Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

09.08.2023

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to nowoczesna metoda, która pozwala na dokładniejsze i bardziej precyzyjne wykonanie zabiegu. Pacjent zyskuje dzięki temu komfort, ponadto skrócony zostaje czas leczenia. Dowiedz się więcej o przebiegu i korzyściach tej metody.

Magdalena Sury-Hefczyc, lek. Dentysta, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją, LUX MED Stomatologia Katowice

Spis treści

Czym jest nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Endodoncja mikroskopowa, czyli precyzyjny obraz zęba
Leczenie zęba pod mikroskopem a komfort Pacjenta
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – dla kogo?
Jakie są korzyści leczenia zębów pod mikroskopem?
Leczenie pod mikroskopem – rola doświadczonego lekarza

Czym jest nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z kanałów, dezynfekcji kanałów, a następnie szczelnym ich wypełnieniu materiałami termoplastycznymi (gutaperka). Po zakończeniu leczenia kanałowego bardzo ważne jest szczelne zabezpieczenie korony zęba wypełnieniem lub odbudową protetyczną.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem zabiegowym umożliwia powiększenie obrazu leczonego zęba, dzięki czemu możliwe jest bardzo dokładne oczyszczenie systemu kanałowego korzenia i skrócenie czasu leczenia.

Endodoncja mikroskopowa, czyli precyzyjny obraz zęba

W mikroskopie zabiegowym obraz leczonego zęba ulega powiększeniu od 6 do 25 razy. Tak duże powiększenie umożliwia dokładny wgląd do komory zęba oraz powiększenie obrazu kanałów korzeniowych, które mogą być niewidoczne gołym okiem. Pozwala to na wysoką precyzję wykonywania leczenia kanałowego, a także ogranicza ryzyko reinfekcji.

Leczenie kanałowe

Dodatkowo w trakcie zabiegu wykorzystywany jest endometr służący do pomiaru długości kanałów. W trakcie każdego zabiegu korzystamy z diagnostyki radiologicznej, w tym CBCT – tomografii stomatologicznej umożliwiającej widok 3D leczonego zęba. Wszystko to razem przekłada się na wysoką skuteczność mikroskopowego leczenia kanałowego i w wielu przypadkach pozwala uniknąć usunięcia chorego zęba.

Leczenie zęba pod mikroskopem a komfort Pacjenta

Mikroskop dzięki strumieniowi światła LED pozwala na dokładne oświetlenie pola zabiegowego. W trakcie zabiegu stosowany jest koferdam stomatologiczny zabezpieczający leczony ząb przed dostępem śliny. Pacjent może swobodnie połykać ślinę – nie ma potrzeby stosowania ślinociągu, co zwiększa komfort leczenia. Koferdam jest także ułatwieniem dla Pacjentów z nasilonym odruchem wymiotnym – gumowa osłona jamy ustnej zmniejsza dyskomfort wkładania instrumentów do ust Pacjenta.

Mikroskop do leczenia kanałowego podczas zabiegu znajduje się tuż nad głową Pacjenta na specjalnym ramieniu z możliwością regulacji jego pozycji. Podczas leczenia kanałowego pod mikroskopem Pacjent znajduje się w pozycji leżącej, co ułatwia relaks podczas przeprowadzania zabiegu.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – dla kogo?

Wskazaniem do leczenia kanałowego pod mikroskopem są leczenia zębów o nietypowej anatomii lub lokalizacji, leczenie zębów po urazach, ponowne leczenie kanałowe tzw. REENDO, udrażnianie wąskich i zakrzywionych kanałów oraz w przypadku konieczności usunięcia złamanych narzędzi kanałowych podczas leczenia pierwotnego. Innym powodem są uszkodzenia jatrogenne kanału korzeniowego lub komory zęba – tzw. perforacje.

Stomatolog

Jakie są korzyści leczenia zębów pod mikroskopem?

Endodoncja mikroskopowa to metoda pozwalająca na oszczędność czasu. W zależności od trudności leczenie przeprowadza się na 1 lub 2 wizytach trwających około 60–90 minut. Obecnie jest to metoda  praktycznie bezbolesna – stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Pacjent zaraz po leczeniu może prowadzić samochód, a także wrócić do pełnienia obowiązków zawodowych. Odrętwienie pola zabiegowego znika po około 1,5–2 h. W tym okresie nie zalecamy spożywania pokarmów.

Ile wynosi cena leczenia kanałowego pod mikroskopem? Koszt zależny jest od stopnia trudności zabiegu oraz ilości kanałów korzeniowych do wyleczenia.

Nasi Pacjenci po zakończonym leczeniu są mile zaskoczeni, że jest to zabieg bezbolesny, komfortowy, tak inny od wcześniej wykonywanych u nich leczeń kanałowych metodą klasyczną. Z przyjemnością wracają do nas na wizyty kontrolne lub leczenia innych zębów.

Leczenie pod mikroskopem – rola doświadczonego lekarza

Nowoczesne leczenie endodontyczne w wielu przypadkach pozwala uratować zęby, które kiedyś skazane byłyby na ekstrakcję. Nieprawidłowo przeleczone kanałowo zęby mogą być źródłem poważnych stanów zapalanych w organizmie, nie tylko w jamie ustnej. Dlatego podejrzewając u siebie poważny stan zapalny, należy wybrać gabinet, który posiada najnowocześniejszy sprzęt, w szczególności mikroskop do leczenia kanałowego wspomagający leczenie. Najbardziej kluczowym kryterium niezmiennie pozostają jednak kwalifikacje, wiedza i umiejętności stomatologa – endodonty, dla którego mikroskop jest jedynie narzędziem usprawniającym pracę.

Autor: Magdalena Sury-Hefczyc, lek. Dentysta, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją, LUX MED Stomatologia Katowice

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.