Jak stres wpływa na nasz organizm?

21.02.2024

Stres dotyka nas wszystkich. Pojawia się zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Nie jesteśmy w stanie zawsze go uniknąć – i też nie ma takiej potrzeby. Niewielka ilość stresu może działać na nas motywująco. Jednak gdy jest on zbyt duży, może wpływać na nasze zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Zestresowana kobieta siedzi na podłodze i opiera twarz na dłoniach


Pierwszym krokiem do kontrolowania stresu jest poznanie jego objawów. Okazuje się jednak, że może to być trudniejsze niż nam się wydaje. Większość z nas jest tak przyzwyczajona do stresu, że często nie zdajemy sobie z niego sprawy, dopóki nie osiągniemy punktu krytycznego.

Czym jest stres?

Kiedy czujesz się zagrożony, w Twoim organizmie zachodzi reakcja chemiczna, która pozwala Ci działać w sposób zapobiegający zagrożeniu. Można powiedzieć, że stres jest pewnego rodzaju alarmem w naszym organizmie. Pojawia się, by ostrzec nas przed zagrożeniem. Znika, gdy sytuacja się stabilizuje. Reakcja ta może przybrać jedną z 3 form: walka, ucieczka, zamrożenie.

Podczas reakcji na stres zwiększa się tętno, wzrasta ciśnienie krwi, przyspiesza oddech, napinają się mięśnie. Jesteś gotowy do działania. Jest to pozostałość po czasach, gdy dla człowieka największym zagrożeniem było spotkanie z groźnym drapieżnikiem - by przeżyć musiał zmobilizować wszystkie swoje siły.

Współczesne stresory nie wiążą się już raczej z takim zagrożeniem, ale nasze organizmy reagują tak samo. Zmienił się jedynie drapieżnik – dzikie zwierzęta zostały zastąpione codziennymi kłopotami - problemami wychowawczymi, szybkim tempem życia, wysokimi wymaganiami, trudnościami w pracy, chorobami, sytuacją materialną itp.

Skonsultuj swoje problemy z psychologiem

Stres to kwestia dość indywidualna. To, co powoduje stres u jednej osoby, może nie mieć większego znaczenia dla innej. Niektórzy ludzie lepiej radzą sobie ze stresem, innym przychodzi to trochę trudniej.

Nie każdy stres jest zły. W małych dawkach stres może pomóc w wykonywaniu zadań i pełnić funkcję ochronną. Na przykład to właśnie stres powoduje, że gwałtownie naciskasz hamulce, aby uniknąć uderzenia w samochód przed Tobą. To pozytywna reakcja.

Nasze ciała są zaprojektowane tak, aby tolerować małe dawki stresu. Nie jesteśmy jednak przygotowani do radzenia sobie z długotrwałym, chronicznym stresem. Taki stres ma negatywne skutki dla naszego zdrowia, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Stres może wpływać na wszystkie aspekty Twojego życia, w tym na emocje, zachowania, zdolność myślenia i zdrowie fizyczne. Ponieważ jednak ludzie różnie radzą sobie ze stresem, jego objawy mogą się różnić. Symptomy stresu mogą często przypominać również objawy spowodowane różnego rodzaju schorzeniami. Dlatego ważne jest, aby omówić je z lekarzem.

Dowiedz się więcej - przeczytaj jak stres wpływa na nasz organizm

Zobacz także

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.