zdrowie jamy ustnej pozostaje w bezpośrednim związku ze zdrowiem ogólnym.

planowanie-leczenia-stomatologicznego.jpg

Choroby przyzębia i próchnica znajdują się w pierwszej piątce najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Wśród chorób jamy ustnej zajmują 1. i 2. miejsce! W ich etiopatogenezie główną rolę odgrywają bakterie, mają także wspólne czynniki ryzyka, którym można zapobiegać.

Celem każdego leczenia stomatologicznego jest uzyskanie zdrowia jamy ustnej oraz efektywnego funkcjonowania całego układu stomatognatycznego. Planowanie to jeden z najważniejszych etapów terapii.

Stomatolog

Lekarz na jednej z pierwszych wizyt sporządza plan leczenie. Plan profilaktyczno – leczniczy jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta. Obejmuje on m.in.:

  • Zebranie informacji o stanie zdrowia pacjenta, jego potrzebach leczniczych i oczekiwaniach
  • Badanie stanu zdrowia jamy ustnej oraz badania dodatkowe, np. rtg pantomograficzne, które pozwala uwidocznić te elementy twarzoczaszki, które nie są dostępne w badaniu klinicznym. Dysponujemy także tomografem i w planowaniu leczenia niejednokrotnie korzystamy z tej formy badań diagnostycznych. Dodatkowo, w przypadku kompleksowego leczenia wykonywane są zdjęcia fotograficzne (przydatne w planowaniu leczenia estetycznego, zmiany uśmiechu)
  • Wizytę profilaktyczno-higienizacyjną – oczyszczenie powierzchni zębów z kamienia i osadów, zabezpieczenie ich preparatami fluoru oraz szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej.
  • Konsultacje wielospecjalistyczne – wspólne konsultacje z poszczególnych dziedzin stomatologii na jednej wizycie, np. ortodonty i protetyka czy implantologa.
  • Leczenie – zarówno podstawowe, z zakresu stomatologii zachowawczej (np. wypełnienie ubytków próchnicowych) jak i specjalistyczne. Leczenie ma na celu przywrócenie pacjentowi prawidłowej funkcji żucia oraz zapewnienie estetycznego wyglądu. Przed przystąpieniem do leczenia pacjent zostaje poinformowany o planowanych zabiegach, o ich konsekwencjach, ryzyku i ewentualnej możliwości powikłań. Zawsze proponujemy naszym pacjentom najskuteczniejszą metodę leczenia, a także informujemy o możliwościach zastosowania alternatywnego postępowania terapeutycznego. Ostateczna decyzja o konkretnej metodzie leczenia jest zawsze uzgadniana z pacjentem. Lekarz ustala harmonogram poszczególnych etapów leczenia. Przedstawiany jest wariant cenowy, w zależności od wskazań i oczekiwań pacjenta. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent zna orientacyjny koszt, a także przybliżony termin zakończenia leczenia. Należy zaznaczyć, ze plan postępowania leczniczego, ustalony na jednej z pierwszych wizyt, może w trakcie leczenia ulegać zmianom i modyfikacjom, ale każdorazowo taka aktualizacja jest uzgadniana z pacjentem.

Zobacz także

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.

Wszystkie artykuły i poradniki